Predohra dažďovej kvapky od Frédérica Chopina

Zistite Svoj Počet Anjela

  • Poľský skladateľ Frédéric Chopin napísal niekoľko predohier pre sólový klavír, najznámejšie sú jeho 24 prelúdií, op. 28, sada krátkych kusov, po jednom v každom z 24 kľúčov. „Raindrop Prelude“ je jednou z nich.


  • Op. 28 Chopinovho priateľa, klaviristu a vydavateľa Camille Pleyela, zadalo 28 prelúdií na 2 000 frankov. Chopin ich napísal v rokoch 1835 až 1839, čiastočne vo Valldemosse na Malorke, kde strávil zimu 1838-39 a kam utiekol so svojou milenkou George Sandovou a jej deťmi, aby unikli vlhkému parížskemu počasiu. Predohry venoval Josephovi Christophovi Kesslerovi, nemeckému klaviristovi a skladateľovi, ktorý pred 10 rokmi zasvätil svoj vlastný súbor 24 prelúdií, op. 31, Chopinovi.


  • Predohra č. 15 D-dur, známa ako predohra „dažďová kvapka“, je najdlhšia z 24. Počasie počas ich pobytu na Malorke bolo zjavne veľmi vlhké a Chopin údajne zložil dielo tam, kde opakované v celej práci predstavujú dažďové kvapky, odtiaľ pochádza aj prezývka.


  • V roku 1836 sa Chopin zúčastnil večierka, ktorý organizovala grófka Marie d'Agoult, milenka kolegu skladateľa Franza Liszta. Tam sa zoznámil s francúzskou romantickou spisovateľkou Amandine Aurore Luciou Dupinovou, barónkou Dudevantovou, známejšou pod svojim pseudonymom ako George Sand. Bola vysoká menej ako 5 stôp, tmavovlasá a známa tým, že nosila nohavice, fajčila cigary a používala mužské meno. O šesť rokov starší ako Chopin sa pustili do aféry; jej domáce zvieratá pre Chopina boli „Fryk-Fryk“ a „Chip Chip“. Ich vzťah pokračoval až do roku 1847, keď rodinná hádka medzi Sand a jej deťmi spôsobila ich rozchod.

    V roku 1838 začal Chopin trpieť tuberkulózou a v zime 1838-39 ho George Sand odviedol na vresovisko. Počasie bolo bohužiaľ hrozné a rozšírila sa jeho chronická choroba pľúc, a preto boli vyhnaní do chladného kláštora vo Valldemosse. Chopin sa tiež neskôr sťažoval, že musí vynaložiť veľké úsilie na získanie klavíra z Paríža a na ťažkosti s jeho presunom do kopca do kláštora. Poľský skladateľ reflektoval veľkú časť nálady tejto zúfalej doby vo svojich 24 prelúdiách.
  • Chopin bol veľmi náročný, najmä čo sa týka fyzického vzhľadu jeho rukopisov. Raz požičal partitúru priateľovi, ktorý mal na obrátenie stránok biele rukavice, a vrátil ju bez známky. Chopin otvoril a s nevôľou sa uškrnul. 'Môj drahý, ty si fajčil, keď si to čítal.'


  • Vo filme Jamesa Bonda z roku 1979 Moonraker Keď Bond navštívi sira Huga Draxa v jeho zámku, jeho protivník hrá na klavíri. Je uvedený aj na soundtracku k austrálskemu filmu z roku 1996 Lesk o živote klaviristu Davida Helfgota.

Zistite Svoj Počet Anjela

Pozri Tiež: