Prevezmi ma a-ha

Zistite Svoj Počet Anjela

 • A-ha napísal a zaznamenal prvá verzia tejto piesne v roku 1982 s názvom „Lekcia jedna“ - mal rôzne texty, ale obsahoval základný klávesový riff. V roku 1983 sa pieseň dostala do pozornosti veterána priemyslu Terryho Slatera, ktorý sa stal ich manažérom a neskôr v tom istom roku im pomohol zaistiť zmluvu s vydavateľstvom Warner Bros.

  Začiatkom roku 1984 pieseň znova napísali ako „Take On Me“ a nahrali ju s producentom Tonym Mansfieldom. Vydaný ako singel iba v Európe sa dostal na 3. miesto v ich rodnom Nórsku, ale nikde inde sa nedostal do rebríčka, pričom vo Veľkej Británii bol obzvlášť tvrdý. A video bolo vytvorené pre túto verziu to bolo pozoruhodne nerozoznateľné v porovnaní s tým, ktoré nasledovalo.

  Na Slaterov návrh pieseň nahrali znova s ​​producentom Alanom Tarneym, ktorý ju obohatil o viac inštrumentácie a energie. Približne v tejto dobe sa výkonný riaditeľ nahrávacej spoločnosti Jeff Ayeroff presťahoval z A&M do Warner Bros. a pieseň presadil. V knihe Chcem svoju MTV Povedal: „Pieseň som si zamiloval. Potom som videl obrázok kapely a vyzeralo to takto: Vyzerajú ľudia v skutočnosti takto? Morten Harket bol jedným z najlepšie vyzerajúcich mužov na svete. '

  Ayeroff zadal nové video a najal Steva Barrona, ktorého práca zahŕňala „ Nechceš ma „The Human League a“ Billie Jean „Michael Jackson, réžia.

  Video bolo vydané v máji 1985 a použilo sa v ňom nové znenie piesne od Alana Tarneyho. Súčasne bol vydaný propagačný singel so statickými zábermi z videa v rukáve. Spoločnosť Warner Bros. pieseň propagovala prostredníctvom videa, prinútila kiná, aby ju uviedli pred filmami, a nakoniec ju dostala na MTV. Keď si to MTV zobrala, pieseň si zahrali aj rozhlasové stanice a do augusta sa zaradila medzi amerických 40 najlepších. Pieseň sa stále šplhala po hitparádach, až sa 19. októbra dostala na 1. miesto, kde vydržala jeden týždeň. O týždeň neskôr sa pieseň dostala na vrchol britského rebríčka a umiestnila sa na 2. mieste za piesňou „The Power Of Love“ od Jennifer Rush.


 • Táto pieseň sa stala hitom v USA vďaka svojmu inovatívnemu videu, kde kreslená postavička láka čitateľa, aby sa k nemu pridal v komikse. Vytvorili ho Michael Patterson a jeho manželka Candace Reckinger, ktorí by neskôr pracovali na videách pre „Opposites Attract“. Rana “a„ Impulzívny “.

  Patterson nám povedal: „Začali sme s a -ha„ Take on Me “ - projekt sa začal mojím animovaným filmom Dojazdajúci , ktorá získala cenu študentskej akadémie v roku 1981 - je to robené rovnakým animačným štýlom. Režíroval som animáciu a nakreslil som všetko na ten klip - dokončili sme to aj tu v LA. Je zaslúžená o to, že priniesla experimentálnu animáciu do hlavného prúdu. “

  Video bolo inšpirované scénou transformácie v sci-fi filme z roku 1980 Zmenené štáty . Každá scéna bola natočená naživo, potom premietnutá na papier a vystopovaná.

  Réžiu mal na starosti Steve Barron, ktorý bol v 80. rokoch zodpovedný za väčšinu playlistov MTV. Billie Jean „Oslepila ma vedou,“ Karma chameleón 'a' Leto '69 . '
 • A-ha bolo nórske trio, ktoré tvorili Morten Harket (spev), Pal Waaktaar (gitara) a Mags Furuholmen (klávesy). V januári 1983 sa presťahovali do Londýna a koncom roka sa upísali Warners. Furuholmen si vybrali svoje meno, pretože to bol jednoduchý výkrik známy po celom svete.


 • S týmto hitom sa a-ha stala prvou nórskou skupinou, ktorá mala číslo 1 v USA.
 • Bunty Bailey, žena, do ktorej sa Morten Harket zamiloval, a do videa šetrí, sa stala Mortenovou priateľkou niekoľko rokov potom, čo sa stretli pri natáčaní. Po ich rozchode prešla na ďalšie hudobné videá a bola jedným z dievčat, ktoré spievali „zálohu“ pre Billyho Idola vo svojom videu pre pieseň „Got To Be A Lover“. V strede hľadajte blondínku v bielom oblečení.
  Kristy - Cobourg, ON, Kanada
 • V roku 1986 mal a-ha britský hit číslo 1 s piesňou „Slnko vždy svieti v televízii“. Ďalší rok nahrali soundtrack k filmu Jamesa Bonda Živé denné svetlá . V niektorých častiach Európy majú pomerne veľký počet fanúšikov, ale v USA dosiahli menší úspech.
 • Producent Alan Tarney generoval hlavný rytmus na syntetizátore Roland Juno 60. V mixe je aj LinnDrum, ktorý naprogramoval Pal Waaktaar.
 • Televízna šou Family Guy urobil parádu na slávnom videoklipe, pričom Chrisa Griffina zatiahli do čiernobielej animácie v supermarkete (v epizóde 2005 „Breaking Out Is Hard to Do“).
  Bert - Pueblo, NM
 • Niektoré pozoruhodné cover verzie tejto piesne:

  Kresťanská punková skupina MXPX to uviedla na albume z roku 1995 Na obálke .

