Ročné obdobia na slnku od Terryho Jacksa

 • Pôvodne „Le Moribond“ („Umierajúci muž“) bol napísaný a prevedený vo francúzštine belgickým básnikom a skladateľom Jacquesom Brelom v roku 1961. Americký básnik Rod McKuen preložil texty do angličtiny a v roku 1964 skupina Kingston Trio vydala prvá anglická verzia piesne. Toto je verzia, ktorú počul Terry Jacks a ktorá sa stala základom pre jeho vydanie.

  V rozhovore pre Songfacts s ​​Terrym Jacksom povedal, že po vydaní jeho verzie mal večeru v Bruseli s Jacquesom Brelom, ktorý mu povedal o napísaní piesne. 'Bolo to o starom mužovi, ktorý umieral na zlomené srdce, pretože jeho najlepší priateľ doháňal jeho manželku,' povedal Jacks. „Napísal to v kurvárni v Tangiere a slová boli úplne odlišné. Pieseň, ktorú pôvodne robil na pódiu, bola v pochodovej forme ako „Bom ba DUM, bom ba DUM“. Celkom iná vec. Tento starý muž umieral na zlomené srdce a lúčil sa so svojim kňazom a najlepším priateľom a manželkou, ktorá ho podviedla. Volala sa Francoise a znelo: „Adieu, Francoise, moja dôveryhodná manželka, bez teba by som mala osamelý život. “Mnohokrát si podvádzal, ale potom som ti nakoniec odpustil, aj keď tvoj milenec bol môj priateľ.“
 • Pôvodná verzia Jacquesa Brela je dosť hrůzostrašná, ale Jacks mal skutočnú inšpiráciu na prepracovanie piesne: jeho dobrý priateľ vyvinul leukémiu a dostal len šesť mesiacov života. 'Bol preč o štyri mesiace,' povedal nám Jacks. „Bol to môj veľmi dobrý priateľ, jeden z mojich najlepších priateľov a povedal, že som prvý, komu to povedal. Pamätal som si túto pieseň starého muža, ktorý umiera na zlomené srdce, a páčila sa mi časť melódie a niečo tam bolo. Prepísal som pieseň o ňom. '
 • Pred vydaním tejto piesne mal Terry Jacks značný úspech v rodnej Kanade ako polovica dua The Poppy Family so svojou manželkou Susan. Bol priateľom The Beach Boys, ktorý ho požiadal, aby pre nich vyrobil pieseň - niečo, čo Jacksovi bolo cťou. Terry im zahral aranžmán „Seasons in the Sun“ a navrhol ich nahrať, pretože si myslel, že to bude znieť skvele s ich harmóniami a so speváckym vedením Carla Wilsona.

  Terry odletela do domu Briana Wilsona a začali pracovať na piesni. Wilson bol vždy ich producentom a mohol by stráviť mesiace prácou na piesni, keby ju chcel zdokonaliť. Boli to Terryho sedenia, ale Brian sa to pokúsil prevziať.

  'Tá vec sa nikdy nedokončila,' povedal Jacks v našom rozhovore. „Brian chcel chytiť pásku a pridať niekoľko vecí, a inžinier by ju musel v noci vziať domov, aby sa jej Brian nechytil. Toto pokračovalo a pokračovalo a ja som mal takmer nervové zrútenie, pretože by som do tejto veci vložil toľko energie a stres ma skutočne dostával. Tak som povedal: „Nebudem to môcť dokončiť. Nemôžem vás všetkých dostať dohromady. ' Takže nikdy nebol dokončený. “

  Relácie však neboli úplným umytím pre Jacksa. Pracoval s Al Jardine na sprievodných vokáloch a prišiel s aranžmán, ktorý použije, keď pieseň sám nahrá.
 • V roku 1973 bola pieseň vydaná ako Jacksov druhý singel („Concrete Sea“ bol jeho prvý) a bol to obrovský hit. Dostal sa na tri týždne na prvé miesto v Amerike a obsadil prvé miesto v britskom rebríčku.

  Terry to vydal na vlastnom vydavateľstve Goldfish Records a bol ohromený, keď sa stal najpredávanejším singlom v kanadskej histórii: za niekoľko týždňov sa predalo viac ako 285 000 kópií. Viceprezident spoločnosti Bell Records Dave Carrico si záznam vypočul, odletel do Vancouveru a vytrhol americké práva. Bell pieseň vydal v USA a 14. februára 1974 si vyslúžil prvú zlatú cenu RIAA za predaj viac ako milióna kópií. Nakoniec sa len v USA predalo viac ako tri milióny kópií. Celosvetovo je to viac ako šesť miliónov.
 • „Ročné obdobia na slnku“ je príbehom umierajúceho muža, ktorý sa lúči s blízkymi, ktorí zdieľali jeho život. Krátko predtým, ako vyšla Terryho nahrávka, Jacques Brel odišiel do dôchodku, na vrchole svojej popularity. Fanúšikovia po celom svete boli ohromení, ale skladateľ by neuviedol dôvod. Nakoniec bola pravda odhalená: po pokojnom, šesťročnom boji proti rakovine Brel chorobe podľahol a 9. októbra 1978 zomrel.
 • Za peniaze, ktoré zarobil na tejto piesni, Jacks kúpil čln, ktorý pokrstil „Seasons in the Sun“. Začal sa plaviť hore a dole po západnom pobreží Aljašky a Kanady a po ceste mal niekoľko odhalení. „Začal som si uvedomovať, že to nevytvoril blob,“ povedal nám. 'Toto urobil Boh.'

  Terry sa stal kresťanom a začal pátrať po ochrane prírody. Vzdal sa hudby a stal sa aktivistom v oblasti životného prostredia, bojoval proti kanadským papierňam, ktoré obvinil z vyhadzovania toxínov a ničenia lesov. Natočil niekoľko filmov na túto tému, vrátane Tí bez tváre a Teplo lásky: 4 ročné obdobia Sophie Thomasovej , udržiavanie skromného životného štýlu v Kanade financovaného z jeho hudobných úspechov.

  Stať sa environmentalistom nebolo pre Terryho len morálnym imperatívom, ale aj spôsobom, ako sa vysporiadať s dôsledkami tejto piesne, ktorá definovala jeho kariéru. 'Začal som byť známy ako ochranca životného prostredia, čo bola jediná vec, ktorá ma kedy zbavila štítku,' povedal. 'Predtým som bol' Ročné obdobia na slnku '.'
 • Rod McKuen, ktorý preložil text, je spolu s Jacquesom Brelom uznávaným spisovateľom piesne. Terry Jacks urobil niekoľko významných hudobných zmien a napísal úplne odlišný posledný verš, ale nedostal úver od skladateľa, pretože na žiadny sa neprihlásil. Jacks hovorí, že na to vtedy nemyslel a nikdy nečakal, že sa pieseň stane hitom generujúcim honoráre.
 • Jacksova predchádzajúca skupina The Poppy Family mala úspech č. 2 v kategórii Hot 100 s piesňou 'What Way You Goin' Billy? ' v roku 1970 a tiež #29 s piesňou „Where’s I Went Wrong“ (obe piesne napísal Jacks). Po hite „Seasons in the Sun“ nahral pieseň prašníka Jacquesa Brela s anglickým prekladom od Roda McKuena: „If You Go Away“. Tento má francúzsky názov „Ne me docela pas“, čo v doslovnom preklade znamená „Neopúšťaj ma“. V USA dosiahlo číslo 68.
 • Podľa Terryho Jacksa mladý David Foster trochu hral na klavíri a urobil pri tejto piesni niekoľko inžinierstiev. Jeho konkrétnymi prínosmi boli piano arpeggio podľa riadku „kvety všade“ a zdvojnásobenie basov po „Zbohom papa, prosím, modlite sa za“ ja rad.

  Kanadský kolega Foster sa podieľal na mnohých hitoch ako skladateľ, producent a hudobník. Ukážka jeho kreditov:

  -Výroba All-4-One ' Prisahám . '

  - Napísanie a zaznamenanie pôvodnej verzie 'Mornin'. '

  - spoluautor Chicagského hitu Vy ste inšpiráciou . '

  David Lanz, klavirista známy svojou skladbou „Cristoforiho sen“, tvrdí, že tieto príspevky prispel do „Seasons in the Sun“, nie Foster.

  „Presne popisuje, čo som hral v seriáli Seasons in the Sun, ale hovorí, že túto úlohu hral David Foster,“ povedal Lanz pre Songfacts. 'David v tom čase tiež žil vo Vancouveri a dával dohromady Skylark a pracoval v Skylark s dvoma členmi mojej predchádzajúcej kapely Mercury Records, Brahman: Duris Maxwell, bubeník a klávesák, Robbie King, ktorý hral na organe.' Ročné obdobia na slnku. “ David v tej dobe tiež prechádzal po mojom byte a hľadal piesne pre Skylark, takže áno, všetci sme boli na tom istom mieste v rovnakom čase, ale vyzerá to, že nás Terry zmiešal.

  V tej dobe sme boli s Davidom začínajúcimi klaviristami a počas relácie, ktorú som hral na „Seasons in the Sun“, mi Terry tiež nechal nahrať klavír na jednu z mojich piesní, ktorú trochu prepísal „Fire on Skyline, „pre Ročné obdobia na slnku LP.

  Nechal ma použiť meno pseudo -spisovateľa (Franklin Wesley), aby som sa vyhýbal problémom s Mercury Records. Táto skladba a ďalšie moje piesne nahraté pre jeho manželku Susan boli uverejnené v jeho vydavateľstve Gone Fishing Music. “
 • B-strana singla bola pieseň s názvom „Put the Bone In“, ktorá opisovala ženu v mäsiarstve a zrejme prosila mäsiara, aby jej „vložil kosť“, pretože „jej psíka zrazilo auto“ . ' Blíži sa koniec textu: „Vlož kosti, zakričala ešte raz.“
  Rick - Cottonwood, AZ
 • Vo Veľkej Británii mal Westlife 1999 vianočnú #1 s dvojitou stranou piesne „I Have A Dream“ a obalom tejto piesne. 'I Have A Dream' bol pôvodne hitom číslo 2 pre Abbu v roku 1979. Keď sa tento titul dostal na vrchol britského rebríčka, stal sa Westlife prvým počinom od Elvisa Presleyho v roku 1962, ktorý mal v tom istom roku 4 #1.
 • Nirvana urobila verziu tejto piesne, ktorá sa však objavila až v roku 2004 With The Lights Out rozbalená sada.
  Chris - Dracut, MA
 • Terryho talent je v skladaní piesní, produkcii a aranžmán - nepovažuje sa za veľmi dobrého speváka a nikdy nebol známy svojim vokálnym talentom. Začal spievať svoj vlastný materiál ako výrazový prostriedok: keď písal piesne pre The Poppy Family, musel zmeniť pohlavie, pretože ich naspievala jeho manželka Susan.

  Napriek svojim vnímaným nedostatkom v oblasti spevu získal Terry v roku 1974 Cenu Juno (Kanadské gramotnosti) za najlepšieho speváka roka. Táto pieseň vyhrala aj za súčasný singel roka a singel roka v kategórii Pop music a za najpredávanejšie Single.


Zaujímavé Články