Relax Frankie Goes to Hollywood

 • Skladbu Relax napísali vedúca speváčka skupiny Holly Johnson, basgitarista Mark O'Toole a bubeník Peter Gill. Bol to prvý singel skupiny Frankie Goes to Hollywood a zďaleka ich najväčší americký hit (v rodnom meste mali dvoch ďalších hitparád) Spojené kráľovstvo: „Dva kmene“ a „Sila lásky“).

  Základná myšlienka „relaxuj, nerob to“ prišla Johnsonovi jedného dňa v zime 1982, keď meškal na skúšky, pretože sa veľmi rýchlo prechádzal po centrálnej rezervácii Princes Avenue v Toxteth. “ V tom čase skupinu tvorili iba Johnson, O'Toole a Gill.
 • Texty piesní sú pomerne nejednoznačné, aj keď riadok „keď chcete prísť“ jednoznačne odkazuje na orgazmus. Pieseň je v podstate sprievodcom k oddialeniu ejakulácie.

  Aby skupina vyhodila cenzúru z vône, keď prvýkrát vyšla skladba „Relax“, skupina verejne tvrdila, že bola napísaná o „motivácii“. Neskôr sa priznali, že to bolo vlastne o „strapatení“.
 • V Amerike sa akýmkoľvek sexuálnym narážkam obsiahnutým v tejto piesni venovala malá pozornosť, ale v Británii to vyvolalo veľa kontroverzií. Dostal sa do britského rebríčka jednotlivcov na #77 12. novembra 1983 a bol na #35, keď ho Frankie Goes To Hollywood predviedol na Top of the Pops 5. januára 1984. Pieseň vyskočila na 6. miesto a 11. januára BBC Radio 1 DJ Mike Read naživo oznámil, že odmietol vysielať skladbu „Relax“ kvôli kontroverzným kresbám a textom singla. V tom čase to ešte nevedel, ale BBC plánovala singel zakázať a urobilo to čoskoro potom.

  Bola to veľká správa a mnohí vo Veľkej Británii hľadali pieseň, aby zistili, prečo bola zakázaná. Rekordné obchody mali problém udržať ho na sklade; Hovorca škótskeho skladu rekordov v Aberdeene One Up vtedy vysvetlil: „Zdá sa, že zákaz záznamu v ňom vyvolal tajomnú atmosféru. Nechali sme ľudí, ktorí chceli počuť záznam, aby zistili, o čom všetok ten rozruch je. “ Niektoré komerčné rozhlasové stanice v Británii to uviedli do chodu a chválili sa tým, že hrajú „pieseň, ktorú spoločnosť BBC zakázala“.

  21. januára sa album „Relax“ dostalo na 2. priečku a o týždeň neskôr sa dostalo na prvé miesto. Stalo sa tak prvým zakázaným britským hráčom číslo 1 od zapareného dueta Serge Gainsbourg/Jane Birkin „Je T'aime ... Moi Non Plus“ v roku 1969. „Relax“ nebol žiadnym bleskom: prvé miesto si udržal päť týždňov a v rebríčku sa udržal až do októbra.

  BBC hodila uterák a v decembri 1984 zákaz zrušila, aby ho skupina mohla predviesť vo vianočnom vydaní Top of the Pops . Pieseň sa tým vrátila do rebríčka pre ďalšie spustenie; v roku 1985 uskutočnil ďalšie dve grafy.

  Paródia na Readov hlasný prenos bola zahrnutá v niektorých vydaniach tretieho singlu skupiny „The Power Of Love“.
 • Pôvodne na otázku, ktorá bola k tejto otázke položená, novinárom bolo povedané, že riadok, ktorý znie niečo ako „keď doň chcete nasávať“, bol skutočne „vtedy, keď chcete ponožka do toho. “ Neskôr, keď bola pieseň úspešná, Holly Johnson priznala, že znie: „Keď to chcete nasať, žujte to.“
 • V roku 1984 strávil „Relax“ pôvodne 48 týždňov v britskom rebríčku jednotlivcov, pričom päť z nich po sebe nasledovalo na prvom mieste. Keď v lete 1984 vyšiel druhý singel skupiny s názvom „Two Tribes“, táto pieseň sa vyšplhala na prvé miesto a súčasne sa album „Relax“ dostal na druhé miesto. Toto bol výkon, ktorý predtým dokázali iba Elvis Presley, The Beatles a John Lennon.

  Po 48 týždňoch sa album Relax uvoľnil z rebríčka, ale čoskoro sa znova objavil na ďalšie štyri týždne, čo v rebríčku predstavuje celkom 52 týždňov.
 • K tejto piesni boli natočené tri videoklipy. Prvý zobrazil kapelu vo fantasy otroctva rímskej ríše so simulovanou sodomiou, holým dnom Paula Rutherforda a skupinou fetišistov z otroctva pripútaných k lešeniu. Zakázala to televízia MTV aj BBC.

  Druhé video zobrazené predovšetkým vo Veľkej Británii predstavovalo kapelu (predstieranú), že pieseň zahrá v stoji pred zeleným laserovým svetlom.

  Tretie video, ktoré sa premietalo predovšetkým v USA, predstavovalo kapelu v prostredí živého vystúpenia (predstavenie spolu so štúdiovou skladbou), pričom ho bozkávali a objímali zbožňujúci návštevníci koncertov.
 • Pieseň produkoval Trevor Horn, bývalý člen skupín Yes, The Buggles a Art Of Noise. Keď sa 28. januára 1984 v Británii dostal na prvé miesto, titul „Owner Of A Lonely Heart“ od spoločnosti Yes bol na prvom mieste v USA. Horn tiež produkoval túto pieseň, čím sa stal jediným producentom, ktorý v Británii a USA zabodoval súčasne ako jedničky s piesňami od rôznych interpretov. Medzi ďalšie počiny, ktoré Horn produkoval, patria ABC, Godley & Creme, Paul McCartney, Seal, Simple Minds, Lisa Stansfield, Rod Stewart a Tatu.
 • Keď bol album „Relax“ v USA prvýkrát vydaný na jar roku 1984, dosiahol vrchol v rebríčku #67 rebríčka Billboard Hot 100. Skupina prišla do Ameriky v októbri 1984, pričom na svojom konte má už tri britské single. Posunuli pieseň „Two Tribes“, v ktorej ju predviedli V sobotu večer naživo v novembri, ale nemohli sa priblížiť k úspechu svojej vlasti; Táto pieseň sa zastavila na #43.

  Skupine sa darilo lepšie na začiatku roku 1985, keď znovu vydaná skladba „Relax“ získala pozornosť v rozhlase a na MTV a v marci sa vyšplhala na 10. miesto. V Amerike je to zďaleka ich najobľúbenejšia pieseň.
 • Vydanie albumu „Relax“ bolo podporené rôznymi široko distribuovanými tričkami s legendárnymi citátmi „Frankie Say ...“, ako napríklad „Frankie Say RELAX Don't Do It“.

  Toto tričko získava portrét v epizóde 3 televízneho seriálu Priatelia počas scény, kde si Ross (David Schwimmer) po rozchode odnáša svoje veci od Rachel (Jennifer Aniston). Vedomý, že rada spí v tričku, ho požiada späť, aj keď sa mu to už od 15. rokov nehodí. Oblečie si príliš tesné tričko a vyhlási: „Vezmem si zvyšok mojich vecí a oddýchnuť si v mojom obľúbenom tričku. ' Tričko neskôr vráti na znak zmierenia.
 • Trevor Horn objavil Frankieho odchádza do Hollywoodu krátko po vytvorení svojej nahrávacej spoločnosti ZTT, keď videl kapelu predvádzať piesne „Relax“ a „Two Tribes“ na Ukážka programu Channel 4 Rúrka . Chris Squire (z kapely Yes) poznamenal: „Táto kapela vyzerá naozaj zaujímavo. Prečo ich neprihlásiš? ' Horn o nich veľmi premýšľal až o niekoľko mesiacov neskôr, keď ich opäť počul v rozhlasovej šou BBC Radio 1 DJ Davida Jensena. Keď ich Horn kontaktoval, aby ich podpísal, nevedel, že skupina je na pokraji rozpadu, pretože sa cítili neúspešní.
 • Producent Trevor Horn nahral Frankie Goes To Hollywood, ako predvádza túto pieseň vo svojom štúdiu, ale nebol spokojný s výsledkom. Druhú verziu piesne nahral pomocou hudobníkov z predkapely Iana Duryho The Blockheads, ale ani táto nahrávka sa mu nepáčila. Tretiu verziu nahral s producentom/inžinierom Stevom Lipsonom, hráčom na klávesnici Andy Richards a programátorom syntetizátora Fairlight JJ Jeczalikom, potom prekvapene informoval Holly Johnson a Steva Lipsona, že chce štvrtýkrát začať od nuly, pričom použil takt, ktorý kedysi urobil. na bubnovom stroji LM-2. Pridal naprogramovanú basovú linku, Lipson na gitare, Richards na klávesnici a Jeczalik vydávajúci „zábavné zvuky“ na syntetizátore Fairlight, aby vytvoril štvrtú a oficiálnu nahrávku. Richards a Lipson pridali zvukové efekty s niekoľkými rôznymi syntetizátormi Roland. Johnson a Rutherford pridali vokály na dokončenie skladby.
 • Trevor Horn použil na zostavenie sprievodnej stopy množstvo elektronických zariadení. Vysvetlil to Zvuk pri zvuku : „Bola to kombinácia stránky R a dirigenta a jej zaistenia na stroji Linndrum. Základnou skladbou teda boli osmičky bežiace vo Fairlight („eh eh eh eh eh eh eh eh eh“), štvorky na base („ee ee ee ee“) a sada vzorov strojov Linndrum uzamknutých na stránke R prehrávaných navrchu navzájom. Bol to úžasný pocit. '

  Malý preklad: Stránka R je sekvencer, ktorý je súčasťou syntetizátora Fairlight. Linn bol jedným z prvých programovateľných bicích automatov, ktoré odoberali vzorky skutočných nástrojov - použil model LM -2. Vodič je jednotka, ktorá umožnila Hornovi pripojiť sekvencer Page R k Linnu. Je to niečo, čo urobil aj na albume Yes 90125 .
 • Reklamná kampaň nahrávacej spoločnosti na túto pieseň sa začala štvrtinovou reklamou v britskom hudobnom tlači s obrázkom záložného speváka/tanečníka Paula Rutherforda v námorníckej čiapke, doplneným frázou „ALL THE NICE BOYS LOVE SEA MEN“ a vyhlásením 'Frankie Goes to Hollywood are coming ...

  Popisovalo 7 'a 12' vinylové singly albumu „Relax“ ako „Devätnásť palcov, ktoré treba brať vždy“.
 • Vôbec prvý štúdiový počin skupiny vyústil v roku 1982 do demo skupiny „Relax“ a „Two Tribes“ pre Arista Records, ale spoločnosť sa rozhodla nepokračovať s kapelou ďalej. 'Relax' bol tiež odmietnutý spoločnosťou Phonogram Records a ponechal im slobodu podpísať sa so ZTT Trevora Horna.
 • Fellow New Wave Gary Numan o piesni kedysi povedal: „Keď som to počul, uvrhlo ma to do zúfalstva. Produkcia bola taká dobrá, zvuky také elegantné, že sa zdalo, že posunulo celý nahrávací biznis o stupeň vyššie - všetci sme sa motali a snažili sme sa všetko dohnať. “
 • „Relax“ bola jediná pieseň na albume, ktorá bola nahraná na analógovej kazete. Ostatné bolo zvládnuté na digitálnom páskovom zariadení Sony F1.
 • Holly Johnson to kedysi zdieľala Top of the Pops moderátor Paul Gambaccini „bol užasnutý z toho, ako sa rekord prehráva“. Povedal, že od Lou Reeda nikto neutekal s takým očividným sexuálnym narážaním. Kráčajte po divokej strane . ''
 • Rádio BBC 1 DJ Mike Read kedysi vysvetlil: „Nezakázal som„ Relax “. Nemal som silu to zakázať, pretože som len jednotlivec. Čo sa stalo bolo, že môj producent jedného dňa odišiel domov, aby zistil, že jeho dve malé deti si pohrávajú s videorekordérom, pretáčajú sa a pozerajú znova a znova klip z videa „Relax“, v ktorom dvaja muži simulujú buggy [britský výraz pre anál sex]. A nie je prekvapením, že bol veľmi rozrušený. “
 • Toto bolo použité vo filme Dvojité telo „Napínavý film z roku 1984, v ktorom Holly Johnsonová, synchronizujúca sa s piesňou, zavedie muža do sex baru. Muž nakoniec pri hraní piesne predvádza sexuálnu scénu. Táto scéna filmu prakticky slúži ako hudobné video vo filme. V bare sa ako patrón objavuje aj záložný spevák/tanečník Paul Rutherford.

  V roku 1984 bol predstavený aj film Relax Miami Vice epizóda „Malý princ“ a vo filme Ben Stiller z roku 2001 Zoolander .
 • V roku 1999 získal muž s názvom R.D. Turner autorské právo na meno Frankie Goes To Hollywood v USA a založil skupinu s názvom The New Frankie Goes To Hollywood, ktorá začala hrať šou v USA i v zahraničí. Turner falošne tvrdil, že je Davey Johnson, brat speváčky Holly Johnson. Skupina tiež online predala nové verzie podpisových tričiek skupiny „Frankie Say“ za 20 dolárov za kus.


Zaujímavé Články