Rapper's Delight od skupiny The Sugarhill Gang

Zistite Svoj Počet Anjela

 • Bola to prvá rapová pieseň, ktorá vstúpila na US Hot 100. Rapová hudba existovala asi sedem rokov, ale bežne ju bolo počuť na blokových večierkoch a diskotékach, kde DJ -ovia opakovali breakbeaty a MC pridávali živé vokály. Mimo Bronxu bol rap všeobecne považovaný za výstrelok a nahrávacie spoločnosti nemali záujem ho financovať. Prvá komerčne vydaná rapová pieseň bola „Kim Tim III (Personality Jock)“ od skupiny Fatback Band, ktorá vyšla v lete 1979, ale bola zaradená na stranu B tradičnejšej R & B melódie.

  „Rapper's Delight“, vydaný 16. septembra 1979, bol vážnym krokom k tomu, aby sa rapový záznam dostal do hlavného prúdu, a fungoval. Pieseň sa dostala do rebríčka Hot 100 ( #84) v hitparáde s dátumom 10. novembra, pričom medzi Top 40 (na #37) sa dostala 5. januára, pričom o týždeň neskôr sa dostala na 36. miesto. Tieto pozície v rebríčku môžu vyzerať skromne, ale získanie národnej pozornosti rapovej piesne bolo veľkým úspechom, vďaka čomu sa „Rapper's Delight“ stala kľúčovou piesňou v histórii hip-hopu. Víťazným vzorcom boli chvályhodné texty nad ukážkovým úderom - technika, ktorá sa stala v rapu všadeprítomnou.


 • Skupina Fatback použila na svoju pieseň „Kim Tim III“ originálny rytmus, čím sa skladba „Rapper's Delight“ stala prvou rapovou piesňou na použitie vzorky. To sa samozrejme robilo bez povolenia, pretože neexistoval žiadny precedens na vymazanie vzorky. Rytmus, ktorý hrá, prevzal z piesne „Good Times“ od Chic, pieseň, ktorú mal v debnách každý DJ, ktorý hral na blokových večierkoch, kde začínal rap. Drážku „Good Times“ bolo možné ľahko zacykliť a vytvoriť breakbeat, ktorý bol perfektný pre MC. Sugarhill Gang nebol prvý, kto si ho požičal - Queen vo svojej piesni použili basovú linku Another One Bites the Dust . '

  „Rapper's Delight“ nielen vyskúšalo rytmus; struny boli tiež zrušené, takže celá skladba „Delight“ bola zložená z kúskov z piesne Chic.

  „Good Times“ napísal Chicov gitarista/producent Nile Rodgers a basgitarista Bernard Edwards. Rodgers počul 'Rapper's Delight' prvýkrát, keď bol vonku v klube a DJ to zahral. Potom, čo pohrozil žalobou, boli kredity piesne zmenené. Pôvodne boli ako autori piesne uvedení Sylvia Robinson a traja rapperi, ale v súčasnosti sú jedinými uvedenými skladateľmi Rodgers a Edwards, ktorí dostávajú všetky licenčné poplatky za piesne, ktoré prináša (Edwardsov podiel patrí jeho majetku, pretože zomrel v roku 1996) .


 • Skupinu dala dohromady Sylvia Robinson, majiteľka vydavateľstva Sugarhill Records v New Jersey, aby využila výhody rapovej hudby, ktorá si získavala obľubu na blokových večierkoch v New Yorku. Jej syn Joey Robinson, vtedy iba 18-ročný, bol viceprezidentom propagácie značky a našiel rapperov skupiny: Wonder Mike (Michael Wright), Big Bank Hank (Henry Jackson) a Master Gee ( Guy O'Brien), všetko z Englewoodu, New Jersey. Žiadny z nich nemal veľkú dôveryhodnosť a nebol súčasťou 'posádok', ktoré rapovali a tancovali na blokových večierkoch. Niektorí členovia ranej hip-hopovej scény si mysleli, že skupina je falošná, ale pieseň sa stala veľmi populárnou v kluboch a mala obrovský vplyv.

  Robinson, bystrá podnikateľka, ktorá zomrela v roku 2011 vo veku 75 rokov, je rovnaká Sylvia, ktorá mala v roku 1973 úspech ako „Pillow Talk“, a bola polovicou skupiny Mickey And Sylvia, ktorá mala v roku 1956 hit „Love Is Strange“. Objavila rapovú hudbu, pretože jej deti ju majú radi, a využila svoje obchodné a priemyselné skúsenosti na vytvorenie prvého hitu v médiu.


 • Môžete nájsť mnoho rôznych mixov piesne „Rapper's Delight“, ale pôvodný 12-tý singel trval 14 minút a 27 sekúnd (aj keď na etikete singla bolo uvedené, že trvalo to dokonca 15 minút). Úpravy rádia prebiehajú v čase 4:55, pričom sa odstráni množstvo chvástania, niektoré príbehy o Supermanovi a zlom jedle a verše nevyriešených metafor („Ako Perry Mason bez puzdra, ako Farrah Fawcett bez tváre“).
 • „Big Bank“ Hank Jackson, jeden z troch rapperov v skupine, ukradol časť Supermana MC Grandmasterovi Cazovi, rapperovi, ktorý bol súčasťou posádky nazývanej Cold Crush. Hank pracoval ako manažér skupiny Cold Crush a bol vyhadzovačom v klube, v ktorom hrali. Použil rap, aby sa dostal do skupiny, a dokonca použil časť, v ktorej Caz vyslovil svoju prezývku - „Casanova“, až natoľko, že sa rýmoval, že je „veľmajster s tromi MC“ (The Sugarhill Gang mal iba troch členov) , Cold Crush mal štyri). Caz má pocit, že mu nikdy nebol udelený patričný kredit, a v roku 2000 vydal pieseň s názvom „MC Delight“, kde sa problému venoval a rapoval: „Mačka, ktorá sa zahryzla do tohto rýmu, bola mojím manažérom, čistá zrada, poviem vám prečo .. . '

  V Cazovej verzii udalostí mu Hank zavolal potom, čo dostal koncert so Sugarhill Gang, so žiadosťou o rap, ktorý by mohol so skupinou použiť. Caz mu to dal, ale očakával na oplátku určitý kredit, ktorý nikdy neprišiel. Rovnako ani honoráre, pretože Caz nežaloval.


 • K tejto piesni bolo natočené video, čím sa stalo prvým rapovým hudobným videom. Bolo to predstavenie s rappermi, ktorí skladbu robili na diskotéke, kým dav tancoval. Bol to nízky rozpočet, ale profesionálne vykonaný so slušnou výrobnou hodnotou (prepínače!).

  Diskotéka sa volala Mydláreň. Nachádza sa v Palisades Park v New Jersey a je hostiteľom syndikovaného televízneho seriálu s názvom Disco Show továrne na mydlo v rokoch 1977-1979. V roku 1979 The Sugarhill Gang predviedol túto pieseň v šou a toto vystúpenie sa de facto stalo videom.

  Sylvia Robinson zo spoločnosti Sugar Hill Records bola v tomto ohľade inovátorkou, pretože pochopila, že videá sú skvelým spôsobom, ako propagovať pieseň v Európe, a objednala ich pre niektorých svojich interpretov (Grandmaster Flash & the Furious Five dostal jeden za ' Správa '). Keď sa Amerika uchytila ​​v hudobných videách, klip sa stal veľmi obľúbeným napríklad v newyorských šou Video Music Box ktorý obsahoval rapové videá. MTV, ktorá bola spustená v roku 1981, hrala rapové video až v roku 1984, keď vysielala Rock-Box od Run-D.M.C., ale keď začali Ja! Mtv rapuje v roku 1988 sa film „Rapper's Delight“ roztočil.
 • Táto pieseň otvorila stavidlá pre mnoho ďalších rapových rekordov. Mnoho z týchto vydaní bolo na značke Sugarhill, kde sídlili Grandmaster Flash and the Furious Five, Spoonie Gee a ženská skupina s názvom Sequence. V decembri 1979 sa Kurtis Blow stal prvým rapperom, ktorý vydal singel od významného vydavateľstva, keď vydal skladbu „Christmas Rappin“, a v roku 1980 mal prvú rapovú zlatú nahrávku s piesňou „The Breaks“. Blondie sa stalo prvým bielym počinom s rapom, keď v roku 1980 zasiahli #1 aj s 'Rapture'.

  Väčšina rapových nahrávok v tej dobe vychádzala z malých nezávislých vydavateľstiev, ako je harlemská spoločnosť Enjoy Bobbyho Robinsona. Trvalo niekoľko rokov, kým významné vydavateľstvá podpísali značný počet rapperov, aj keď v roku 1982 spoločnosť Tommy Boy Records zaznamenala určitý úspech s piesňou Planet Rock od skupiny Afrika Bambaataa.
 • Toto bol oveľa väčší hit vo Veľkej Británii, ktorý bol o krok pred Amerikou, pokiaľ ide o všeobecné uznávanie rapovej hudby. V Anglicku, kde je početná jamajská populácia, nebola rapová hudba príliš vzdialená od reggae hudby, v ktorej vystupovali „opekačky“, ktoré pridávali vokály cez prestávky v hudbe. „Christmas Rappin“ Kurtisa Blowa sa dostalo medzi 40 najlepších v Británii v ten istý mesiac ako „Rapper's Delight“: december 1979. Domáci počin, ktorý mal v Británii raný rapový hit, bol Wham !, ktorý sa umiestnil na 8. mieste s piesňou „Wham Rap! (Bavte sa, čo robíte?) 'V roku 1983. Na to George Michael vypľuje riadky ako:

  Hej, všetci sa na mňa pozrite
  Mám dôveryhodnosť na ulici
 • Spočiatku to nebolo vydané na albume, iba ako 12 'singel, pretože spoločnosť Sugarhill Records si nemyslela, že sa predá celý album rapovej hudby. Odvtedy sa objavil na mnohých kompilačných albumoch.
 • Sugarhill Gang uskutočnil ďalšie dve návštevy Hot 100; najprv, keď sa „8th Wonder“ umiestnil na #82 v roku 1981, potom s „Apache“ na #53 v roku 1982. Zmizli do neznáma, ale v 90. rokoch sa vrátili, aby hrali nostalgické šou. V roku 1999 vydali detský rapový album s názvom Skočte na to .
 • V roku 1998 to skupina The Sugarhill Gang predviedla na večierku spoločnosti Turner Broadcasting. Turner použil výkon v reklame pre The Goodwill Games, ale nemal súhlas skupiny a podľa rozsudku z roku 2001 jej bolo zaplatené takmer 3 milióny dolárov.
 • Basovú linku k tejto piesni naživo zahral 17-ročný Chip Shearin, ktorý vystúpenie dostal, pretože jeho priateľ poznal majiteľa štúdia Sylviu Robinsonovú. Shearinovi bolo zaplatených 70 dolárov za opätovné vytvorenie basovej linky z piesne „Good Times“ na 15 minút. Časť nahral so živým bubeníkom, ktorý tvoril rytmickú skladbu piesne. Keď sa spýtal Robinsona, na čo to bude používať, odpovedala: „Mám tieto deti, ktoré sa o tom budú rozprávať veľmi rýchlo.“

  Sheerin skončil so skupinou niekoľko živých koncertov a stal sa úspešným štúdiovým hudobníkom a skladateľom zneliek.
 • Toto pokryla skupina Def (Redman, Keith Murray, Erick Sermon z EPMD) v roku 1998 Dieťa album, ktorý vyšiel na vydavateľstve Def Jam. Hovorilo sa mu „Def Squad Delite“ a verše boli čiastočne zmenené. Objavilo sa to aj na kompilácii Na začiatku ... bol rap (Priority 1997), kde rôzni hip hopoví umelci hovorili o známych starých hip hopových hitoch.
  Benjamin - Berlín, Nemecko
 • Hit „Kečupová pieseň“ z roku 2002 (v španielčine známy ako „Asereje“) je o chlapíkovi, ktorý túto pieseň miluje, ale nerozumie textu, a tak si vymyslí svoj vlastný. To, čo vymyslí, sa premieta do textu piesne „The Ketchup Song“.
 • Táto pieseň bola použitá v rôznych televíznych reláciách vrátane One Tree Hill , Martin , Kroviny , Entourage a Stredné . Jeho najznámejšie použitie vo filme bolo vo filme Adama Sandlera z roku 1998 Svadobný spevák , kde ju spieva staršia herečka Ellen Dow, hrajúca až po komediálny pás starej dámy, ktorá rapuje. Medzi ďalšie filmy na použitie piesne patrí Klokan jack a CB4 .
 • Kid Rock to vyskúšal vo svojom hite z roku 1998 „Bawitdaba“.
 • V roku 2001 sa to použilo v reklamách na vodu Dasani.

Zistite Svoj Počet Anjela

Pozri Tiež: