Stand By Me od Bena E. Kinga

 • Ben E. King to zaznamenal krátko po odchode z Drifters v roku 1960. Vďaka tomu si získal solídnu povesť sólového umelca.

  „Stand By Me“ bol názov evanjeliového chorálu, ktorý napísal Philadelphský minister Charles Albert Tindley v roku 1905. Jeho hymnus sa stal populárnym v kostoloch na celom americkom juhu a zaznamenali ho rôzne evanjeliové činy v päťdesiatych rokoch minulého storočia. Najpopulárnejšou adaptáciou bola skupina The Staple Singers, ktorá ju nahrala v roku 1955. Práve túto verziu počul Ben E. King; zatlačil na The Drifters, aby to nahrali, ale manažér skupiny to odmietol.

  Potom, čo opustil skupinu The Drifters, sa King zúčastnil konkurzu na mimoriadne úspešný skladateľský/produkčný tím Jerryho Leibera a Mikea Stollera, pričom zaspieval niekoľko populárnych piesní a potom urobil to, čo mal v piesni „Stand By Me“, čo bolo len niekoľko riadkov textu s určitým bzučaním. vyplniť slová. Na spolupráci na piesni súhlasil s Leiberom a Stollerom, ktorí jej dodali súčasnejší zvuk a vyleštili z nej hit. Basová linka na začiatku bola Stollerov nápad.

  O piesni sa zaslúžili Leiber, Stoller a King. Charles Albert Tindley, ktorý zložil pôvodný chorál, bol skladateľským kreditom vynechaný, pretože jeho práca bola dostatočne transformovaná. Nebolo to prvýkrát, čo bol Tindley vynechaný z kreditov piesne, ktorú vytvoril: napísal tiež pieseň „I Overcome Somedeay“, z ktorej sa nakoniec stalo „We Shall Overcome“.
 • V rozhovore pre televíznu stanicu WGBH Jerry Leiber vysvetlil: „Ben E. nie je skladateľ, je spevák, za celú svoju kariéru mohol napísať dve piesne. Hádam, že to vychádza z kostola. Celá skladba „stoj pri mne“ a spôsob, akým vydanie vychádza, znie ako pieseň gospelového typu. '
 • Toto bolo použité vo filme s rovnakým názvom z roku 1986 s Riverom Phoenixom. Film bol natočený podľa krátkeho románu Stephena Kinga s názvom Telo , ale tento názov bol pre film, ktorý dúfal, že osloví široké publikum, trochu príšerný.

  Rob Reiner, ktorý film režíroval, sa na večierku stretol so spoluautorom piesne Mikeom Stollerom a presvedčil ho, aby počas spievania Reinera zahral niektoré zo svojich klasických piesní na klavíri. O niekoľko mesiacov neskôr dostal Reiner nápad použiť ako názov názov „Stand By Me“ a začleniť ho do filmu, keď pieseň počul vo svojom dome. Toto zohralo priateľstvo mladých chlapcov vo filme a bagatelizovalo úlohu mŕtveho tela, ktoré našli, čo bol dobrý krok v pokladni. Film bol hitom a posunul pieseň späť do hitparád a predstavil skladbu novej generácii.
 • Keď to bolo prvýkrát vydané v roku 1960, mapovalo to USA č. 4 a Spojené kráľovstvo č. 27. Keď bol film znova prepustený, aby sa zhodoval s filmom, zasiahol USA č. 9 a UK č. 1. Pieseň, ktorá je teraz hitom dvoch generácií, sa začala objavovať na svadbách a iných špeciálnych príležitostiach a stala sa nadčasovou klasikou.
 • Film Stoj pri mne sa odohráva v roku 1959 - niečo pred vydaním tejto piesne, ale dosť blízko. Keď Rob Reiner požiadal o použitie piesne, jej skladatelia Leiber a Stoller si mysleli, že by ju chcel znova nahrať so súčasným umelcom, akým je Tina Turner, ale Reiner chcel originál, aby zodpovedal dobe. Potom bolo prekvapujúce, keď sa pieseň vyšplhala na prvé miesto v rebríčku hitparád, pretože to bola presne tá istá pieseň vydaná v roku 1961.
 • Podľa BMI to bola štvrtá najhranejšia skladba 20. storočia v americkom rozhlase a televízii.
 • Táto pieseň odohrala na US Hot 100 ohromujúcich deväť vystúpení a ďalšie dve, ktoré „prebublali“. Tu je rozpis:

  1961, #4 - Ben E. King
  1964, #102 - Cassius Clay
  1965, č. 75 - Earl Grant
  1967, #12 - Spyder Turner
  1970, #61 - David a Jimmy Ruffin
  1975, #20 - John Lennon
  1980, #22 - Mickey Gilley
  1985, č. 50 - Maurice White
  1986, č. 9 - Ben E. King (re -release)
  1998, #82 - 4 Príčina
  2010, # 109 - Prince Royce
 • Sean Kingston to vyskúšal vo svojom hite „Krásne dievčatá“ z roku 2007. K ďalším skladbám, ktoré použili piesne „Stand By Me“, patrí pieseň „A Little Bit of Soap“ od De La Soul (1989), „My Darlin“ od Miley Cyrus feat. Budúcnosť (2013) a „Marvin Gaye“ od Charlieho Putha (2015).
 • Dionne Warwick naspievala zálohu k tejto piesni ako súčasť tria známeho ako The Gospelaires. Čoskoro potom skladateľ Burt Bacharach pomohol Warwickovi rozbehnúť úspešnú sólovú kariéru.
  Bertrand - Paríž, Francúzsko
 • Toto nebolo vydané na albume, kým nevyšlo ako singel dva roky.
 • Cassius Clay (ktorý by si neskôr zmenil meno na Muhammad Ali) to zaznamenal v roku 1963 na albume s názvom Som najlepší! . V roku 1964, keď porazil Sonnyho Listona a stal sa šampiónom v ťažkej váhe, bola Clayova verzia piesne „Stand By Me“ vydaná ako singel a jeho odvrátenou stranou bola pieseň s názvom „I Am The Greatest“. Singel vyrobil Billboard grafy, bublajúce pod #102 na Hot 100.
 • Počas rozhovoru s Spinner UK , King bol požiadaný, či má nejaké obľúbené cover verzie tejto piesne. Odpovedal: „David Ruffin z Temptations to urobil skvele. A samozrejme, najviac mi v hlave držala verzia Johna Lennona. Vzal to a urobil to, ako keby to mala byť jeho pieseň, na rozdiel od tej mojej. Teraz je tu [dominikánsky] spevák menom Prince [Royce] - má tam verziu, ktorá je podľa mňa skvelá. A potom je tu Sean Kingston s „krásnymi dievčatami“ (chichotá sa) - to je ďalší, ktorému sa darilo. Mnohým z nich sa teda darilo. Ako skladateľa piesne ma to veľmi teší - nie vždy máte šancu napísať pieseň, s ktorou sa ľudia môžu spájať. '
 • Spevák skupiny Bachata Prince Royce zverejnil v roku 2010 cover tejto piesne (s väčšinou španielskym textom) ako svoj prvý singel. Royce predával mobilné telefóny v New Yorku, keď začal kupovať svoje demo CD. Keď reagoval na piesne, ktoré napísal, rozhodol sa nahrať známu pieseň a vybral si „Stand By Me“, pretože to bola jedna z jeho obľúbených piesní. Tento trik fungoval, pretože si získal pozornosť a naštartoval jeho kariéru.
 • Pieseň zastrešila Florence + The Machine Final Fantasy XV . Jej verzia je k dispozícii v upútavka na videohru . „Vždy som videl Konečná predstava ako mýtické, krásne a epické, “povedala Florence Welch. '' Stand By Me 'je jednou z najlepších skladieb všetkých čias a nemôžete sa v nej skutočne zlepšiť, stačí si ju prispôsobiť. Pre mňa to bolo len o prenose piesne do sveta Florence + The Machine a sveta Konečná predstava . '
 • V Anglicku sa to používalo v reklamy na Leviho rifle v roku 1987, než tam bol film uvedený. Expozícia pomohla posunúť skladbu na prvé miesto vo Veľkej Británii. ' Keď muž miluje ženu „od Percyho Sledgeho, používaného v tej istej skupine Leviho reklám, išlo súčasne na #2.
 • Budweiser použil verziu tejto piesne od Skylar Gray v reklama, ktorá sa vysielala počas Super Bowlu 2018 medzi Philadelphia Eagles a New England Patriots. Na mieste je závod na výrobu piva v meste Cartersville v štáte Georgia, ktorý sa v dôsledku hurikánov a lesných požiarov transformuje na spracovanie vody v rámci úsilia o pomoc pri katastrofách.
 • Toto sa hrá na nespočetných svadbách, ale nie je to nič významnejšie ako kráľovská svadba medzi princom Harrym a Meghan Markle 19. mája 2018. Pred výmenou sľubov na zámku Windsor Karen Gibson a The Kingdom Choir predviedli strhujúce evanjeliové stvárnenie piesne , ktorý si vybrali manželia.
 • Ambientná verzia od výtvarníka Bootstraps (Jordan Beckett) si získala pozornosť hudobných supervízorov a získala množstvo umiestnení, vrátane Power Rangers film (2017) a epizódy filmu MacGyver , Smrtiaca zbraň a Havajská päť-0 .

  Bootstraps zaradili pieseň na svoj album 2016 Pocta na poslednú chvíľu. V rozhovore pre Songfacts vysvetlil, prečo to tak dobre funguje vo vizuálnych médiách. 'Mnoho mojich piesní, ktoré sa v synchronizovanom svete skutočne dobre darili, je dosť lineárnych - nemajú tieto veľké a obrovské zborové hity,' povedal. „Stand By Me“, ktorá bola považovaná za najväčšiu synchronizovanú pieseň, akú som kedy urobil, nemá žiadny bubon. Má veľa atmosféry a refrén akosi pomaly narastá. Je to teda dobré pre redaktora a to je len pragmatika televízie a filmu. “
 • Ben E. King mal silné skúsenosti s cirkevnou hudbou a skladba „Stand By Me“ sa inšpirovala želaním aktualizovať duchovno začiatku 20. storočia podľa žalmu 46.

Zaujímavé Články