Dym na vode od Deep Purple

 • Táto pieseň sa inšpirovala požiarom v kasíne vo švajčiarskom Montreux 4. decembra 1971. Skupina sa chystala začať nahrávať svoje Hlava stroja album tam hneď po koncerte Franka Zappu, ale niekto počas Zappovej šou vystrelil zo stropu do stropu, ktorý zapálil miesto.

  Deep Purple boli prítomní v publiku a hlavný spevák Ian Gillan si spomína na dve svetlice, ktoré zastrelil niekto, kto sedel za ním a ktorý pristál v hornom rohu budovy a rýchlo ho zapálil. Zappa zastavil show a pomohol zaistiť usporiadaný odchod.

  Deep Purple sledovalo požiar z neďalekej reštaurácie a keď oheň uhasil, vrstva dymu zasypala Ženevské jazero, ktoré kasíno prehliadalo. Tento obrázok dal basgitaristovi Rogerovi Gloverovi nápad na názov piesne: „Smoke On The Water“ a Gillan napísal text o svojej ságe, v ktorom nahrával Hlava stroja album.

  Kapela bola premiestnená do hotela Grand v Montreux, kde album nahrali pomocou mobilného štúdia Rolling Stones. Potrebovali ešte jednu pieseň, a tak zostavili skladbu „Smoke On The Water“ pomocou Gillanovho textu a prišiel s riffovým gitaristom Ritchiem Blackmorom. Výsledkom bola pieseň rozprávajúca príbeh týchto zvláštnych udalostí len niekoľko dní potom, čo sa stali - nahrávanie sa konalo od 6. do 21. decembra.

  V rozhovore s Gillanom o Songfacts vysvetlil: „Zaradili sme si zariadenie na chodbách a chodbách hotela a mobilný kamión Rolling Stones bol vonku a s dlhými káblami prechádzajúcimi oknami. Snažili sme sa čo najlepšie vytvoriť atmosféru v technickom zmysle. A keď sme išli písať texty, pretože sme nemali dostatok materiálu, mysleli sme si, že je to „doplnková skladba“. Bola to len panika na poslednú chvíľu.

  Riff a sprievodná skladba boli teda prvý deň zaznamenané ako druh zvukovej skúšky. Neboli tam žiadne texty. Inžinier nám posledný deň povedal: „Človeče, na album nám chýba niekoľko minút.“ Vykopali sme to a Roger a ja sme napísali životopisný záznam o vytvorení záznamu: „Všetci sme vyšli do Montreux ...“

  Relácia, kde položili sprievodnú stopu, sa uskutočnila v tanečnom klube v Montreux s názvom Pavilion, kde sa pokúsili nahrať po vyhorení kasína. Stopa „Smoke On The Water“ bola všetko, čo tam dosiahli, pretože miestni obyvatelia sa sťažovali na hluk a polícia ich zatvorila. Zvyšok albumu a vokál „Smoke On The Water“ bol nahraný v hoteli Grand.


 • Frank Zappa, ktorý je v textoch spomínaný, prišiel v ohni o všetko svoje vybavenie. Potom si zlomil nohu o niekoľko dní neskôr, keď ho fanúšik vtiahol do davu na show v Anglicku. To viedlo Iana Gillana k tomu, aby povedal „Zlomte si nohu, Frank“, do mikrofónu po tom, čo to v roku 1972 zaznamenal pre špeciál BBC.
 • Basgitarista skupiny Deep Purple Roger Glover mal o názve určité pochybnosti: vedel, že je to skvelé, ale zdráhal sa to použiť, pretože to znelo ako drogová pieseň.


 • Ritchie Blackmore má vzťah k renesančnej hudbe, ktorú píše a účinkuje vo svojom duu Blackmore's Night. Hovorí, že o formu sa prvýkrát zaujímal v roku 1971, keď videl program BBC s názvom Manželky Henricha VIII , a že v „Smoke On The Water“ je skutočne stopa renesancie. 'Riff sa robí vo štvrtinách a pätinách - stredoveký modálny rozsah,' vysvetlil na serveri MySpace Music. „Pôsobí to temnejšie a predtuchou. Nie ako dnešné tretiny populárnej hudby. '
 • Kapela si nemyslela, že to bude hit, a málokedy to hrala naživo. Keď to urobili, vyvolalo to obrovskú reakciu. Do svojho živého albumu z roku 1972 zaradili živú verziu zo show v Osake Vyrobené v Japonsku , čo bol obrovský predajca. Album vyšiel v Amerike v apríli 1973, o rok neskôr Hlava stroja bol tam prepustený. Vďaka tomu bola pieseň oveľa viac odhalená a presvedčená ľudí z Deep Purple, aby ju v máji vydali ako singel v Amerike. Pieseň vyvrcholila na 4. mieste v USA až 28. júla 1973; do tej doby mal Deep Purple ďalší album ( Kto si myslíme, že sme ) a zostava Mark II, ktorá pieseň nahrala, sa rozpadla a kapelu opustili Ian Gillan a Roger Glover.


 • „Funky Claude“, ako je napísané v textoch, „Funky Claude vbiehal a vyťahoval deti zo zeme“, je Claude Nobs, muž, ktorý pomohol zachrániť niektorých ľudí v ohni a našiel iný hotel, v ktorom by kapela mohla zostať. Je spoluzakladateľom prestížneho jazzového festivalu v Montreux.

  Nobs pre Gibson.com vysvetlil, ako táto pieseň vzišla z popola: „Deep Purple sledovali celý oheň z okna svojho hotela a povedali:„ Panebože, pozri sa, čo sa stalo. Chudák Claude a už nie je žiadne kasíno! “ Mali odohrať živý koncert [v kasíne] a nahrať tam nový album. Nakoniec som našiel miesto v malom opustenom hoteli vedľa môjho domu a urobili sme pre nich dočasné štúdio. Jedného dňa prišli k nám na večeru a povedali: „Claude, urobili sme pre teba malé prekvapenie, ale nebude to na albume. Je to melódia s názvom „Smoke On The Water.“ Tak som to počúval. Povedal som: „Si blázon. Bude to obrovská vec. ' Teraz nie je na svete gitarista, ktorý by nevedel [bzučí riff]. Povedali: „Ak tomu veríte, dáme to na album.“ Je to vlastne veľmi presný popis ohňa v kasíne, ako Frank Zappa dostal deti z kasína, a každý detail piesne je pravdivý. To sa skutočne stalo. V strede piesne je napísané „Funky Claude dostal ľudí z budovy“ a v skutočnosti, keď stretnem veľa rockových hudobníkov, stále hovoria: „Ach, prichádza Funky Claude.“
 • V poslednom verši Ian Gillan spieva o nahrávaní piesne v hoteli Grand „S niekoľkými červenými svetlami a niekoľkými starými posteľami“. Povedal Songfacts, čo to znamená: V hoteli bolo príliš svetlo, a tak na vyriešenie problému s osvetlením nasadili červené žiarovky. Akustika bola ďalším problémom, a tak improvizovali zvuk tým, že ako zvukové ozvučnice použili matrace.
 • B-strana singla bola ďalšou verziou piesne, nahranou naživo v Japonsku.
 • V roku 1989 vydali bývalí členovia Ritchie Blackmore a Ian Gillan novú verziu tohto albumu s Robertom Plantom, Brianom Mayom a Bruceom Dickinsonom. Projekt nazvali „Rock Aid Armenia“, pričom výťažok pôjde obetiam arménskeho zemetrasenia.
 • Fender.com opýtal sa Ritchie Blackmore, ako prišiel k slávnemu riffu piesne. Odpovedal: „Ian Paice (bubeník Deep Purple) a často sme jamovali, iba my dvaja. V tej dobe to bol prirodzený riff. Bola to prvá vec, ktorá mi prišla do hlavy počas toho džemu. '
 • Deep Purple prešli niekoľkými zmenami v zostave, ale „Smoke On The Water“ zostali v ich setliste, pretože bolo príliš populárne hrať. Potom, čo v roku 1973 odišiel hlavný spevák Ian Gillan, ho musel zaspievať David Coverdale. Tommy Bolin mal za úlohu hrať na gitaru, keď v roku 1975 nastúpil za Blackmore. Blackmore bol späť v Deep Purple v rokoch 1984-1993; v roku 1994 sa stal ich novým gitaristom Steve Morse. Keď Songfacts hovoril so Stevom Morseom o živom prevedení tejto piesne, povedal: „Na melódiu, ktorú som nepísal ako„ Smoke On The Water “, sa snažím vykročiť medzi hranicou pocty a úcty a originality. Takže povedzme, na sóle to trochu vezmem a urobím si to po svojom, a potom to prinavrátim k originálu a zabalím to do lízania, ktoré by každý poznal. To je asi toľko, čo môžem navrhnúť niekomu urobiť, pretože v mysliach ľudí sú hlboko zakorenené spomienky na pieseň. “
 • Slávny gitarový riff je predstavený vo filme Jacka Blacka z roku 2003 School of Rock .
  Brett - Edmonton, Kanada
 • 3. júna 2007 v Kansas City v Kansase sa zišlo 1721 gitaristov, aby spoločne zahrali túto pieseň a prekonali rekord pre väčšinu gitaristov, ktorí v jednom čase hrali. Zaznela celá pieseň, aj keď sólo hrala iba jedna sólová gitara. Na akciu prišli gitaristi až zo Škótska. Akciu organizovala rozhlasová stanica KYYS.

  Je ťažké konkurovať outsourcingu a rekord bol prekonaný 26. októbra 2007, keď sa v indickom Shillongu zišlo 1730 gitaristov. Klopanie na nebeské dvere . '
 • Toto sa používalo v reklamách na nákladné autá Dodge. Pieseň hrá v jukeboxe, na ktorý sa chlap pozerá v obchode so starožitnosťami. Jeho manželka príde na svoje a oni si namiesto toho odnesú kus nábytku - ide o veľkú nosnosť nákladného auta.
  Bertrand - Paríž, Francúzsko
 • Podľa rozhovoru s Ianom Gillianom na VH1 Klasické albumy: Machine Head , skupina nemala pri nahrávaní tohto albumu veľa peňazí a prenajala si nahrávacie štúdio. Zostali okolo, keď sa mali dostať von. Keď nahrávali túto pieseň, polícia klopala na dvere štúdia, aby ich vyhodila.
  Ben - Baltimore, MD
 • V prieskume študentov z hudobných škôl z Londýna z roku 2008 to skončilo na začiatku ankety s cieľom nájsť vôbec najlepší gitarový riff. Nirvana Vonia ako duch mladosti “na druhom mieste a na treťom mieste„ Walk This Way “od Aerosmith.
 • Podľa London Times noviny, Ritchie Blackmore sa hanbil predstaviť túto pieseň svojim kolegom z Deep Purple, pretože to bola taká neandertálska melódia, s ktorou prišiel gitarista jeho kalibru.
 • Texty „Švajčiarsky čas sa krátil“ znamenali, že im čoskoro vyprší platnosť víz. Napísali piesne a nahrali ich v priebehu niekoľkých týždňov.
  Ed - Canton, OH
 • Mnoho začiatočníkov sa na to pokúša hrať, keď vezmú do ruky gitaru, a väčšinou na to zle zahrajú. Postupujte takto: Ako východiskový bod použite otvorené reťazce G a D a struny strhávate každý prstom, nie trhačkou. Veľa ľudí to hrá z 5. pražca reťazca A a D, čo je nesprávne.
  Glen - Auckland, Nový Zéland
 • V epizóde „Víkend v Burnsie“ z roku 2002 Simpsonovci , Homer je počuť chrapľavý k tejto piesni potom, čo použil liečivú marihuanu.
  Jeff - Hudson, MA
 • U Stephena Kinga Lapač snov (2001), postava si pripomína, že stratila panenstvo kvôli tejto piesni na večierku bratstva.
 • Pat Boone o tom hovoril V kovovej nálade v roku 1997. Na albume predviedol heavy metalové piesne so sláčikovými nástrojmi a klavírmi, v tomto prípade však zachoval známy gitarový riff a dokonca povolil sólo. Inak je to veľmi jazzová obálka.

  V rozhovore s Booneom o Songfacts povedal: „Ritchie Blackmore zahral na mojej nahrávke - jeho piesne - na gitare. Musel to urobiť na trati, ktorú sme mu poslali do Nemecka, kde nahrával v nejakom zámku. Hral časť gitarových lízanie v „Smoke on the Water“, ale druhá časť je Dweezil Zappa, na Hendrix Stratocaster. Bolo to veľmi autentické. Považoval som tieto piesne za dobrú hudbu - s jazzovými aranžmánmi big bandu. “
 • Keď Roger Glover hovorí o prednostiach piesne ako o živom materiáli, povedal Kovové kladivo „Myslím si, že„ Smoke On The Water “je najväčšia pieseň, akú kedy Purple bude mať, a je tu vždy tlak na to, aby ste ju zahrali. Nie je to najlepšia živá pieseň, je to dobrá pieseň, ale musíte sa cez ňu veľmi trápiť. Nadšenie prichádza z publika. A vždy existuje obava, že Ritchie (Blackmore) to nechce urobiť, pretože ho to už asi prestalo baviť. “


Zaujímavé Články