Keď muž miluje ženu podľa Percyho Sledge

 • Táto pieseň je obrovskou súčasťou hudobnej histórie, pretože je prvým hitom č. 1 Hot 100 zaznamenaným v Muscle Shoals, Alabama, kde by Aretha Franklin, Paul Simon, The Rolling Stones a mnoho ďalších známych hudobníkov neskôr nahralo niektoré zo svojich klasických piesní. . Je to legendárna pieseň o láske a obrovský hit, ale príbeh jej písania a nahrávania je dosť temný. Sledge, ktorý zomrel v roku 2015 vo veku 74 rokov, hovoril o floridských príbehoch o príchode piesne, ale Quin Ivy, ktorý skladbu produkoval, má oveľa viac peších príbehov.

  Trochu pozadia: Štúdiá FAME v Muscle Shoals prevádzkoval Rick Hall a v polovici 60. rokov naberali na obrátkach, pričom boli úspešné nahrávky Jimmyho Hughesa, Joe Texa, The Tams a Joe Simona. Ivy tam bola skladateľkou piesní a tiež DJkou v miestnej rozhlasovej stanici WLAY. V blízkosti si založil vlastné obchod s nahrávkami/nahrávacie štúdio s názvom Norala Sound Studios, aby si poradil s pretečením, pretože toľko umelcov chcelo nahrávať v spoločnosti FAME.

  Sledge bol cez deň sanitárom v nemocnici Colbert County (Alabama) a v noci spieval s miestnou kapelou The Esquires Combo. Ako hovorí Sledge, jednu noc počas vystúpenia s The Esquires Combo bol rozrušený kvôli žene - rozbitému vzťahu - tak rozrušený, že sa nemohol sústrediť na hudbu, ktorú mal spievať. Keď skupina začala svoj set v klube v Sheffielde v Alabame, bol tak dojatý emóciami, že sa obrátil na svojho basgitaristu Calvina Lewisa a organového hráča Andrewa Wrighta a spýtal sa ich, či môžu hrať pomalú bluesovú podporu - akýkoľvek tón, ich voľba - ktorému mohol spievať. Po krátkej konferencii (jeden zdroj uviedol, že „konferencia“ pozostávala z pohľadov a pokrčenia ramien), skupina začala hrať a Sledge sa asi šesť minút ventiloval v piesni.

  V príbehu Sledge bol Quin Ivy na show a oslovil kapelu, aby pieseň vyleštila a nahrala. Sledge hovorí, že pracoval na textoch s Lewisom a Wrightom a nahral ich v spoločnosti Norala Sound s produkciou Ivy.

  Zvukové štúdio Quina Ivyho bolo tiež obchodom s platňami a Ivy hovorí, že sa stretol so Sledgeom, keď spevák jedného dňa vošiel do obchodu a predstavil ich spoločný priateľ. Sledge a The Esquires sa pokúsili nahrať pieseň na FAME, ale nefungovalo to, a tak ich tamojší inžinier Dan Penn poslal do Noraly, aby nahrali s Ivy, doplnenú o ich veľký organ B-3, aby ich mohol hrať Wright. Táto nahrávka bola úspešná a pieseň bola správne distribuovaná, keď ju Ivy hrala pre majiteľa FAME Ricka Halla, ktorý kontaktoval Jerryho Wexlera v Atlantic Records (ktorý vedel, že v Alabame je talent a povedal Hallovi, aby mu zavolal, ak nejaký nájde), ktorý podpísal Sledge a vydal pieseň, ktorá sa stala obrovským hitom.
 • V Sledgeovej verzii príbehu je spoluautorom piesne so svojimi spoluhráčmi z kapely Calvinom Lewisom a Andrewom Wrightom, ale nechali ich mať výhradné skladateľské kredity, pretože mu dali príležitosť zaspievať si srdce. O tom, či Sledge konal z dobroty svojho srdca, alebo nemal nič spoločné s napísaním piesne, sa dá polemizovať, ale písanie knihy malo obrovské dôsledky, čo malo za následok neočakávané nebezpečenstvo pre Lewisa a Wrighta, ktorí vždy, keď to dostali, dostali honorár. sa hrá. Keďže pieseň ďalej pokrývalo mnoho interpretov, dostávajú aj za ne peniaze. Ak to bolo gesto dobrej vôle od Sledge, stálo ho to milióny dolárov.
 • Hudobníci, ktorí hrali na tejto piesni, boli mnohí rovnakí ľudia, ktorí nahrávali v spoločnosti FAME a neskôr v Muscle Shoals Sound Studios, konkurenčnom štúdiu, ktoré sa otvorilo v roku 1969. Zahŕňalo to Spooner Oldham na organe, Marlin Greene na gitare, Junior Lowe na basu , a Roger Hawkins na bicie.
 • Vyškolení hudobníci môžu povedať, že rohy v tejto piesni nie sú rozladené, a to neuniklo uchu Jerryho Wexlera v Atlantic Records. Poslal späť pôvodnú verziu, aby sa to dalo opraviť, ale oprava sa nikdy nedostala na police. David Hood, ktorý sa stal basgitaristom v sekcii rytmu Muscle Shoals, pre Songfacts povedal: „Wexler si myslel, že rohy v pôvodnej verzii nie sú rozladené - a boli - a chcel, aby zmenili rohy. Vrátili sa do štúdia a vymenili rohy a zohnali na nich rôznych hráčov na roh. Potom sa však pásky pomiešali a Atlantic vydal ich pôvodnú verziu. Takže to je hit. '
 • Percy Sledge povedal, že keď to pôvodne spieval, mal na mysli Lizz Kingovú, jeho trojročnú priateľku, ktorá ho opustila kvôli modelingu v Los Angeles. Sledge povedal: „Nemal som peniaze, aby som za ňou šiel, takže som nemohol urobiť nič, aby som sa ju pokúsil získať späť.“
 • Rok potom, čo to vyšlo, Procol Harum použil ako základ ich piesne neobvyklý postup akordov. Bielejší odtieň bledého . '
 • Táto pieseň mala na začiatku úplne iný názov a význam. Sledge v roku 2010 spomínal: „Keď som pieseň pôvodne písal, volala sa„ Prečo si ma nechal, zlato “. A zmenil som to z toho na „Keď muž miluje ženu“. Práve som to obrátil. Quin mi povedal, že keby som mal napísať nejaké texty k tejto melódii a výrazu, ktorý by som vložil do textu „Why You You Leave Me Baby“, veril, že by to bola úspešná nahrávka. V tej dobe bol jedným z najlepších diskdžokejov. Určite sa ma spýtal, či na to nemám nejaké texty. Povedal: „To je ono! Napíšte príbeh k tomuto názvu! Aká pieseň by to bola s tým pocitom, ktorý máš! ' Bola to pieseň, ktorá mala byť. Nebolo to len to, čo som urobil; boli to hudobníci, producent, speváci v pozadí, správny čas. “
 • V roku 1987 to bolo použité v Reklamy Leviho v Anglicku. Bola znova vydaná, aby sa využila expozícia, a bola zaradená do #2 Veľkej Británie za ' Stoj pri mne „“ od Ben E. Kinga, ktorý bol použitý v rovnakej sérii reklám. Toto bolo číslo 4 v Británii, keď bolo prvýkrát vydané v roku 1966, ale reklamy Levi's ho priniesli novému publiku a získalo ešte vyššie umiestnenie v grafe.
