Ruža od Bette Midler

 • Napísala to speváčka/skladateľka Los Angeles Amanda McBroom. Midler to nahrala pre film s rovnakým názvom z roku 1980, v ktorom si zahrala. McBroom vysvetlil: „V rádiu zaznela pieseň. Bola to „Magdalena“ od Dannyho OKeefeho, ktorú naspieval Leo Sayer. Hneď sa mi to zapáčilo. Moja obľúbená veta bola: „Tvoja láska je ako britva. Moje srdce je len jazva. ' Myslel som si: „Och, milujem ten text, ale nesúhlasím s názorom, že láska je britva.“

  'Keď som pokračoval v jazde po ceste, prišla myšlienka:' Čo si teda myslím, že je láska? ' Zrazu akoby mi niekto otvoril okno v temene hlavy. Slová sa hrnuli. Musel som si ich stále opakovať, pretože som išiel rýchlejšie a rýchlejšie domov, aby som na ne nezabudol. Vkradol som na svoju príjazdovú cestu, vbehol do domu, prešiel som okolo rôznych zmätených psov a mačiek a manželov a sadol som si za klavír. O desať minút neskôr tam bola „Ruža“.

  „Asi o rok neskôr mi jeden priateľ z radov skladateľov povedal:„ Počúvaj, vychádza tento film s názvom Ruža , podľa života Janis Joplin. Hľadajú titulnú melódiu. Chcete, aby som im to predložil? Nikdy som sa nesnažil nikomu predložiť pieseň. V tom čase som sa nepovažoval za skladateľa piesní. Tak som povedal: 'Jasné.'

  „Výrobcovia to nenávideli. Mysleli si, že je to nudné, a nie rock and roll, a úplne nesprávne. Dali to do poľa pre odmietnutie. Paul Rothchild, ktorý bol producentom Janis Joplinovej a teraz hudobným dozorcom filmu, ho však vytiahol a požiadal ich, aby to znova zvážili. Opäť povedali nie. Poslal to teda Bette Midlerovej, hviezde filmu. Páčilo sa jej to, lobovalo za to; a tak sa to dostalo do filmu a navždy mi to zmenilo život. '
 • Získal tak cenu Grammy za najlepší popový spevácky výkon, žena. Pre Midlerovú to bola druhá Grammy - o sedem rokov skôr vyhrala za najlepšieho nového umelca.
 • Ruže sa často objavujú v názvoch hitov, často s veľmi odlišným významom. Medzi ďalších 10 najlepších hitov patrí „ Na ružiach ustlané „Od Bon Joviho,“ Ruže sú červené (moja láska) ”od Bobbyho Vintona,“ Osemnásť žltých ruží ”od Bobbyho Darina,“ Každá ruža má svoj tŕň ”od Jedu a“ Bozk od ruže 'od Seala.
 • Aby sa spojila s touto piesňou, Bette Midler sa objavila na titulnej strane albumu Valiaci sa kameň (číslo z 13. decembra 1979) ležiaci na doslova ružovom lôžku. Fotografiu urobila Annie Leibovitz; asistent musel odrezať všetky tŕne.
 • Pieseň sa objavila v televíznej šou Family Guy v epizóde „Dieťa nie je na palube“. Pieseň spieva rodina Griffinovcov, pretože sa otec Peter snaží navrhnúť dobrú skladbu za volantom.
 • Táto pieseň sa vo filme objavila vo veľmi humornej scéne Napoleon Dynamite , kultová klasika z roku 2004, pretože hlavná postava spieva pieseň v posunkovom jazyku.
  Logan - Troy, MT, nad 2


Zaujímavé Články