Pieseň pre teba od Leona Russella

Zistite Svoj Počet Anjela

 • Russell napísal túto pieseň pre speváčku Ritu Coolidge, s ktorou v tom čase chodil. Stretli sa koncom 60. rokov, keď bol Russell jedným z najlepších klavírnych hráčov a Coolidge začínal ako spevák. Russell o nej napísal pieseň s názvom „Delta Lady“, ktorú Joe Cocker nahral v roku 1969. Bola opäť jeho múzou v piesni „A Song For You“, vďaka ktorej spieval o ich hlbokom spojení, keď sú sami. Je to veľmi intímna pieseň o láske, ktorá v poslednom verši tvrdo zasiahne riadok:

  Milujem ťa na mieste, kde nie je priestor ani čas

  Coolidge to nazval „Najkrajšia pieseň, aká bola kedy napísaná“.


 • Russell v šesťdesiatych rokoch minulého storočia skomponoval piesne a aranžmány na sériu popových hitov pre Garyho Lewisa a Playboys a potom sa vydal bluesovým smerom k relácii Delaney & Bonnie a The Rolling Stones. V tejto dobe, keď písal piesne, mal na mysli iných umelcov, ktorí ich budú spievať. „Pieseň pre teba“ bola zameraná na Franka Sinatru.

  'Je ľahké napísať bluesovú pieseň, ale chcel som napísať jednu, ktorú by mohla Sinatra spievať, čo vyžaduje trochu práce,' povedal. Mojo .


 • Russell zaradil túto pieseň na svoj prvý sólový album v roku 1970, nebola však vydaná ako singel. V roku 1971 ho spopularizovali dvaja veľmi odlišní speváci: spevák Andy Williams a senzácia R&B Donny Hathaway (Williams so svojou verziou vyrobil #82 USA). V tom roku zaznamenala populárnu verziu aj speváčka Jaye P. Morganová, a Carpenters z nej urobili titulnú skladbu albumu 1972.

  Ray Charles vydal svoju verziu v roku 1993, ktorá bublala pod číslom 104; Herbie Hancock ho nahral s Christinou Aguilerou na vokály k svojmu albumu z roku 2005 Možnosti ; Whitney Houston zaradila na svoj album z roku 2009 diskotékové prevedenie produkované hviezdnou bránou Pozerám sa na teba , kde to bola jediná coververzia.

  Pieseň si získala pozornosť aj zo speváckych šou. V roku 2006, Americký idol V šou ju naspieval súťažiaci Elliott Yamin, ktorý si vyslúžil šialenstvo od Simona Cowella, ktorý predstavenie označil za „vokálnu majstrovskú triedu“. V roku 2008, X faktor víťaz Leon Jackson vydal pieseň na svojom debutovom albume Práve teraz .


 • Napriek tejto piesni sa Russell a Rita Coolidge nedostali ako pár; prešla k niekoľkým romantikám s Jimom Gordonom (populárny bubeník, ktorý sa ukázal byť paranoidným schizofrenikom a v roku 1983 zavraždil jeho matku), Stephen Stills, Graham Nash a Kris Kristofferson. Coolidge dobre hovorila o Russellovi vo svojej autobiografii, kde vysvetlila, že môže byť samotársky, ale aj magnetický.
 • Amy Winehouse bola jednou z mnohých soulových speváčok, ktorých ovplyvnila verzia tejto piesne Donnyho Hathawaya. Verzia, ktorú nahrala v roku 2009, sa objavila o dva roky neskôr na jej posmrtnom albume Lioness: Skryté poklady .


Zistite Svoj Počet Anjela

Pozri Tiež: