Space Oddity od Davida Bowieho

 • Bowie to napísal potom, čo videl film Stanleyho Kubricka z roku 1968 2001: Vesmírna odysea . „Space Oddity“ je hra s frázou „Space Odyssey“, hoci názov sa v texte nenachádza. Pieseň rozpráva príbeh majora Toma, fiktívneho astronauta, ktorý prerušil komunikáciu so Zemou a vznáša sa do vesmíru.
 • V rozhovore s Výkonný skladateľ Magazín Bowie vysvetlil: „V Anglicku sa vždy predpokladalo, že je to napísané o vesmírnom pristátí, pretože sa to dostalo na výslnie v rovnakom čase. Ale v skutočnosti to nebolo. Bol napísaný kvôli tomu, že som sa chcel pozrieť na film 2001 , čo sa mi zdalo úžasné. Aj tak som bol mimo svoju tekvicu, bol som veľmi ukameňovaný, keď som sa na to išiel pozrieť, niekoľkokrát, a bolo to pre mňa skutočne zjavenie. Pieseň to rozbehlo. Zachytila ​​ju britská televízia a použila ju ako hudbu na pozadí pre samotné pristátie. Som si istý, že text naozaj vôbec nepočúvali (smiech). Postaviť sa vedľa pristátia na Mesiaci nebolo nič príjemné. Samozrejme, mal som obrovskú radosť, že to urobili. Niektorí predstavitelia BBC očividne povedali: „Ach, potom tá vesmírna pieseň, major Tom, bla bla bla, to bude skvelé.“ 'Hm, ale uviazne vo vesmíre, pane.' Nikto nemal to srdce povedať to producentovi. “
 • Toto pôvodne vyšlo v roku 1969 na Bowieho rovnomennom albume a bolo načasované tak, aby sa zhodovalo s pristátím na Mesiaci. Pieseň, ktorá vyšla ako singel, sa v Británii dostala na 5. miesto a stala sa jeho prvým hitom v tejto kategórii. V Amerike si singel našiel veľmi malé publikum a v auguste 1969 prebublával na #124.

  V roku 1972 dostal album nový názov Vesmírna zvláštnosť a znovu vydané v USA potom, čo Bowie dosiahol v Amerike mierny úspech s dvojhrou Zmeny „(#66) a„ The Jean Genie “(#71). Novo vydaný singel „Space Oddity“ sa umiestnil na 15. mieste a stal sa Bowieho prvým 40 -tim najlepším americkým hráčom.

  V roku 1975, vo Veľkej Británii, bola pieseň opäť vydaná, tentoraz na singli, ktorý obsahoval aj piesne „Changes“ a „Velvet Goldmine“. Singel, propagovaný ako „3 skladby za cenu 2“, vyskočil na prvé miesto v rebríčkoch a získal Bowieho ako prvú #1 vo Veľkej Británii.
 • V roku 1980 vydal Bowie pokračovanie filmu Ashes To Ashes, kde major Tom opäť nadviazal kontakt so Zemou. Hovorí, že je vo vesmíre šťastný, ale Ground Control príde na to, že je feťák.
 • V roku 1983 nemecký elektro muzikant Peter Schilling vydal pokračovanie hry „Space Oddity“ s názvom „ Major Tom (vraciam sa domov) . ' Nastavené na techno beat, rozpráva príbeh majora Toma vo vesmíre. V USA sa táto pieseň dostala na 14. miesto, čím prekonala Bowieho originál.

  V roku 2003 K.I.A. vydalo ďalšie pokračovanie s názvom 'Mrs. Major Tom, “čo je povedané z pohľadu manželky majora Toma.
 • Keď to BBC použila pri pokrytí pristávania na Mesiaci, panoval veľký strach, že ak misie vo vesmíre nedopadnú dobre, táto pieseň sa zrazu stane nevhodnou.
  Daniel - Severozápad, Anglicko
 • V riadku „A noviny chcú vedieť, koho tričko nosíte“, „koho tričko nosíte“ je anglický slang pre „ktorému futbalovému tímu fandíte?“. Myšlienka tu je, že ak sa dostanete do vesmíru, potom sú vaše názory na futbal dôležité. (Poznámka pre Američanov- v tomto prípade „futbalom“ rozumieme „futbal“.)
 • Skorú verziu tejto piesne uvádza David Bowie v Milujem ťa do utorka „Propagačný film z roku 1969, ktorý mal predviesť Bowieho talent. Môžete to sledovať tu .
 • Traja rôzni režiséri natočili k tejto piesni tri rôzne videá. Prvá réžia Malcolma J. Thomsona ukazuje Bowieho ako astronauta a objavuje sa v jeho propagačnom filme z roku 1969 Milujem ťa do utorka .

  Ďalší prišiel v roku 1972, keď Mick Rock režíroval Bowieho, aby spieval pieseň s akustickou gitarou obklopenou obrazmi z ovládania misie. Rock, ktorý bol predovšetkým fotografom, v tejto dobe robil veľa Bowieho videí; natočil aj „Život na Marse? “a„ Jean Genie “.

  Tretia verzia Bowie nakrútila s Davidom Malletom v roku 1979 do vzduchu v silvestrovskej šou Dokáže to Kenny Everett v roku 1980? , ktorý Mallet režíroval. Bowie nahral novú verziu piesne pre túto verziu s Hansom Zimmerom na klavíri.
 • Na tejto nahrávke počuť ručné tlieskanie Nity Bennovej. Je nevestou britského socialistického politika Tonyho Benna a matkou Emily Bennovej, ktorá sa vo veku 17 rokov stala najmladšou osobou zvolenou do boja proti voľbám, keď bola v roku 2007 zvolená za labouristickú kandidátku na východ. Worthing a Shoreham.
 • Pôvodne to napísal Bowie ako gitarovú pieseň. Bol to producent Gus Dudgeon, ktorý z toho urobil epos.
 • Session musician Herbie Flowers (' Kráčajte po divokej strane ('' 'Diamond Dogs') hral na basu na tejto skladbe. Zaspomínal si na svoje skúsenosti s prácou na tomto Nestrihané časopis jún 2008: „Prvýkrát som hral s Bowiem na relácii„ Space Oddity “. Milý Gus (Dudgeon) sa triasol v čižmách. Mohlo to byť prvé, čo kedy vyrobil. „Space Oddity“ bola táto zvláštna hybridná pieseň. (Klávesista) Rick Wakeman si kúpil malý stylofón na sedem šilingov z malého obchodu na rohu, kde bolo štúdio Trident. S tým a všetkými sláčikovými úpravami je to ako polo orchestrálna skladba. '
 • Povedal Jimmy Page Nestrihané časopis jún 2008: „Hral som na jeho platniach, vedeli ste to? Jeho veľmi rané záznamy, keď bol Davy Jones & The Lower Third. Záznamy Shel Talmy. Napadajú ma dve individuálne sedenia, ktoré som s ním absolvoval. V jednom rozhovore povedal, že na jednom z týchto sedení som mu ukázal tieto akordy, ktoré použil v 'Space Oddity' - ale on povedal: 'Nehovor to Jimovi, mohol by ma žalovať.' Ha ha! '
 • V roku 2009 bola verzia podobná zvuku použitá v reklamách na automobily Lincoln. Túto verziu vydala americká speváčka a skladateľka Cat Power, umeleckým menom Charlyn 'Chan' Marshall.
 • Účastníkmi piesne boli Rick Wakeman (mellotron), Mick Wayne (gitara), Herbie Flowers (basa) a Terry Cox (bicie), plus sláčikoví hudobníci. Každý zaplatil niečo viac ako 9 libier.
 • Bowieho rodné meno bolo David Jones. Predtým, ako film vyšiel, si zmenil meno, ale meno, ktoré si vybral, je podobné hlavnej postave vo filme: Dave Bowman. Špekulovalo sa, že meno dostal z knihy Strážca , na ktorom je film založený, ale Bowie tvrdí, že jeho prezývka pochádza z Bowieho noža.
 • V roku 1969 bola táto pieseň ocenená prestížnou cenou Ivor Novello spolu s piesňou Petra Sarstedta. Kam chodíš (My Lovely)? '
 • Kanadský astronaut Chris Hadfield nahral túto pieseň počas svojho pobytu na Medzinárodnej vesmírnej stanici v roku 2013 pomocou gitary, ktorá na stanici zostáva. Speváčka/skladateľka Emm Gryner, ktorá bola v rokoch 1999-2000 súčasťou Bowieho živej kapely, dala pieseň dohromady, pridala ďalšie skladby a začlenila zvuky vesmírnych staníc, ktoré Hadfield zverejnil na svojom účte Soundclound. Video bolo zostavené zo záberov Hadfielda, ako pieseň predvádza vo vesmíre, doplnenej o zábery planéty Zem, jeho plávajúcej akustickej gitary a beztiažového Hadfielda. Vznešená kompilácia bolo zverejnené 12. mája 2013; rýchlo si získal milióny zhliadnutí na YouTube a získal pozornosť Bowieho, ktorý to zverejnil na svojich účtoch sociálnych médií a nazval to „celkom pravdepodobne najpôsobivejšou verziou piesne, aká bola kedy vytvorená“.

  Hadfield zmenil niekoľko textov - vynechal časť, v ktorej major Tom stráca kontakt a unáša sa.

  Uvoľnenie titulnej piesne nahratej vo vesmíre predstavuje množstvo právnych problémov, pretože jurisdikcia je nejasná. Pôvodná dohoda bola na jeden rok, takže video bolo 13. mája 2014 odstránené. Do tejto doby bol Hadfield späť na Zemi a pracoval na vyjednaní novej dohody s vydavateľmi piesne. V novembri 2014 došlo k dohode a video bolo obnovené.
 • Keď Bowie nahrával pieseň, rozhodol sa, že chce spolu skutočné struny a Mellotron. Hudobníci však hrali na elektronickom klávesovom nástroji. Bol to Tony Visconti, ktorý navrhol Ricka Wakemana ako niekoho, kto dokáže udržať mellotrona v tóne. Wakeman pripomenul Nestrihané :

  'David povedal:' Získajte ho. ' Skúšal som so 17-člennou kapelou v Readingu, tak som išiel hore. Úprimne povedané, bolo to hračka. Pieseň sa mi páčila a musím tiež poďakovať Davidovi a Tonymu, pretože si nemyslím, že by v tom čase niekto iný počul Mellotrona, kde by sa objavila. Bolo by tam viac vecí, viac zrejmé urobiť. Bolo to múdre. “
 • Na Priatelia epizóda „The One After Vegas“ (1999), Joey to zaspieva Phoebe potom, čo sa na neho nahnevá, že zaspal na ceste.

  Bol tiež použitý v týchto televíznych reláciách:

  Posledný muž na Zemi („Skidmark“ - 2016)
  Šialení muži („Stratený horizont“ - 2015)
  Nadprirodzené („Tlieskajte rukami, ak veríte“ - 2010)
  Bez stopy („John Michaels“ - 2005)
  Gilmorove dievčatá („Osem hodín v Oáze“ - 2002)
  Najväčší americký hrdina („Najväčší americký hrdina“ - 1981)

  A v týchto filmoch:

  Film Angry Birds 2 (2019)
  Wonderstruck (2017)
  Tajný život Waltra Mittyho (2013)
  Pán listiny (2002)


Zaujímavé Články