Straight Outta Compton od N.W.A

  • „Straight Outta Compton“ je titulná skladba z debutového albumu N.W.A z roku 1988. Pieseň podrobne popisuje vzostupy a pády gangsterského života v uliciach centrálneho Los Angeles. MC Ren varuje „čím viac pankáčov fajčím, tým sa môj zástupca zväčší“, zatiaľ čo Eazy-E sľubuje „uvidíte, ako váhanie prekonám, a počujete krik toho, kto sa dostal do vedenia.“

    Kritici skupinu obvinili z oslavovania životného štýlu gangsta, Ice Cube však trvá na tom, že sú iba dokumentaristami. Povedal to Nedeľný spravodajský časopis v roku 1989: „Rodičia, polícia a ľudia v miestnej komunite majú strach z toho, čo hovoríme. Používame rovnaký jazyk ako deti každý deň. V čiernej komunite ministri a učitelia nepopierajú, že problémy, o ktorých rapujeme, existujú, ale radšej ich zametú pod koberec. Možno preto predávame toľko záznamov, pretože ľudia v komunite hovoria deťom, čo majú robiť, polícia ich sleduje 24/7, takže keď žúrujú, nechcú počuť: „Nerob to a nerob to. ' Naše rapy sú dokumentárne. Nestojíme na strane. “


  • Rovno z Comptonu bol jedným z prvých albumov, ktoré mali nálepku Parental Advisory. Len niekoľko rokov predtým Tippera Gora rozhorčilo, keď počula sexuálne explicitné texty princovho „Darling Nikki“, ktoré sa vznášali zo spálne jej mladej dcéry. Krátko nato spoluzakladala Centrum rodičovských hudobných zdrojov na misii, ktorá má pomôcť rodičom udržať si prehľad o nevhodnom materiáli „nevhodnom pre mladistvých“ (t.j. sex, drogy a alkohol, násilie a dokonca aj okultizmus). V prípade N.W.A bolo násilie najväčším páchateľom v skladbách, ako je táto a „F-k tha Police“-aj keď sex a násilie by sa v nasledujúcom albume vrátili s odplatou, Efil4zaggin (Niggaz4life dozadu).
  • Okrem rozruchu nad ich násilnými textami N.W.A zasiahlo aj ich video „Straight Outta Compton“, ktoré sledovalo skupinu na ich domácich uliciach uprostred policajného „gang-sweep“. Dokonca Ja! Mtv rapuje , ktorá sa evidentne snažila propagovať žáner, odmietla prehrať video, dokonca aj vyčistenú verziu. Kritika bola aj z videa, ktoré vychádzalo z Comptonu, pretože namiesto skutočných miestnych obyvateľov boli použité vonkajšie doplnky.


  • Weird Al Yankovic svojim albumom z roku 2006 parodoval názov piesne a albumu Rovno mimo Lynwood (Yankovic skutočne pochádza z Lynwoodu v Kalifornii, ktorý je severne od Comptonu). Stal sa jeho najúspešnejším albumom v USA a prvým, ktorý sa dostal do prvej desiatky.
  • V roku 2015 N.W.A. zvaný životopisný obrázok Rovno z Comptonu bol prepustený, v hlavnej úlohe piesne Ice Cube O'Shea Jacksona mladšieho ako jeho otca. Film mal obrovský úspech a počas otváracieho víkendu získal asi 60 miliónov dolárov. Mnoho médií sledovalo násilie súvisiace s filmom, ale nedošlo k žiadnym veľkým incidentom.
  • Pieseň debutovala na #38 na US Hot 100 v roku 2015 po vydaní albumu Rovno z Comptonu film. Bol to vôbec prvý zápis N.W.A. do Top 40 americkej dvojhry.


  • Nie je uvedený v kreditoch, ale rapper a doktor Dre je spolupracovníkom skupiny D.O.C. napísal Eazy-E verš k tejto piesni.


Zaujímavé Články