Prajeme vám veselé Vianoce

 • „We Wish You a Merry Christmas“ je tradičná anglická vianočná koleda neznámeho pôvodu, ktorá údajne pochádza zo 16. storočia. Spievali to deti vo viktoriánskych časoch, keď na Štedrý večer chodili predvádzať koledy od domu k domu a dúfali v sladké odmeny.
 • V západnej krajine Anglicka bohatí ľudia z komunity tradične rozdávali vianočné darčeky návštevám koledníkov na Štedrý večer. Niekedy im uvarili „figový puding“, čo bol dezert vyrobený zo sušeného ovocia (figy, hrozienka a/alebo slivky) spolu s maslom, cukrom, vajíčkami, mliekom, nakrájanými jablkami, citrónovou šťavou a kôrou, orieškami, škoricou, klinčeky a zázvor. Po zmiešaní všetkých ingrediencií to potom vyžadovalo päť hodín varenia v pare.

  Figgy puding bol predchodcom modernej doby vianocny puding , ale nie tak bohatí. Americkým ekvivalentom môže byť sviatočný ovocný koláč. Druhý verš hovorí o tomto:

  Oh, prines nám trochu kašovitého pudingu,
  Oh, prines nám trochu kašovitého pudingu,
  Oh, prines nám trochu kašovitého pudingu,
  A prineste to sem
 • „We Wish You a Veselé Vianoce“ bolo spopularizované v 30. rokoch minulého storočia ako výsledok aranžmán bristolského skladateľa, dirigenta a organistu Arthura Warrella. Koledu naaranžoval pre spevákov Madrigalskej univerzity v Bristole a 6. decembra 1935 ich spolu s nimi odohral.
 • Bing Crosby predstavil koledu mnohým za Atlantikom, keď ju nahral na album z roku 1963 Prajem ti Veselé Vianoce . Folklórnejšie ladenú verziu zaznamenal John Denver na svojom spoločnom albume s Muppets z roku 1979.

Zaujímavé Články