Tainted Love od Soft Cell

 • Toto je kryt pieseň z roku 1964 od americkej soulovej speváčky Glorie Jonesovej, ktorej pôvodná verzia bola vydaná ako B-strana jej singlu 'My Bad Boy's Comin' Home '. Klubový DJ s názvom Richard Searling si prevzal kópiu vo Philadelphii a v roku 1973 ju začal hrať vo svojich setoch vo Va Va's, populárnom klube v anglickom Boltone, ktorý mal veľký vplyv na britský severný duševný okruh. Pieseň našla nový život a Jones nahrala v roku 1976 novú verziu, ktorá vyšla na jej albume Vixen . Túto verziu vyrobil jej priateľ Marc Bolan z T-Rex (Jones sa k skupine pripojil ako záložný spevák a hráč na klávesové nástroje v roku 1974). Jones viedla auto (Mini) v čase nehody, pri ktorej zahynul Bolan v Barnes Common v južnom Londýne v roku 1977. To bolo pre Jonesovú devastačné na osobnej aj profesionálnej úrovni a jej kariéra sa už nikdy neobnovila. Neskôr založila Hudobnú školu Marca Bolana v Sierra Leone.
 • Napísal to Ed Cobb, ktorý bol manažérom spoločností Standells a Chocolate Watchband a pre ktoré tiež písal piesne vrátane piesne „Niekedy dobrí chlapci nenosia bielu“. Cobb bol tiež členom skupiny Four Preps a písal piesne pre Brendu Hollowayovú vrátane piesne „Every Little Bit Hurts“.
  Nick - Londýn, Anglicko
 • Soft Cell je dvojica Marc Almond (spev) a David Ball (nástroje), ktorí sa stretli v roku 1979, keď boli študentmi Leeds Art College. Prijali elektronickú hudbu a snažili sa, aby mala menej robotický zvuk, čo sa osvedčilo. Na začiatku účinkovali v bielej vypchatej komore s ružovými a modrými pruhmi ako súčasť svojho scénického aktu.
 • Duo to začalo nahrávať ako „kryciu pieseň na zahodenie“. Možnosti boli „Tainted Love“ alebo melódia Frankieho Valliho „The Night“.
 • V knihe 1000 UK #1 hitov Jon Kutner a Spencer Leigh, Marc Almond nazval túto pieseň „Zmes studenej elektroniky s príliš vášnivým, príliš bujarým, mierne mimo kľúčového vokálu“. Almond spomína: „Dave (Ball) ma zoznámil s platňou a veľmi sa mi to páčilo a chceli sme v našej šou zaujímavú pieseň pre prídavné číslo. Dave miloval severskú dušu a bolo novinkou mať skupinu elektronického syntetizátora, ktorá robí soulovú pieseň. Keď sme podpísali zmluvu s našou nahrávacou spoločnosťou, chceli to nahrať. Povedali nám, aby sme na to položili basu, gitaru a bicie, pretože to bolo príliš zvláštne. Aj tak to uhasili a ďalšia vec bola zbierka rozhlasovej hry a potom to bolo číslo 1. Fascinovalo ma, že to bola pôvodne Gloria Jonesová, priateľka Marca Bolana a vždy som bol fanúšikom T-Rexa. '
 • Na tejto trati boli použité rôzne elektronické nástroje. Basa bola generovaná pomocou Korg Synthe-Bass, ktorú David Ball používal na živých vystúpeniach (B-52 používali na vytvorenie basov ten istý nástroj Skalný homár '). Zvuky práskania bičom boli vydávané na ručných syntetických bubnoch a zvuk klavíra pochádzal zo Synclavieru.
 • Pieseň je o toxickom vzťahu, pričom spevák si uvedomil, že to musí opustiť. „Milujem ťa, aj keď si mi tak ublížil,“ spieva a snaží sa ísť ďalej.

  Povedal to autor piesne Ed Cobb Mixér časopis: „Mal som milenca, o ktorom by ste mohli povedať, že nebol dobrý jednotlivec. Skúsil som jej vstúpiť do hlavy a napísať pieseň z jej hľadiska. Akonáhle sa mi v hlave vynorilo slovo „pokazený“, pieseň bola napísaná veľmi rýchlo, pravdepodobne 15 minút. '
 • Ako sa AIDS začal šíriť, táto pieseň dostala nový význam. Marc Almond povedal: „Bolo to prvýkrát, čo sme sa dozvedeli o tejto vtedy bezmennej chorobe, ktorá postihovala homosexuálov v Amerike. Nebol to úmyselný tie-in, ale keď sa rekord dostal do amerických rebríčkov, nabral aj tento ďalší význam. '

  Almond je gay, ale jeho nahrávacia spoločnosť ho nechala pod pokrievkou.
 • V USA je Soft Cell zázrakom jedného hitu, ale v Británii si počínali veľmi dobre a zaznamenali mnoho ďalších hitov ako „Bed Sitter“, „Say Hello, Wave Goodbye“ a „Torch“. Ich druhým najväčším hitom v USA je „What!“, Ktorá v roku 1982 dosiahla #101.
 • V roku 1981 to bol najpredávanejší britský singel. V máji 1991 to tam bolo znova zmapované a dostalo sa na 5. miesto.
 • Táto pieseň vyšla v rôznych verziách s obalom Soft Cell od hitu Supremes „Where Did Our Love Go“. Pôvodný singel obsahuje na strane A skladbu „Tainted Love“ 2:39 a skladbu „Where Did Our Love Go“, ale v iných singloch boli obe piesne zaradené do skupiny A. Úpravy v 3:58 sú najčastejšie počuť v rádiách, ale vyšiel aj 12 'singel s kombinovanými skladbami 8:57.
 • Vokál Marca Almonda je prvým záberom, ktorý nahral. Tento záber bol vlastne behom, aby mohli vyladiť nastavenia, ale malo to správne emócie, takže to bol ten, ktorý použili.
 • Štýl sprievodných vokálov bol skopírovaný z albumu „Heart Full of Soul“ od Yardbirds.
 • Toto sa použilo v reklame spoločnosti Levi's, kde zvuk EKG na operačnej sále začne znieť ako pieseň a personál začne spievať.
 • Gloria Jones uviedla, že považuje verziu Soft Cell za najlepšiu. „Milovala som emócie v jeho hlase,“ povedala. 'Ich verzia bola oveľa lepšia ako moja.'
 • To dosiahlo číslo 1 v 17 rôznych krajinách. V USA strávilo 43 týždňov v rebríčku Top 100, čo bol v tom čase rekord v dlhovekosti.
  Adam - Dewsbury, Anglicko, nad 2
 • Marilyn Manson o tom hovoril v roku 2001 pre film Nie je to ďalší tínedžerský film . Ich verzia sa dobre darila v Amerike, ale bola obzvlášť populárna vo Veľkej Británii, kde sa dostala na #5. Na festivale v Glastonbury v roku 2002 Mark Almond pred uvedením žartom povedal: „Toto je pieseň Marilyna Mansona“.

  Mansonova verzia prichádza s videom podľa Nie je to ďalší tínedžerský film s vystúpeniami hviezd, vrátane Chrisa Evansa, Chylera Leigha a Jaimeho Presslyho.
  Adam - Dewsbury, Anglicko
 • Rhianna to vyskúšala vo svojej piesni „S.O.S (Rescue Me) z roku 2006“.
 • Tú zastrešili Orchester Palast a ich spevák Max Raabe - nemeckí interpreti, ktorí hrajú v štýle tanečných kapiel dvadsiatych až tridsiatych rokov minulého storočia. Je na ich albume z roku 2002 Super hity číslo 2 , V ktorom sú k dispozícii aj verzie skladieb „Lady Marmalade“, „Uptown Girl“ a „Let's Talk About Sex“.
  Katie - Melbourne, Austrália
 • Toto bolo použité vo filme z roku 1993 Coneheads v scéne, kde postava Dana Aykroyda prináša svoju dcéru a niekoľko priateľov do školy. Priatelia sa vysmievajú hudobným notám po vokálnej vete „Niekedy mám pocit, že musím ... Utekaj“
  Chet - Saratoga Springs, NY

Zaujímavé Články