 • Toto bola #1 USA zásah pre Michaela Boltona v roku 1991. Je to jedna z mnohých klasických duší, ktorým sa Bolton venoval.
 • To bol zďaleka najväčší hit pre Sledge a jeho jedinú top 10 vo Veľkej Británii alebo USA. Jeho ďalšie vydanie bolo „Teplá a nežná láska“, vďaka ktorému sa umiestnilo #17 v USA a #34 vo Veľkej Británii. Jeho druhý najväčší americký hit bol „Take Time to Know Her“ v roku 1968.
 • Verzia Bette Midlerovej bola v USA hitom číslo 35 v roku 1980. Luba túto pieseň zastrešila v roku 1988. Zahrala ju aj kolegyňa Kanaďanka Burton Cummings.
  Brian - Melfort, Sask, Kanada
 • Sledge to predviedol na indukčnom ceremoniáli, keď vstúpil do Rokenrolovej siene slávy v roku 2005. Zaspieval to ako poctu svojej manželke Rose a jej meno uviedol v texte.
 • Je to veľmi obľúbená svadobná pieseň a bola obzvlášť účinná, ak sa k nej naspieval Sledge. To sa stalo, keď sa 31. decembra 1982 v Stone Pony v Asbury Parku v New Jersey oženil s gitaristom skupiny E Street Band Stevenom Van Zandtom Maureen Santora.
  Bertrand - Paríž, Francúzsko
 • V čase vietnamskej vojny to bola veľká pieseň a bola veľmi obľúbená u mnohých amerických vojakov. Bol uvedený vo vojnovom filme z roku 1987 Čata , čo pomohlo pieseň oživiť.
 • Potom, čo bola prvá verzia odoslaná do Atlantic Records, bolo z tejto piesne urobených viac vybrúsených nahrávok, takže rôzni chlapci mohli hrať na rôzne zábery a je ťažké povedať, kto skončil vo finálnom mixe. Je pravdepodobné, že Larry Cartwright, ktorý je zapísaný na pôvodnom albume, hral na basu aspoň v jednej verzii piesne. Jeho manželka Anita nám hovorí, že Larry na ňom hral a bola to jeho najobľúbenejšia zo všetkých piesní, na ktorých pracoval, vrátane skladieb od Marvina Gayeho, Wilsona Picketta a mnohých ďalších velikánov. Larry povedal, že to bola najspoľahlivejšia nahrávka, na ktorej kedy hral, ​​a „Bolo v tom niečo magické“. Medzi ďalšie skladby, na ktorých Larry hral, ​​patria napríklad piesne „Heard it through the Grapevine“, „Mustang Sally“ (na ktorých tiež naspieval zálohu), „Work in a Coal Mine“, „Soul Man“, Willie and the Hand Jive, „Raining In My Heart, 'Cry Baby,' In the Midnight Hour 'a' Bony Maronie. '
 • Medzi mnoho obdivovateľov tejto piesne patrí John Fogerty. Na otázku, ktorú pieseň si želá, napísal. Bez váhania odpovedal: „Keď muž miluje ženu.“
 • Keď muž miluje ženu je názov filmu z roku 1994, v ktorom účinkujú Andy Garcia a Meg Ryan, o mužovi, ktorý sa snaží vyrovnať s alkoholizmom svojej manželky. Pieseň je zahrnutá v soundtracku.
 • Toto bolo uvedené v reklame na Tonyho mrazenú pizzu ako „Keď muž miluje pizzu“.
 • Záložnými spevákmi piesne „When A Man Loves A Woman“ boli Jeanie Greene, Donna Thatcherová, Mary Holliday a Susan Pilkington. Greene bola manželkou Marlina Greena, ktorý na dráhe hral na gitare. Thatcherová, jej dobrá priateľka, sa neskôr vydala za Keitha Godchauxa, prijala meno Donna Jean Godchaux a stala sa členkou skupiny Grateful Dead. Pilkington a Holliday boli študenti z Auburn, ktorí boli povolaní na sedenie.

  'Celá vec, ktorá sa stala s Percym, bola veľmi, veľmi organická,' povedala Donna Jean Godchaux pre Songfacts. 'To bolo kúzlo v Muscle Shoals, ktoré sa spojili, a zrazu je tu tento obrovský rekordný úspech zaznamenaný v tomto malom severozápadnom podunajskom meste v Alabame.'

  Godchaux, Greene, Mary Holliday a jej sestra Ginger Holliday neskôr spievali o piesňach Elvisa Presleyho „Suspicious Minds“ a „ V Gete . '

Zaujímavé Články