Chôdza v Memphise od Marca Cohna

 • Cohn napísal túto pieseň po tom, čo cestoval do Memphisu, aby navštívil Graceland, ktorý je sídlom Elvisa Presleyho a kýčovitým turistickým cieľom. Uistil sa, že uvidí kázeň Al Green, keď tam bol, ale bol to výlet z Memphisu po diaľnici 61, kde sa konala mäsitá časť jeho cesty. V pustej Delte uvidel nápis s nápisom „Hollywood“, z ktorého sa stala Hollywood Cafe, čo je malá reštaurácia/hudobný podnik v okrese Tunica v štáte Mississippi. Tu Cohn ovoňal sumca a stretol čiernu 70 -ročnú ženu Muriel, ktorá bola za klavírom. Potom, čo Muriel asi 90 minút sledoval, ako Muriel hrá rôzne spirituály a piesne Hoagy Carmichael, sa s ňou rozprával, keď si dala prestávku.

  Cohnova matka zomrela, keď mal len 2 roky, a on stratil otca vo veku 12 rokov. Veľa času venoval zosúladeniu detstva, ktoré sa často objavuje v jeho piesňach. Keď hovoríme s Muriel, dostal možno najlepšiu terapiu svojho života. Cohn opísal tento rozhovor vo svojom rozhovore s Q Magazín povedal: „Bola skutočne zvedavá, vyzerala, že má o mne akúsi intuíciu a nakoniec som jej povedal o svojej rodine, rodičoch, ako som bol hudobníkom a hľadal som nahrávaciu zmluvu, celé to. Potom museli byť asi dve ráno, požiadala ma, aby som si s ňou zaspieval, a urobili sme asi hodinu, ja a táto dáma, akú som nikdy predtým nestretol, sotva pieseň, ktorú som poznal, a tak na mňa kričala. . Potom na konci, keď sa ozýva potlesk, nakloní sa a zašepká mi do ucha, šepká: Musíš pustiť svoju matku, dieťa, nechcela zomrieť, je tam, kde musí. buď a si tam, kde máš byť, dieťa, je čas ísť ďalej. '


 • Hollywood Cafe je stále tam - idete tesne za ním a prejdete do niekoľkých kasín, ktoré sa teraz nachádzajú v Tunici. Muriel a Cohn boli v kontakte a zúčastnila sa jeho svadby v New Yorku. Cohn ju znova videl, keď sa vybral na ďalší výlet na juh a zahral jej niektoré zo svojich nových piesní, ale Muriel v roku 1990 zomrela.
  Paul - Memphis, TN
 • Toto bol prvý singel pre Cohna, ktorého objavila Carly Simon v polovici 80. rokov, keď bol so 14-člennou kapelou s názvom The Supreme Court. Spoločnosť Atlantic Records ho podpísala v roku 1989, ale prvé pokusy o nahratie jeho debutového albumu s producentom Tracyho Chapmana Davidom Kerschenbaumom stroskotali. O desať mesiacov neskôr to skúsil znova a súpravu sám vyrobil s pomocou málo známeho Bena Wischa, ktorý mu pomohol s ukážkami. Nakoniec vyšiel v roku 1991, keď mal Cohn 31 rokov, jeho debutový album s vlastným názvom bol obrovským hitom vďaka obrovskému úspechu piesne „Walking In Memphis“. Cohn získal v roku 1991 cenu Grammy za najlepšieho nového umelca a porazil tak Boyz II Men a Seal. Cohn sa nikdy nevyrovnal úspechu tejto piesne v rebríčku, ale rovnako ako jeho hudobní hrdinovia Van Morrison, Joni Mitchell a Jackson Browne zostal kritickým a umeleckým úspechom ako skladateľ a interpret.


 • Cohn vysvetlil, že táto pieseň je cestou, ktorú treba pokrstiť vo svete bluesovej hudby. Povedal, že ide o „duchovné prebudenie“.
 • Texty „Chôdza nohami desať stôp od Beale“ sa týkajú ulice Beale Street, skutočnej ulice v Memphise. Riley B. King sa stal známym ako „Beale Street Blues Boy“ krátko po prvom príchode do Memphisu. Neskôr bola prezývka skrátená na B. B. a zvyšok je história.


 • W.C. Handy, na ktorého sa Cohn odvoláva v prvom verši, je bluesová legenda. Jeho najznámejšou nahrávkou je 'St. Louis Blues, “ale nahral aj„ Beale Street Blues “a„ Memphis Blues “. V Memphise je na jeho počesť socha.

  Handy sa narodil vo Florencii v Alabame. Florencia je spolu s Tuscumbiou, Sheffieldom a Muscle Shoals súčasťou tejto skupiny štyroch miest, ktorá sa bežne označuje ako „The Shoals“ (zvečnená v „Sweet Home Alabama“ od Lynyrda Skynyrda ... „Shoals have the Swampers“) . V Shoals sa každoročne v auguste koná obrovský festival, ktorý vyznamenáva WC Handy. Má príznačný názov The WC Handy Festival a takmer každý, od kostolov po bary, dokonca aj verejná knižnica, organizuje programy obsahujúce jazz, blues, gospel, funk a rock and roll.
 • Zvuky na začiatku piesne majú naznačovať padajúci dážď.
 • Odkaz na 'Blue Suede Shoes' sa netýka Elvisa Presleyho, ale Carla Perkinsa, ktorý pieseň nahral v spoločnosti Memphis pre Sama Phillipsa v Sun Records. Perkinsova smola vo vraku auta mu zabránila v turné na podporu rekordu, čo umožnilo Elvisovej cover verzii stať sa obrovským hitom. Presleyho kópia bola nahraná v štúdiách RCA v Nashville.
 • Rozprávač hovorí o tom, že videl „Ducha Elvisa na Union Avenue a nasledoval ho k bránam Gracelandu“. Štúdiá Sama Phillipsa sa nazývali „Memphis Recording Service“ a nachádzali sa na ulici 706 Union Avenue. Elvisov štart na ceste za slávou a bohatstvom (t. J. Graceland) sa zvyčajne pripisuje úspechu „Blues Suede Shoes“ - a „Heartbreak Hotel“.
 • Text „Bezpečnosť ho nevidela“ je pravdepodobne komentárom k príbehu, ktorý Bruce Springsteen kedysi úspešne zmenšil na stenu v Gracelande a pokúsil sa dodať pieseň, ktorú napísal. Elvis tam zrejme nebol.
 • „Sumec je na stole a evanjelium vo vzduchu“ znamená dichotómiu medzi svetským a posvätným. Sumec je štandardnou bluesovou metaforou pre pohlavný styk. (Slovo je tiež zameniteľné so slangovým výrazom pre zóny ženského pohlavia). „Sumec“ by sa teda páčil telesným inštinktom, zatiaľ čo „evanjelium“ by znamenalo intelekt. Metafora získava väčšiu dôveryhodnosť, pretože Al Green sa údajne vzdal svetskej hudby po tom, čo ho žiarlivá priateľka oparila krupicou.
 • Texty odkazujú na dievča čakajúce v Džungľovej miestnosti. To bol názov herného priestoru v Elvisovom sídle Graceland, kde sa on a posádka budú starať o podnikanie (TCB).
  Gary - Thetford, Anglicko, nad 5
 • Cher to zaznamenala pre svoj album z roku 1995 Je to mužský svet , a vydali ho ako singel v Británii, kde sa dostal na #11. V jej verzii Gabriel namiesto Muriel hrá na klavíri. Použitý bol v epizóde 5 série Súbory X s názvom „Postmoderný Prometheus“, čo bola jediná čiernobiela epizóda show.
 • V roku 2019 to bolo použité v reklame na Facebooku, kde sa prostredníctvom skupiny spája zbierka ľudí z celého sveta, ktorí majú korene v Memphise.
 • V roku 1992 britské breakbeatové duo Shut Up And Dance vydalo singel „Raving I'm Raving“, ktorý bez povolenia zahrnoval ukážku piesne „Walking In Memphis“. Povolenie autorských práv nebolo udelené a potom, čo pieseň debutovala na 2. mieste v Británii, bola odstránená s príkazom, aby výťažok z týchto vydaných bol poskytnutý na charitu.


Zaujímavé Články