  Reel Big Fish vydala svoj kryt v roku 1996, ktorý bol použitý vo filme z roku 1998 BASEketball . Je to populárna pieseň na ich koncertoch.

  Pentatonix to urobili acapella na svojom albume 2017 Vol. IV - Klasika .

  Weezer to zahrnul do Teal Album , súprava krytov 2019. Video pre ich verzie hviezdy Podivné veci herec Finn Wolfhard ako mladý, parmicovo športový Rivers Cuomo. Vidíme ho hrať pieseň so svojimi priateľmi v podaní Wolfhardovej skutočnej kapely Calpurnia.
 • Skupina Strangers With Candy, ktorá bola neskôr známa ako Lifer, vyhrala v roku 2000 so svojou verziou tejto piesne súťaž MTV Ultimate Cover Band Contest.
  Jesse - North Providence, RI
 • Vzhľadom na speváčkin nórsky prízvuk sú texty piesne často nesprávne interpretované. V jednom verši mnoho ľudí počuje: „Hovorím preč, dnes nie je môj deň, aby som ťa našiel“, ale správne texty sú v skutočnosti: „Dnes je ďalší deň, kým ma nájsť.“
  Freya - Dorset, Spojené kráľovstvo
 • Pieseň sa dostala na prvé miesto v 27 krajinách vrátane Rakúska, Belgicka, Nemecka, Talianska, Holandska, Švédska, Švajčiarska a USA. Zostal na vrchole Eurochart Hot 100 deväť týždňov.
 • Volkswagen použil túto pieseň v reklame s názvom „Feeling Carefree“. Na mieste chlapík sníva počas stretnutia, keď načrtáva scény pripomínajúce video. Keď sa vráti do reality, uvedomí si, že pieseň spieva.
 • Vo filme 2018 Ready Player One Toto sa spomína ako obľúbená pieseň Jamesa Hallidaya, tvorcu virtuálneho sveta, v ktorom sa väčšina akcie odohráva. Pieseň bola použitá v upútavke na film.
 • Skupina sa tvrdo naučila, že úspech v rebríčku sa nerovná finančnému úspechu, aspoň nie hneď. Keď zistili, že pieseň je na prvom mieste, oslavovali večeru a šampanské v elegantnej reštaurácii - len aby im odmietli kreditnú kartu.
 • Toto bolo uvedené vo filme Johna Cusacka z roku 1997 Grosse Pointe Blank a bol zaradený do druhého zväzku oficiálneho soundtracku.
 • Toto bolo použité na Simpsonovci v epizóde 2005 „Budúca dráma“.
 • V roku 2008 doslovná verzia “z videa sa stalo virálne, pričom predstaviteľ Morten Harket rozprával o činnosti klipu. Mags Furuholmen bol veľkým fanúšikom komediálneho záberu. „Myslel som, že to bolo fantastické. Bolo to úžasné. Prial by som si, aby sme to video mali späť, keď sme ho urobili, “povedal Valiaci sa kameň . 'Texty majú oveľa väčší zmysel ako tie, ktoré máme.'
 • Furuholmen uviedol, že rané verzie piesne boli ovplyvnené skupinou The Doors, najmä klávesistom Rayom Manzarekom. Povedal Valiaci sa kameň : „Manzarkov takmer matematický, ale veľmi melodický a štruktúrovaný spôsob hry na klávesnici mal obrovský vplyv na to, ako som pristúpil k svojmu nástroju. A myslím si, že veľa sily a-ha pochádza z absorbovania takýchto vecí a pridania našej vlastnej škandinávskej chuti. '
 • Video získalo šesť z ôsmich nominácií na MTV Video Music Awards 1986, vrátane ocenenia Najlepší nový umelec vo videu a Voľba diváka. Bol to rekordný počet víťazstiev v trojročnej histórii ceremoniálu („Thriller“ Michaela Jacksona vyhral v roku 1983 o polovicu menej).
 • Keď to trojica predviedla Pevné zlato v roku 1985 ich sprevádzala bubeníčka skupiny The Go-Go, Gina Schock.
 • a-ha nahrala pre špeciál MTV 2017 jemnú, akustickú verziu Unplugged - Letný slnovrat . Toto prevedenie bolo použité vo filme 2018 Deadpool 2 v scéne, ktorá evokovala video: Vanessa (Morena Baccarin) vtiahne Wadea (Ryan Reynolds) do svojej ríše, aby mohli byť spolu na inej úrovni existencie.


Zistite Svoj Počet AnjelaPozri Tiež: