Take Me Home Country Roads od Johna Denvera

 • Denver napísal túto pieseň so svojimi priateľmi Billom a Taffym Danoffovými, ktorí boli v tom čase ženatí (z Taffyho sa neskôr stal Taffy Nivert). Denver bol vo Washingtone, DC, aby vystúpil s Danoffovcami, a po skončení šou sa vrátili domov páru, kde mu zahrali, čo majú s touto piesňou (Johnovi sa to takmer nepodarilo - došlo k autonehode na cesty a bol prevezený do nemocnice pre zranenie palca).

  Denver im pomohol dokončiť pieseň a ďalšiu noc ju spolu naspievali na pódiu. Denver vedel, že má na rukách hitovú pieseň, a priviedol Danoffovcov do New Yorku, kde pieseň spoločne nahrali - Billa a Taffyho môžete počuť na pozadí vokálov.
 • Vidiecke cesty v tejto piesni sú v Západnej Virgínii, ale Denver v Západnej Virgínii nikdy ani nebol. Bill a Taffy Danoffovi začali písať pieseň počas jazdy do Marylandu - nikdy neboli ani v Západnej Virgínii! Danoff sa inšpiroval pohľadnicami, ktoré mu poslal priateľ, ktorý tam Býval, a počúvaním silnej stanice AM WWVA z Wheeling v Západnej Virgínii, ktorú zachytil v Massachusetts, keď vyrastal.

  Bill Danoff pre NPR v roku 2011 povedal: „Myslel som si, že niečo, čo je pre mňa také exotické, počujem z diaľky. Západná Virgínia mohla byť aj v Európe, čo som vedel. '
 • Danoffovci dúfali, že pri písaní tejto piesne prinútia Johnnyho Casha, aby túto pieseň nahral. Pre Denver to takmer nehrali, pretože si mysleli, že to nezapadá do jeho štýlu.
 • V čase, keď to písali, boli Danoffovci v kapele Fat City. Neskôr založili spevácku skupinu Starland, ktorá mala veľký úspech s piesňou „Afternoon Delight“ v roku 1977. Vyskytli sa špekulácie, že Denver nejakým spôsobom pokazil Danoffovcov, keď sa stal známym a zostali v neistote, ale pár vždy bránil Denver v rozhovoroch, poukázal na to, že priniesol Fat City na turné a pomohol im dosiahnuť nahrávaciu zmluvu s jeho RCA/Windsong Records. Denver tiež nahral niekoľko ďalších piesní, ktoré napísal Bill Danoff.
 • Rieka Shenandoah sa nachádza v Západnej Virgínii a preteká cez Harper's Ferry do Potomacu. Pohorie Blue Ridge Mountain Range sa rozprestiera v páse od severovýchodu Západnej Virgínie po juhozápad cez východnú časť štátu. Clopper Road pochádza z Gaithersburgu v Marylande. Bola to jednoprúdová cesta, ale teraz je frekventovaná štvorprúdová cesta, ktorá smeruje do Germantownu v Marylande. Už žiadna vidiecka cesta ... ani blízko! Je to dosiahnuteľné vystúpením z I-270 na výjazde 10.
 • Toto bolo vydané ako singel na jar 1971. Na celoštátnej úrovni sa prelomilo v polovici apríla, ale v rebríčku sa pohybovalo veľmi pomaly, pretože Denver bol málo známy spevák. V tomto momente bolo najväčším úspechom Denveru napísanie piesne „Leaving On A Jet Plane“, ktorú predviedol ako člen skupiny The Chad Mitchell Trio, ale v roku 1969 bola hitom pre Petra, Paula a Mary. Denver presadil záznamy RCA, aby pokračoval v propagácii hry „Take Me Home Country Roads “a ich vytrvalosť sa vyplatila, keď sa to leto stalo obrovským hitom. Bol to Denverov prvý zásah a prvý z 13 najlepších 40 zásahov USA, ktoré zaznamenal v 70. rokoch.
 • Denver mapoval skôr v roku 1971 s 'Friends With You' na #47, ale 'Country Roads' ho etabloval ako crossoverového umelca s príťažlivosťou pre publikum Pop, Country a Easy Listening.
  Bertrand - Paríž, Francúzsko
 • Clopper Road tam stále je. Je to štvorprúdová cesta z bulváru Qince Orchard Boulevard tesne za Rt. 118, kde sa vráti na dvojprúdovú cestu. Koniec Clopper Road je v mestečku Boyds. Od Rt. 118 až do konca, cesta je podobná tej, ako bola v roku 1969 až do polovice osemdesiatych rokov minulého storočia.

  V roku 1969 to svojim spôsobom vyzeralo naozaj idylicky. Okrem fariem a niekoľkých domov nebolo medzi Gaithersburgom a Boydsom nič iné ako niekoľko obchodov a niekoľko podnikov v Germantowne a čerpacia stanica/vidiecky obchod na rohu Clopper Road a RT. 118.

  Dnes je cesta vybudovaná od Quince Orchard Road po Seneca Creek, ale posledná míľa alebo dve sú ako vtedy. Závod na výrobu betónu je už niekoľko rokov preč. Stará zástavka železnice B&O je teraz zastávkou pre dochádzku MARC pre Boyds, ale zvyšok Clopper Road bol predaný do bytových domov. Výlet z Rt. 118 do Boyds a Dickersona za hranicami mesta je stále jednou z najkrajších a najpokojnejších ciest v metropolitnej oblasti.
  Kenneth - New Market, MD
 • Po vypočutí prvého verša sa väčšina ľudí núti spievať zbor, najmä v skupinovom prostredí alebo v prípade alkoholu. Hokejový tím St. Louis Blues sa to dozvedel 9. februára 2019, keď pieseň zahrali počas prestávky v tretej tretine zápasu proti Nashville Predators. Keď sa hra obnovila, pieseň vybledli tak, ako sa dostala k refrénu, ale dav ju napriek tomu zaspieval a vznikla tradícia. Pomohlo tomu, že tím vyhral: nakoniec sa po 49 rokoch dostali až do finále Stanleyho pohára. „Gloria“ Laury Braniganovej tiež soundtrackovalo tím v tejto sezóne.
 • V Kancelária epizóda „Michael Scott Paper Company“ (2009), Andy a Dwight sa pri tomto výkone pokúšajú spojiť jeden druhého, aby zapôsobili na nového recepčného.

  Bol tiež použitý v týchto televíznych reláciách:

  Moje meno je Earl („Kamdeniti“ - 2008)
  Sopranovci („Pamätať si kedy“ - 2007)
  Americký otec! ('American Dream Factory' - 2007)
  Útek z väzenia ('First Down' - 2006)

  A v týchto filmoch:

  Kingsman: Zlatý kruh (2017)
  Logan Lucky (2017)
  Denník Wimpy Kid: Dlhá cesta (2017)
  Motýle sú zadarmo (1972)
 • Táto pieseň si získala pozornosť 4. júla 2021, keď ju použil šéf Facebooku Mark Zuckerberg soundtrack k videu zverejnil sám seba, ako jazdí na elektrickom surfovom prkne a drží americkú vlajku. Predvídateľne sa z toho stal meme.

Zaujímavé Články