Kráčajte po divokej strane od Lou Reeda

 • Táto pieseň je o obliekaní krížov, ktorí prídu do New Yorku a stanú sa z nich prostitútky. „Prejdite sa divokou stranou“ je to, čo hovoria potenciálnym zákazníkom. Každý verš predstavuje novú postavu. Je tu Holly, Candy, Little Joe, Sugar Plum Fairy a Jackie. Postavy sú všetci kamarátmi neslávne známej továrne Andyho Warhola, rovnako ako Lou.

  Reed mal k týmto postavám empatiu, ktorá v piesni odzrkadľuje, pretože väčšinu svojho života zápasil so svojou sexualitou. Jeho rodičia sa dokonca pokúšali „vyliečiť“ jeho homosexualitu, keď bol mladý. Reed touto skladbou predstavil úplne iný pohľad na rodové úlohy v rocku.
 • „Malý Joe“ označuje Joe Dallesandero, ktorý bol tiež jedným z Andyho detí v továrni. Bol vo viacerých Warholových filmoch. Sugar Plum Fairy je prezývka herca Joe Campbella.
  Jamie - New Orleans, LA; Laura - New York, NY
 • „Holly“, „Candy“ a „Jackie“ sú založené na Holly Woodlawnovej, Candy Darlingovej a Jackie Curtisovej. Všetko sú to skutočné drag quees, ktoré sa objavili vo filme Warhola z roku 1972 Ženy v revolte . Woodlawn sa objavil aj vo filme Warhola z roku 1970 Smeti a Curtis bol vo filme Warhola z roku 1968 Mäso .

  Reed: „Vždy som si myslel, že by bolo zábavné zoznámiť ľudí s postavami, s ktorými sa možno predtým nestretli alebo sa nechceli stretnúť.“
 • V rozhovore s Strážca publikovaná 13. decembra 2008, Holly Woodlawnová povedala: „Môj otec dostal prácu v hoteli, a tak sme sa presťahovali z New Yorku do Miami Beach. Išiel som do školy, pričom po mne hádzali kamene a mlátili ma homofóbni vidláci. Cítil som, že si zaslúžim viac, a neznášal som futbal a baseball. Ako 15 -ročný som sa teda rozhodol, že odtiaľto vypadnem a utiekol som z domu. Mal som 27 dolárov, takže som stopoval po USA. V Gruzínsku som si nadvihla obočie. Bolí to! Moja priateľka Georgette ich trhala a ja som kričala, ale zrazu som mal tieto nádherné obočie a ona mi na oči naniesla riasenku. V Lafayette v Južnej Karolíne sme narazili na niektorých námorníkov. Pokúsili sa na mňa zaútočiť. Mal som 15 rokov a nebol som na tieto veci zvyknutý. Sedel som v aute s týmto námorníkom a bál som sa, že ma znásilní a zabije. Povedal som: „Nikdy predtým som to neurobil.“ Povedal: „Nechceš so mnou mať sex?“ Povedal som, že to nie je tak, že by som ho nepovažoval za príťažlivého, len som to nechcel robiť. Ale bol úžasný. Chránil ma. Kým bola Georgette v moteli kričala a kričala s 18 námorníkmi, ale zabávala sa, povedal: „Keď budeš so mnou, nič sa ti nestane.“ A zaviezli nás až do New Jersey.

  V New Yorku som žil na ulici. Potom som sa stretol s Jackiem Curtisom a Candy Darlingovou a o jednej ráno pozerali filmy Marlene Dietrichovej a Grety Garbo. Bol tu tento klub s názvom Max's Kansas City. Jackie a Candy práve urobili tento film s názvom Mäso “a povedali:„ Musíte sa stretnúť s Andym [Warholom]. Urobí z teba superstar. '

  Nechcel som byť superstar. Moja parochňa vyzerala ako jačie vlasy. Jedného dňa Jackie predviedla show a ja som bol v refréne. Videl som tento sáčok s leskom a téglik vazelíny, potrel som sa ním a prinútil tohto priateľa, aby na mňa hodil trblietky. [Riaditeľ] Paul Morrissey povedal: 'Neviem, kto je, ale je to hviezda.' Ďalšia vec, ktorou ma Paul volá, aby som si zahral vo filme s názvom Smeti , a zvyšok je história.

  Jedného dňa mi zavolal priateľ a povedal: „Zapni rádio!“ Hrali „Walk On The Wild Side“. Vtipné je, že hoci som poznal hudbu Velvet Underground, Lou Reeda som nikdy nestretol. Zavolal som mu a povedal: „Ako to o mne vieš?“ Povedal: „Holly, máš najväčšie ústa v meste.“ Stretli sme sa a odvtedy sme priatelia. '
 • V rozhovore s Ozvena disku a hudby “Reed to opísal ako„ úplnú gay pieseň “a povedal, že to bolo„ odo mňa pre nich, ale sú starostlivo formulovaní, aby si rovinky mohli nechať ujsť dôsledky a užiť si ich bez toho, aby sa urazili. Myslím, že aj keď album niektorých ľudí urazí. '
 • Toto bolo nie zakázané notoricky konzervatívnou BBC alebo mnohými americkými rozhlasovými stanicami, pretože cenzori nerozumeli frázam ako „dávať hlavu“. V závislosti od regionálneho amerického trhu bola pieseň upravená tak, aby sme ju mohli nazvať politickou korektnosťou. Reed vedie k speváčkam „Doo, doo-doo“ so slovami „A farebné dievčatá hovoria“, ale niektoré stanice hrali verziu, ktorá nahradila frázu: „A všetky dievčatá hovoria.“
 • Reed to nahral dva roky po odchode z kapely The Velvet Underground, ktorá bola veľmi vplyvná, ale nie komerčne úspešná. Transformátor bol Reedovým druhým sólovým albumom. Jeho prvý album skrachoval a chvíľu to vyzeralo, že sa jeho hudobná kariéra skončila.
 • David Bowie a Mick Ronson produkovali túto skladbu. Obaja boli veľkými fanúšikmi Lou Reeda a súčasťou živej a transgresívnej umeleckej scény v Londýne, ktorej súčasťou bol fotograf Mick Rock, ktorý nakrútil Transformátor obal albumu. Rock urobil fotografiu na jednej z Reedových šou v londýnskom Kings Cross Cinema, ktorý sa v piatok a v sobotu večer zmenil na miesto koncertu. „Pamätám si, že sme s Davidom išli do zákulisia, len aby sme ho videli, než pokračoval,“ povedal Rock pre Songfacts. “Sedel v rohu ako netopier - veľmi ticho. Niečo na nás zamrmlal a David urobil niečo zo svojho kúzla a potom pokračoval. '
 • Saxofónové sólo na záver hral Ronnie Ross, džezový hudobník, ktorý žil neďaleko Bowieho v Anglicku. Keď mal David Bowie 12 rokov, chcel sa naučiť saxofón a prosil Rossa, aby mu dával lekcie, čo sa mu nakoniec aj podarilo. Keď na to potrebovali hráča na saxofón, Bowie sa ubezpečil, že Ross bol na sedenie rezervovaný, ale nepovedal mu, že tam bude. Ross sólo zvládol na jeden záťah a Bowie sa ukázal, že prekvapí svojho starého priateľa.
 • V roku 1985 sa Reed objavil v a Komerčný skúter Honda ktorý použil túto pieseň. Na konci reklamy si Reed dáva dole slnečné okuliare a hovorí: „Hej, neuspokojte sa s chôdzou.“

  Zdalo sa zvláštne, že niekto s takýmto umelecká integrita by sa znehodnotil v reklame, ale Reed bol veľmi dobrý v oddeľovaní obchodu od umenia a očakával, že jeho fanúšikovia poznajú rozdiel.
 • Verzia albumu tejto piesne beží 4:12. Singel, ktorý dosiahol v USA 28. apríla 1973 vrcholnú pozíciu č. 16, bol upravený na 3:37 pre rozhlasovú hru.
 • Stalo sa to v čase, keď publikum zaujalo cross-dressing a homosexualita v hudbe. Film „Glam Rock“, v ktorom interpreti nosili ženské oblečenie, bol veľký a umelci ako David Bowie a Elton John priťahovali fanúšikov, či už priamych alebo homosexuálnych.
 • Pre Reeda, ktorý nebol známy hitom jednotlivcov, to bol vzácny počin do popovej hitparády. Vďaka háčiku „doo dodoo“ je to jeho najprístupnejšia pieseň, ale tematicky nie je mimo charakteru, pretože Reed sa opäť púšťa do temných zákutí mestského života. Jeho ďalší singel 'Satellite Of Love' bol tiež od skupiny Transformátor album a zaradilo sa na #119. Jeho ďalší album, Berlín , je mrazivý koncept o dvojici drogovo závislých, ktorej sú vzaté deti, pretože sú nevhodnými rodičmi. Desilo to mnohých kritikov a poslucháčov, ale bol to jeden z hrdých úspechov Reeda. Reed sa v popovom rebríčku opäť trápil iba raz, keď sa pieseň „Sally Can't Dance“ v roku 1974 dostala na číslo 103.
 • Slávnu basovú linku odohral hudobník s názvom Herbie Flowers. Za svoju prácu dostal odmenu 17 libier. Flowers bol skromný, pokiaľ ide o jeho prínos pre túto a ďalšie piesne. Raz povedal Mojo spisovateľ Phil Sutcliffe o svojej úlohe hudobníka, ktorý hovorí o sebavedomí: „Robíte prácu a dáte si zadok. Platíte poplatok 12 GBP, nemôžete hrať veľkú dávku rán. Nebolo by to hrozné, keby za mnou niekto prišiel na ulici a zablahoželal mi Transformátor . '
 • Tri piesne ďalej Transformátor boli objednané Andy Warholom pre broadwayský muzikál, ktorý plánoval podľa románu Nelsona Algrena Prechádzka divokou stranou . Šou sa nikdy neuskutočnilo, ale Reed si ponechal názov a použil ho na postavy, ktoré poznal z továrne Andyho Warhola, aby vytvoril túto pieseň. .
  Bertrand - Paríž, Francúzsko
 • Speváčky, ktoré na tejto skladbe spievali, boli Karen Friedman, Dari Lalou a Casey Synge. V roku 1974 nahrali ako Thunderthighs a v Británii dostali hit „Central Park Arrest“.
 • Hip-hopoví umelci často navštevujú túto skladbu. Najslávnejšie sú rozpočtové prostriedky skupiny A Tribe Called Quest k piesni „Can I Kick It? '
 • V rozhovore s Bruceom Pollockom Reed vysvetlil, že s napísaním textu počká na koniec procesu skladania piesní, a keď to urobí, vyjdú v zhlukoch. „Píšem veľmi rýchlo,“ povedal. „Stačí vziať každú pieseň, vložiť k nej text a odložiť ho. Vezmite ďalšiu skladbu, vložte k nej text, odložte ju. Urob ďalšiu skladbu. A dokonca sa na nich ani nepozerať. Pozriem sa na ne neskôr, aby som to skontroloval, pretože viem, že základná vec je pre mňa dokonalá. Niekedy je potrebné zmeniť jedno alebo dve slová. “

  Reed povedal, že v tomto prístupe je nebezpečenstvo: niekedy písal tak rýchlo, že nedokázal prečítať vlastný rukopis.
 • Druhý singel Markyho Marka po ' Dobré vibrácie , “bol remake tejto piesne s názvom„ Wildside “, vydanej v roku 1991. Teraz je známy ako Mark Wahlberg a je známy vďaka filmom ako Boogie Nights a Rocková hviezda .
 • Táto pieseň sa objavila v troch epizódach Simpsonovci :

  „Lisa s S“ (2015)
  „Any Given Sundance“ (2008)
  „Selmina voľba“ (1993)

  Bol tiež použitý v televíznom seriáli:

  Master of None („Druhý muž“ - 2015)
  Stredné („Lady Killer“ - 2008)
  Beverly Hills, 90210 („Hra je kura“ - 1993)

  A v nasledujúcich filmoch:

  Vyznania (2016)
  Saltonské more (2002)
  Hedviga a nahnevaný palec (2001)
  Bez obmedzení (1998)
  Nádherné dievčatá (devätnásť deväťdesiat šesť)
  Príležitosť klope (1990)
 • Na Live Aid v roku 1985 na štadióne Wembley, keď U2 hrali svoju pieseň „Bad“, Bono improvizoval dve piesne Rolling Stones a potom túto pieseň dotiahol do konca, pričom zmenil text piesne „Walk On The Wild Side“ na: „Holly prišiel z Miami FLA, stopovaný po celých USA, cítil, ako satelit klesá, čoskoro bola v londýnskom meste ... na štadióne Wembley a všetci ľudia odišli, Doo-Doo-Doo-Doo-Doo. ' Potom nechal publikum spievať túto repliku, zatiaľ čo odchádzal zo zákulisia a kapela dohrala.
 • Reedov hudobný vplyv siaha aj do tretieho slepého oka: z tejto piesne dostali nápad na háčik „doot doot doot“ k ich hitu „Semi-Charmed Life“.
 • Albert Pla zaznamenal španielsku verziu tejto piesne s názvom „The Most Beast Side of Life“, ktorá sa objavila na jeho albume z roku 1995 Predpokladajme, že Fonollosa Jeho verzia bola použitá vo filme 2016 Plytčiny .

Zaujímavé Články