Starman od Davida Bowieho

 • Toto je súčasť príbehu Ziggy Stardust, v ktorom koniec sveta zostáva len o päť rokov ďalej. Táto pieseň hovorí o spasení, ktoré čaká na oblohe, ako to odhalil Starmanov posol Ziggy Stardust. Pieseň je rozprávaná z pohľadu osoby, ktorá počúva Ziggyho v rádiu.
  Douglas - Waterloo, Anglicko
 • Woody Woodmansey bol bubeníkom Bowieho predkapely The Spiders From Mars. V roku 2008 s ním hovoril Nestrihané časopis o svojich dojmoch z tejto piesne: „Milujem„ Starmana “, pretože je to koncept nádeje, ktorý pieseň komunikuje. Že „nie sme sami“ a „oni“ kontaktujú deti, nie dospelých, a takpovediac „pokračujte do toho“. „Nechajte deti boogie“: hudbu a rock 'n' roll! Odvrátilo to pozornosť od depresívnych udalostí v 70. rokoch, vďaka čomu vyzerala budúcnosť lepšie. „Starman“ bola prvou Bowieho piesňou od „Space Oddity“ s masovou príťažlivosťou. Po „Starmanovi“ sa všetko zmenilo.
 • V roku 1972 Bowie hral túto pieseň v britskej televíznej šou, Top of the Pops . Bowie sa zjavil ako plameňovlasý Ziggy Stardust oblečený vo viacfarebnom kombinéze. Bowie brnkal na modrú gitaru, zatiaľ čo sa koketne pohyboval po boku svojho gitaristu Micka Ronsona. Bolo to prvýkrát, čo mnohí videli Bowieho a ľudí fascinovala jeho prítomnosť na pódiu. Toto vystúpenie by katapultovalo Bowieho k sláve a ukázalo sa, že je veľmi vplyvný na ďalšiu generáciu anglických rockerov.

  Medzi mnohými, ktorí uviedli tento špecifický vzhľad ako transformačný moment, je Lol Tolhurst z The Cure, ktorý vo svojich spomienkach píše: „Pamätám si, ako som sedel doma na pohovke s matkou a sledoval, ako sa táto podívaná odvíja, a v mieste, kde Bowie spieval: „Musel som s niekým telefonovať, aby som si ťa vybral,“ ukázal priamo na fotoaparát a ja som vedel, že mi spieva túto linku a všetci ma majú radi. Bola to výzva do zbrane, ktorá ma postavila na cestu, ktorou sa čoskoro vydám. '
 • Bowieho ovplyvnila pieseň „Over The Rainbow“, ktorá je najzreteľnejšia počas refrénu („There is a Starman ...“).
  Mjn Seifer - Anglicko
 • Toto bola posledná pieseň napísaná pre Vzostup a pád Ziggyho Stardusta a pavúkov z Marsu , údajne preto, že nikto nepočul na albume potenciálny singel. Bol to Bowieho prvý britský hit za tri roky. Jeho jediný predchádzajúci záznam v tabuľke bol „ Vesmírna zvláštnosť “v roku 1969.

  'Dokončili sme nahrávanie Ziggy Stardust v tom čase album a prešiel do gramofónovej spoločnosti. Povedali: „Toto nemôžeme zverejniť. Nie je na ňom ani jeden! “Spomína Woody Woodmansey tichšie . „Vyšli sme zo štúdia a asi o mesiac napísal„ Starman “a do januára sme boli späť v štúdiu. Bol to očividný singel! Myslím, že sme s Mickom vyšli do auta potom, čo nám ho David zahral prvýkrát, a už sme ho spievali, pretože sme ho počuli iba raz. '

  'V tej dobe sme si mysleli, že to môže byť príliš makové, príliš komerčné,' pokračoval. „Mohlo by sa to zdať divné, ale predtým sme nerobili nič také komerčné. Vždy som si myslel, že Bowie má túto schopnosť, že kedykoľvek sa mu zachce, dokáže napísať hit. Proste to mal o sebe. Myslím si, že sa rozhodol nekvalifikovať sa cez svoju kariéru. Ak by mal chuť, jednu by napísal a ak nie, tak nie. To bol len dojem z práce s ním. Nie je náhoda, keď môžem napísať všetky tie úžasné melódie. '
 • Starman je tiež názov sci-fi filmu Johna Carpentera z roku 1984 v hlavnej úlohe s Jeffom Bridgesom ako mimozemšťanom, ktorý má podobu mŕtveho manžela (Karen Allen) ženy a potrebuje jej pomoc, aby sa dostal domov. Pieseň nie je vo filme použitá.
 • Toto bolo použité v reklame z roku 2016 na Audi R8, ktorá sa prvýkrát vysielala počas Super Bowlu 2016 asi dva mesiace po smrti Davida Bowieho. Astronaut na dôchodku stratil vášeň pre život, ale dostane to späť potom, čo sa jeho syn predstaví s autom a vydá sa na cestu pod mesačnou oblohou. Endpanel vzdáva hold Bowiemu a hovorí: „Na pamiatku Starmana“.
 • V roku 2019 Koruna epizóda „Imbroglio“, princezná Anne (Erin Doherty) si s touto piesňou zaspieva, keď príde v jej autorádiu. Táto epizóda sa odohráva v roku 1973; jej láska k piesni odráža Annin progresívny stredný súbor, čo ju stavia do rozporu so starším Royalsom.

  Medzi ďalšie televízne seriály na použitie piesne patrí:

  Doctor Who („Aliens of London“ - 2005)
  Simpsonovci („Pižmo, ktoré padlo na Zem“ - 2015)

  Ukazuje sa to aj v týchto filmoch:

  Walk Hard: Príbeh Deweyho Coxa (2007)
  Marťan (2015)

Zaujímavé Články