USA sme svet pre Afriku

 • Toto bol prínos pre obete hladomoru v Afrike. Získal viac ako 60 miliónov dolárov, ktoré boli distribuované do Etiópie, Sudánu a ďalších chudobných krajín.


 • Túto pieseň napísali Michael Jackson a Lionel Richie a produkoval ju Quincy Jones. Toto talentované trio bolo pre túto prácu perfektné: Quincy Jones bol najhorúcejším producentom v okolí a jeho Rolodex (aký by bol teraz zoznam kontaktov) bol plný najväčších hudobných mien; Richie napísal piesne, ktoré sa v predchádzajúcich siedmich ročníkoch umiestnili na 1. mieste v rebríčku Hot 100 („We Are The World“ z toho bolo osem); Michael Jackson mal najväčší album roku 1984 s Thriller (produkoval Jones) a bol najväčšou hviezdou na svete.
 • Projekt USA pre Afriku sa začal ako nápad, spevák calypso Harry Belafonte mal na benefičnom koncerte s černošskými hudobníkmi. Koncom decembra 1984 Belafonte, hľadajúc účasť umelcov, zavolal Kena Kragena, ktorému sa podaril pôsobivý zoznam talentov vrátane Lionela Richieho. Kragen presvedčil Belafonteho, že môžu získať viac peňazí a urobiť väčší dojem s originálnou piesňou; Belafonte súhlasil a Richie prišiel pomôcť.

  Kragen požiadal Quincyho Jonesa, aby produkoval, a Jones narukoval Michaela Jacksona. Richie zapojil Stevieho Wondera a odtiaľ sa dostala k slovu a mnoho členov hudobného priemyslu sa prihlásilo na pomoc. Projekt od počatia po záznam trval zhruba mesiac.


 • Tento all-star charitatívny singel bol modelovaný podľa Band Aid, britskej skupiny Bob Geldof zostavenej rok predtým, aby nahrala ' Vedia, že sú Vianoce? . ' Band Aid, ktorý zahŕňal Bono, Phil Collins, David Bowie, Paul McCartney a Sting, slúžil ako predloha, ktorá ukazuje, ako sa môže nesúrodá skupina známych umelcov stretnúť za jeden deň a nahrať pieseň.
 • Toto bolo zaznamenané v A&M Studios v Los Angeles 28. januára 1985, v noci z udeľovania cien American Music Awards, ktoré sa konalo v neďalekom auditóriu Shrine. Keďže umelci boli v meste kvôli cenám, bolo oveľa jednoduchšie ich dať dohromady a nahrať singel.


 • Hviezdy, ktoré spievali sóla, boli v poradí Lionel Richie, Stevie Wonder, Paul Simon, Kenny Rogers, James Ingram, Billy Joel, Tina Turner, Michael Jackson, Diana Ross, Dionne Warwick, Willie Nelson, Al Jarreau, Bruce Springsteen, Kenny Loggins, Steve Perry, Daryl Hall, Michael Jackson (opäť), Huey Lewis, Cyndi Lauper a Kim Carnes. V piesni boli predstavení aj Bob Dylan a Ray Charles, ktorí si vo videu urobili detailné zábery.

  Harry Belafonte, ktorý mal pôvodný nápad na projekt, bol v zbore, ale nedostal sólo, a tak sa k nemu pridal Bette Midler, Smokey Robinson, The Pointer Sisters, LaToya Jackson, Bob Geldof, Sheila E. a Waylon Jennings. speváci.
 • Prince bol požiadaný, aby sa pridal k projektu a Quincy Jones očakával, že tam bude, ale neukázal to. Mohlo to byť preto, že mal zásady proti nahrávaniu inými činmi, alebo preto, že si jeho pozornosť vyžiadal incident s jeho ochrankou. Prispel a daroval exkluzívnu skladbu s názvom „4 The Tears In Your Eyes“ do nasledujúceho benefičného albumu, ktorý bol tiež nazývaný My sme svet .
 • 7-palcový singel (rozhlasová verzia) beží 6:22; vyšiel aj 12-palcový singel s pomerom 7:19. Michael Jackson a Lionel Richie museli skladbu predĺžiť tak dlho, aby sa do nej zmestilo čo najviac vokalistov - bola to rovnováha medzi zaradením čo najväčšieho počtu sólových hviezd a ich skrátením pre airplay.
 • Quincy Jones bol zodpovedný za riadenie ega všetkých hviezd. Išlo to veľmi hladko vzhľadom na to, že niektorí veľmi známi ľudia nedostali ani hlásku. Väčšina spevákov Jonesa osobne poznala a rešpektovala jeho priania, aby si vo dverách skontrolovali svoje ego.
 • Pred zasadnutím sa Jones rozhodol, kde budú všetci stáť. Na podlahu položil pásku, na ktorej bolo meno každého speváka. Existovala zásada „bez ega“, ale Jones prejavil určité zdvorilosti, napríklad zaradenie Diany Rossovej do prvého radu.
 • Richie prišiel s radou „My sme svet, sme deti“ a Jackson napísal väčšinu ostatných textov, ktoré sa týkajú toho, ako pomoc tým, ktorí to potrebujú, prospieva darcovi („Zachraňujeme si vlastné životy“). Tento druh súcitného písania piesní sa prejaví v neskoršej práci Jacksona na skladbách ako „ Nie si sám “a„ Uzdrav svet. “

  Pieseň má iba dva verše a sleduje základnú štruktúru verš-chorus-verš-chorus-most-chorus, ale v tzv. Ahoj Jude „Model, ten posledný refrén chvíľu trvá, pričom hlasy predstavia Bob Dylan, Ray Charles, Stevie Wonder a Bruce Springsteen.

  V prvom verši je sedem spevákov, v druhom však iba traja; väčšina sól pochádza z radov refrénu. Pieseň nie je tak zaujímavá, ale pomáha upútať pozornosť spevákov a palba výrazných hlasov ju prenáša domov.
 • Vďaka tomu získali ceny Grammy za pieseň roka a nahrávku roka.
 • Singel predčil očakávania v oblasti tržieb. Vydané 7. marca 1985, pôvodne bolo dodaných 800 000 kópií a prvý víkend sa vypredali. Vďaka širokej škále hviezdnych síl pieseň striedajú rozhlasové stanice v rôznych formátoch a MTV dodáva videu veľa zábavných programov. Singel sa umiestnil na 1. mieste v USA 13. apríla, kde vydržal štyri týždne. Vo Veľkej Británii sa dostalo na prvé miesto 20. apríla a zostalo dva týždne. Pieseň bola tiež hitom číslo 1 R&B, pričom sa umiestnila na prvom mieste v rebríčku 4. mája a vydržala dva týždne.
 • Nahrávanie vokálov (Quincy Jones vopred nahral inštrumentálne skladby) trvalo asi 12 hodín, čo je vzhľadom na rozsah projektu veľmi efektívne. Keďže nahrávanie prebiehalo po udeľovaní cien American Music Awards, slúžilo de facto ako afterparty, v ktorom sa umelci miešali a v niektorých prípadoch si vymieňali autogramy. Nasledujúce ráno o 8:00 odišli všetci účinkujúci okrem Lionela Richieho, ktorý tam stále bol s Jonesom.
 • Tento projekt bol do značnej miery americkým úsilím, čo dáva zmysel, pretože bol zaznamenaný v noci na udeľovanie cien American Music Awards. Prezývka „USA pre Afriku“ objasnila, že ide o americkú odpoveď na Band Aid, a ukázalo sa, že hladomor v Afrike je medzinárodným záujmom. Jediným spevákom, ktorý nebol americký, bol Bob Geldof, ktorý v lete organizoval Live Aid s pódiom v Londýne a Philadelphii.
 • Billy Joel (od Valiaci sa kameň časopis, 15. decembra 2005): „Väčšine z nás, ktorí sme tam boli, sa pieseň nepáčila, ale nikto by to nepovedal. Myslím, že sa ku mne naklonil Cyndi Lauper a povedal: „Znie to ako reklama na Pepsi.“ A ja som nesúhlasil. '
 • Ako predstavil Harry Belafonte, USA pre Afriku bude snahou Afroameričanov pomôcť Afričanom v núdzi a prvá skupina umelcov, ktorí sa prihlásili, bola čierna. Keď sa Bruce Springsteen pridal, prinieslo to projektu väčšiu kultúrnu a hudobnú rozmanitosť, pretože sa zapojilo viac rockových umelcov. Predstavovalo to tiež nesebeckého ducha: Springsteen dokončil severoamerickú časť svojho turné Born In The USA predvčerom v Syrakúzach New York, na druhý deň odletel do Los Angeles a odviezol sa sám do štúdia, pričom obišiel cenu American Music Awards.

  Podľa Kena Kragena Springsteen pomohol utlmiť napätie v štúdiu, pretože rockeri neboli s piesňou spokojní a mali obavy z ich dôveryhodnosti. Springsteen sa odmietol postaviť na stranu a išiel mu príkladom z celého srdca.
 • Michael Jackson, Stevie Wonder a Lionel Richie nahrali demo so zborom a sólami, ktoré bolo nahraté na pásku a distribuované umelcom, aby vedeli, čo majú v štúdiu zaspievať. Mnohí z nich nemali šancu si to vypočuť a ​​pieseň prvýkrát počuli, keď sa objavili.
 • Willie Nelson vo svojom verši nesprávne cituje Bibliu, keď spieva: „Ako nám Boh ukázal premenou kameňov na chlieb“. Matúš 4 nám hovorí, že sa diabol pokúšal dosiahnuť, aby Ježiš premenil niektoré kamene na chlieb, ale Boží Syn to odmietol a povedal: „Človek nežije iba z chleba, ale z každého slova, ktoré vychádza z Božích úst.“
 • Zasadnutie sa zastavilo v ranných hodinách, keď Michael Jackson navrhol, aby po každom refréne pridali niekoľko africky znejúcich vokálov. Stevie Wonder sa prihlásila s myšlienkou, že do svahilčiny pridajú niekoľko riadkov. Ray Charles - jediný chlap, ktorý dokázal získať hodnosť Jacksona a Wondera - to zastavil a povedal Quincy Jonesovi, aby „zazvonil“, čo znamená ísť ďalej.
 • Huey Lewis mal byť len súčasťou refrénu, ale dostal sa k slovu, pretože Prince sa nedostavil. Lewis pri popisovaní svojho šťastia, že je súčasťou projektu, povedal: „Bol som šťastný suka, ktorý som tam bol. Vďaka Bohu som mal veľa úspešných záznamov, pretože inak by som tam nebol. '

  Lewis strávil väčšinu sedenia po boku Michaela Jacksona, ktorého línia bola pred Hueyovou. Lewis spomína, že Quincy Jones nazval Jacksona „Smelly“, pretože bol vždy taký čistý.
 • Na vytvorenie inštrumentálnych skladieb použil Quincy Jones mnoho rovnakých hudobníkov, na ktorých pôsobil Thriller vrátane Greg Phillinganes (klávesy), John Robinson (bicie), Michael Boddicker (syntetizátory), Paulinho da Costa (perkusie), Louis Johnson (basa), Steve Porcaro (syntetizátory) a David Paich (syntetizátory). Michael Omartian bol tiež kľúčovým prispievateľom, mal zásluhy na klávesniciach a niekedy bol uvádzaný aj ako producent.
 • Podľa Quincyho Jonesa bola Cyndi Lauper jedinou umelkyňou, ktorá pri tejto piesni spôsobila rušenie - pri speve jej rachotili náramky vedľa mikrofónu. Jones povedal v roku 2018 Sup rozhovor : 'Nechala za mnou manažéra a povedala:' Rockerom sa pieseň nepáči. ' Viem, ako to funguje. Navštívili sme Springsteen, Hall & Oates, Billy Joela a všetky tie mačky a povedali: „Pieseň milujeme.“ Tak som povedal [Lauperovi]: 'Dobre, môžeš to jednoducho skončiť a odísť.' A bola úspešná, pretože jej náhrdelník alebo náramok rachotil v mikrofóne. Problém mala len ona. '
 • Dan Aykroyd bol v refréne. Bol spevákom v polofikčnej skupine The Blues Brothers, ale bol pozvaný, aby zastupoval filmový priemysel.
 • Až na veľmi málo výnimiek (Ray Charles mal dovolené priniesť svojho sprievodcu) boli do štúdia povolení iba účinkujúci a členovia posádky, pričom do inej miestnosti boli poslaní rodinní príslušníci, priatelia a spoločníci (dokonca ani snúbenica Billyho Joela, Christie Brinkley, nebola povolená v). To znamenalo, že medzi superhviezdami, z ktorých sa mnohí nikdy nestretli, nebol žiadny nárazník.
 • Najväčšou hviezdou, ktorá nedostala pozvánku, bola Madonna, ktorej Ako Panna album raketovo stúpal v rebríčku a dostal sa na č. 1 dva týždne po nahraní albumu „We Are The World“. Hádame, že to viedlo k nepríjemným rozhovorom na udeľovaní cien American Music Awards, kde bola nominovaná na obľúbenú popovú/rockovú speváčku. „Kde je večierok?“ ... „Hm, všetci sme nejakí unavení, takže hádam každý pôjde domov spať.“
 • John Oates o svojich spomienkach na nahrávanie tejto piesne povedal: „Bolo to skutočne zaujímavé a jedinečné. Kto vie, možno sa to už nikdy v histórii nezopakuje. V jednej miestnosti máte jedných z najväčších svetových spevákov. Pieseň sme spustili raz. Ďalšia vec, ktorú ste vedeli, že spustili pásku späť, a bolo načase. Bol to úžasný zážitok. '
 • Richie a Jackson mali s touto piesňou veľké hudobné ambície: pred jej napísaním si vypočuli národné hymny z rôznych krajín. 'Vložili sme to všetko do hrnca v našich hlavách a prišli sme s rytmom, ktorý znel povedome, ako svetová hymna,' povedal Richie. USA Today . „Chceli sme, aby ľudia mali pocit, že je to známa pieseň.“
 • 5. apríla 1985 (Veľký piatok) mnoho rozhlasových staníc na celom svete hralo túto pieseň súčasne o 10:50 EST. Túto snahu viedli diskdžokeji v Salt Lake City v Utahu a v gruzínskom Ríme.
 • Pieseň je zaradená do albumu s názvom My sme svet , predstavovať piesne od The Pointer Sisters, Steve Perry, Bruce Springsteen, Prince, Chicago, Tina Turner, Kenny Rogers a Huey Lewis & The News. Na albume je aj album „Tears Are Not Enough“ od Northern Lights, ktorý je spoluprácou kanadských umelcov a podieľajú sa na veci. Medzi účinkujúcich patria Anne Murray, Bryan Adams, Geddy Lee, Gordon Lightfoot, John Candy, Joni Mitchell, Neil Young a Paul Shaffer.
 • Nebolo to prvýkrát, čo Quincy Jones zostavil zbor celebrít: Na skladbu „State of Independence“ Donny Summer z roku 1982 priniesol Lionela Richieho, Michaela Jacksona, Jamesa Ingrama, Kennyho Logginsa, Dionne Warwicka a Stevie Wondera, z ktorých všetci sa objavili. na tému „We Are the World“.
 • V noci, keď bola táto pieseň zaznamenaná, bol Lionel Richie hostiteľom cien American Music Awards a počas slávnostného ceremoniálu si prevzal päť cien vrátane obľúbeného popového/rockového umelca. Televízne vysielanie ukončil prosbou a povedal: „Urobte si teraz čas na to, aby ste pocítili všetkých ostatných ľudí na svete, ktorí majú dnes večer problémy. Pretože nás dnes večer sleduje toľko krásnych ľudí, chcem, aby si vedel, že svet je v problémoch a že ľudia volajú o tvoju pomoc. “

  Richie musel byť na skúške show o 10.00 hod., A tak sa rozplýval v čase, keď začali relácie „We Are The World“.

  Michael Jackson, nominovaný na tri ceny, obrad vynechal a šiel do štúdia zavčasu, aby si urobil náskok.
 • 30-minútové video s podrobnosťami o vzniku tejto piesne s názvom We Are the World - video udalosť bol predaný na VHS, pričom výťažok putoval do USA do Afriky. V roku 2004 bolo vydané DVD, tentokrát s doplnkami, ako je skladba Karaoke, sprievodný spev Michaela Jacksona a sólové skladby od Brucea Springsteena a Boba Dylana.
 • Na pódiu Philadelphia Live Aid sa Lionel Richie, Dionne Warwick a Harry Belafonte pridali k Cher, Melissa Manchester a Sheena Easton na pódiu, aby predviedli túto pieseň ako záverečné číslo. Na londýnskej scéne „Vedia, že sú Vianoce?“ bola posledná pieseň.
 • Organizáciu USA za Afriku prevádzkuje Ken Kragen, ktorý pomohol projekt skĺbiť. Ako umelecký manažér Kragen zvláda veľa logistiky, vďaka čomu sa na túto pozíciu dobre hodí. Chvíľu trvalo, kým sa zaviedli honoráre z filmu „We Are The World“, vďaka čomu mal Kragen a jeho zamestnanci čas na plánovanie. Zamerali sa na poskytovanie potravín a zásob organizáciám, ktoré preukázali oddanosť veci, a ukázali, že dary môžu efektívne využiť. Naopak, distribúcie Boba Geldofa z Live Aid sa dostali pod drobnohľad, as Točiť informoval časopis že dary boli použité na financovanie brutálneho diktátora.

  USA pre Afriku nekončili „We Are The World“; Kragen v tom pokračoval a v roku 1986 zorganizoval Hands Across America, ktorý požiadal ľudí, aby si spojili ruky a vytvorili ľudský reťazec v celom kraji v snahe pomôcť americkým bezdomovcom. Udalosť bola toho roku propagovaná počas Super Bowlu v reklame, v ktorej sa predstavili Bill Cosby a Lily Tomlin, ktorí vysvetlili: „Minulý rok sme boli všetci dojatí filmom„ We Are The World “a spoločne sme vyzbierali milióny na zmiernenie hladomoru v Afrike. Ale teraz sa spojíme do Ameriky. “

  Hands Across America mali svoju vlastnú ústrednú pieseň, ale napísali ju znelí spisovatelia a naspievali ju štúdioví speváci. Keď sa udalosť oficiálne začala, účastníci zaspievali skladbu „We Are The World“, po ktorej nasledovala pieseň „America The Beautiful“ a zakončili ju piesňou „Hands Across America“.

  Organizácia USA pre Afriku pokračuje v činnosti, z veľkej časti financovaná autorskými honorármi z portálu „We Are The World“.
 • Na rozdiel od filmu „Vie, že sú Vianoce?“, Ktorý sa opakuje každé prázdniny, sa film „We Are The World“ hrával len zriedka, akonáhle zmizol. Pieseň však nemala mať zostávajúcu silu: bola napísaná tak, aby inšpirovala konkrétnu akciu v konkrétnom čase, a splnila tento cieľ.
 • 12. januára 2010 postihlo Haiti zemetrasenie, ktoré zničilo krajinu a viedlo k približne 200 000 obetiam. 1. februára 2010 bola nahratá nová verzia piesne, aby sa získali finančné prostriedky pre postihnutých Haiťanov.


Zaujímavé Články