Vojna od Edwina Starra

Zistite Svoj Počet Anjela

 • Túto pieseň napísali hitmakeri z Motownu Norman Whitfield a Barrett Strong. Starr začal svoju kariéru nahrávať pre Ric-Tic Records, detroitskú značku, ktorá bola rivalom Motownu. V roku 1968 Motown kúpil Ric-Tic, čo Starrovi umožnilo prístup k ich spisovateľom a producentom.


 • Toto je protestná pieseň o vojne vo Vietname, aj keď v širšom zmysle vyjadruje potrebu harmónie v našom každodennom živote.

  „War“ bola jednou z prvých piesní skupiny Motown, ktoré urobili politické vyhlásenie. Label bol vždy zameraný na tvorbu hitov, ale v tejto dobe začali umelci Motownu ako The Temptations a Marvin Gaye vydávať piesne so sociálnym komentárom, mnohé z nich napísal Whitfield.


 • Ako prvé to zaznamenali Pokušenia; bolo zaradené na ich album z roku 1970 Psychedelická chatrč . Motown nemalo v úmysle vydať ju ako singel, ale mnohí v protestnom hnutí, najmä vysokoškoláci, dávali najavo, že keby bola, pieseň by bola veľkým hitom. Vedúci Motownu Berry Gordy mal s The Temptations iné plány a nechcel, aby boli spojené s tak kontroverznou piesňou, a tak nechal nahrať Starra a jeho verzia vyšla ako singel. Starr nemal takú veľkú fanúšikovskú základňu, aby urážal.


 • Táto pieseň má veľmi výraznú tamburínovú časť, ktorú hrá perkusionista Jack Ashford. Bol jedným z Motown Funk Brothers, ktorí hrali na dráhe; Jeho súčasťou bol aj basgitarista Bob Babbitt a gitarista Dennis Coffey.

  Coffey prišiel s psychedelickým zvukom gitary, ktorý Norman Whitfield použil v „Cloud Nine“ od The Temptations, čo znamenalo pre hudobný vydavateľský posun. V rozhovore pre Songfacts s ​​Coffeym povedal: „Norman chcel zmeniť zvuk Motownu a ja som bol ten chlap, ktorý mu to pomohol. Chcel sa dostať do protestov a do sociálneho povedomia, a tak som urobil ten fuzz tón vysoko vo „vojne“.
 • Starr pridal citoslovcia „dobrý bože všetci“ a „absolútne nič“, ktoré sa stali jedným z najznámejších ad-libs v histórii hudby.


 • Starr za túto pieseň získal Cenu Grammy za najlepší R&B spev.
 • Je to veľmi úprimná pieseň o hrôzach vojny, ale bola použitá na komické efekty v mnohých filmoch a televíznych seriáloch. Objavilo sa v Family Guy („Bigfat“ - 2013), Simpsonovci („Treehouse of Horror VIII“ - 1997) a dve epizódy Seinfeld („Morský biológ“ - 1994, „Najzaujímavejšie stovky“ - 1995). Použitie filmu zahŕňa falzifikát blaxploitation 1988 I'm Gonna Git You Sucka a film z roku 1998 Dopravná špička s hviezdou bojových umení Jackie Chan a komikom Chrisom Tuckerom. Tu sú niektoré ďalšie:

  Filmy

  Korytnačky Ninja Teenage Mutant: Out of the Shadows (2016)
  Nenávistný zápas (2013)
  Blood: The Last Vampire (2009)
  Rush Hour 3 (2007)
  Chlap X (2005)
  Vysoké podpätky a nízky život (2001)
  Backdraft (1991)
  Ešte jedna sobotná noc (1986)
  Pacific Inferno (1979)

  TV

  Xena: Princezná bojovník („Lyra, Lyre, Hearts on Fire“ - 2000)
  Chlapec sa stretáva so svetom („Prestrihnutie šnúry“ - 1999)
  Divné roky („Cesta“ - 1990)
 • Verzia Bruce Springsteena bola hitom v roku 1986. Bol to prvý singel vydaný z jeho krabicovej sady, Naživo 1975-1985 a dosiahol USA č. 8 a Spojené kráľovstvo č. 18. Springsteen ho prvýkrát predviedol 27. septembra 1985 počas svojho Turné Born In The U.S.A. . Texty si prilepil k paži, aby ich nepokazil.
 • The Jam to vydali v roku 1982 ako B-stranu ich singla „Just Who Is The 5 O'Clock Hero“. Medzi ďalších umelcov, ktorí to zahrnuli, patria Frankie Goes to Hollywood, Joan Osborne a Maria Muldaur.
 • Starr zomrel na infarkt v roku 2003. Mal 61 rokov.

Zistite Svoj Počet Anjela

Pozri Tiež: