Zostaň pri Shakespearovej sestre

 • Shakespears Sister je duo Marcella Detroit a Siobhan Fahey. V 'Stay' preberajú rôzne postavy; Detroit otvára pieseň sladkým spevom svojmu milencovi:

  Ak tento svet stenčuje
  A ty myslíš na útek
  Pôjdem s tebou kamkoľvek


  Dáva mu jasne najavo, že chce byť s ním bez ohľadu na to, kam ide, ale potom do piesne vstúpi Siobhan Fahey, ktorá prevezme úlohu hanebnej sily, aby ho zničila:

  Radšej dúfaj a modli sa
  Že sa vrátiš bezpečne
  Do vlastného sveta


  V tomto bode je jasné, že tento milostný príbeh sa neodohráva na Zemi.

  Pieseň má prekvapivú inšpiráciu: sci-fi film z roku 1953 s názvom Cat-Women Of The Moon , o skupine astronautov, ktorí pristanú na Mesiaci a objavia krásne ženy so zlými úmyslami. Jeden z astronautov sa do jedného z nich zamiluje, no musí sa vrátiť na Zem.

  Fahey a Detroit plánovali kúpiť práva na film (uvedomujúc si, že to nebude stáť veľa) a použiť ich na vytvorenie video albumu, natáčanie nových scén, ktoré sa zmiešajú so záznamom. Zvukový album by bol tiež založený na koncepte, takže takto dospeli k tejto skladbe. Plán kúpiť film nikdy nevyšiel.
 • Speváci Shakespears Sister majú veľmi odlišné hlasy, čo v tejto skladbe vytvára výrazný kontrast. Marcella Detroit, používajúca meno Marcy Levy, bola v 70. rokoch podpornou speváčkou Erica Claptona a bola spoluautorom jeho hitu „Lay Down Sally“. Siobhan Fahey bola členkou Bananarama; opustila skupinu v roku 1988 krátko po tom, čo sa vydala za Davea Stewarta z Eurythmics.

  Bol to Stewart, kto zrodil nápad na skladbu 'Stay' a spolu s týmto duom je považovaný za scenáristu.

  Rozprávanie príbehu piesne v Časopis o písaní piesní Marcella Detroit povedala, že má „veľmi nezvyčajné, protichodné texty,“ a dodala: „Začína sa to celkom sladko, téma je o tejto neopätovanej láske a potom je to trochu škaredé. Medzi Siobhan a mojimi postavami bola veľká dichotómia.“
 • Táto pieseň „zostala“ na prvom mieste v Spojenom kráľovstve pozoruhodných osem týždňov. Bolo to tiež číslo 1 v Írsku, odkiaľ Fahey pochádza. V Amerike to stúplo na #4.

  Shakespears Sister vydala svoj prvý album v roku 1989; singel 'You're History' dosiahol 7. miesto vo Veľkej Británii. 'Stay' bola súčasťou ich druhého albumu, Hormonálne Váš , pomenovaná preto, lebo obe speváčky boli počas sedení tehotné (obaja mali synov). Nasledujúci singel 'I Don't Care' sa dostal na 7. miesto v Spojenom kráľovstve a bol ich jediným ďalším záznamom v rebríčku v Amerike a dosiahol 55. miesto. Keď absolvovali turné na propagáciu albumu, napätie sa rozvinulo a na udeľovaní cien Ivor Novello v roku 1993, Hormonálne Váš Detroit vyhral cenu za najlepšiu súčasnú zbierku piesní, keď Faheyho publicista prečítal vyhlásenie o ukončení skupiny: 'Želám Marcy všetko najlepšie do budúcnosti, všetko je dobré, nech je koniec dobrý.'

  Fahey pokračoval v samostatnom úsilí Shakespears Sister až do roku 1996 a v roku 2009 znovu oživil meno. Fahey a Detroit neprehovorili 26 rokov, ale vojnovú sekeru zakopali v roku 2019, keď odštartovali turné a vydali EP s názvom Jazdite znova .
 • Skladba je založená hlavne na syntezátoroch a bicích, okrem častí, kde spieva Death, ktoré sú podporené jednoduchou gitarovou linkou. >> Kredit na návrh :
  Kian - Dublin, Írsko
 • Video, ktoré režírovala Sophie Muller, ukazuje Marcellu Detroitovú na vesmírnej lodi, ktorá sa stará o umierajúceho muža. Siobhan Faheyová, hrajúca Anjela smrti, ho príde odviesť, no nemotorne kráča dolu schodmi. Povrávalo sa, že pred nakrúcaním svojej časti musela čakať na pľaci 12 hodín a čas zabíjala pitím vodky, čo jej sťažovalo rovnováhu. Fahey tvrdila, že má charakter, rozprávanie Melody Maker ,,Hrám akýsi tábor, opitý, hltavý druh... vec.'

  Video získalo v roku 1993 cenu BRIT Award za najlepšie video.
 • Toto bolo nahrané vo Friar Park, v štúdiu Georgea Harrisona v Henley-on-Thames v Anglicku.
 • 'Stay' sa vrátil do britského singlového rebríčka na #12 v novembri 2010 X faktor súťažiaca Cher Lloyd predviedla skladbu v show.
 • Pred opätovným spojením s Detroitom sa Fahey opýtala BBC, či existujú nejaké piesne, ktoré nemôže počúvať kvôli nepríjemným spomienkam. Odpovedala: ''Zostaň.' Mať singel číslo 1 ťa neurobí šťastným.“
 • Niekoľko ďalších skladieb na Hormonálne Váš album boli tiež inšpirované Cat-Women Of The Moon z čias, keď pracovali s týmto konceptom, vrátane 'Zbohom krutý svet', 'Catwoman', 'Moonchild' a 'Hello (Zapni si rádio).'


Zaujímavé Články