Satelit od Leny

  • Lena Meyer-Landrut, ktorá je známa aj pod umeleckým menom Lena, je nemecká speváčka. Vo veku 19 rokov reprezentovala Nemecko na Eurovízii 2010 v nórskom Osle a s touto piesňou súťaž vyhrala.
  • Túto chytľavú pieseň o láske napísal dánsky pesničkár John Gordon a americká textárka Julie Frost. Texty popisujú myšlienky zamilovanej ženy, ktorá sa porovnáva s osamelým cestovateľom („Ako satelit som na obežnej dráhe okolo teba/ A vypadol by som do noci/ Nemôžem ísť ani minútu bez tvojho láska. '). Frost vysvetlil na Eurovisionár Stránka „zaoberá sa všetkými bláznivými skrytými vecami, ktoré dievča robí a cíti, keď je zamilované. Muž ju dokáže prinútiť cítiť všetko naraz, radostne, ale aj trápene a bezmocne. '
  • „Satelit“ bol predložený na posúdenie do talentovej show Naša hviezda pre Oslo (Our Star for Oslo), národný televízny program, ktorý vyberie nemecký príspevok do Eurovízie 2010, a 12. marca si diváci vybrali Meyer-Landruta, aby túto pieseň zaspieval na speváckom festivale. Nasledujúci deň bol „Satellite“ k dispozícii na digitálne stiahnutie a za prvý týždeň sa predalo viac ako 100 000 stiahnutí, čím sa stal najrýchlejšie predávaným digitálnym vydaním v Nemecku. Debutoval na 1. mieste nemeckého rebríčka jednotlivcov a po prvom týždni bol certifikovaným zlatom a po štvrtom týždni jeho vydania platinou.
  • 55. ročník pesničkovej súťaže Eurovízia bol vysielaný z Telenor Arény v meste Bærum, na predmestí nórskeho Osla, 29. mája 2010. „Satelit“ získal spolu 246 bodov a zvíťazil nad tureckým príspevkom „Mohli by sme byť rovnakí“ s rezervou zo 76 bodov, druhý najväčší v histórii Eurovízie, len za „Pohádkovým“ rozdielom 169 bodov v súťaži 2009.
  • Pieseň bola druhým víťazstvom Nemecka v 55-ročnej histórii Songfestu. Druhé víťazstvo Nemecka bolo v roku 1982, keď ďalšia tínedžerka, 17-ročná Nicole, triumfovala s protivojnovou baladou „Ein bisschen Frieden“ („Malý mier“).


Zaujímavé Články