Kam chodíš (My Lovely)? od Petra Sarstedta

 • Táto pieseň je o mladom dievčati narodenom v chudobe v talianskom Neapole, ktoré vyrastá a stáva sa členkou prúdového lietadla. O kom je táto žena, ktorú spieval Sarstedt? Je to očividne kompozitný text, pretože opisu nevyhovuje žiadna osoba, ale spevák sa stretol s dánskou študentkou zubného lekárstva menom Anita Atke, s ktorou sa neskôr oženil. Možno nemala oblečené na mieru od Balmaina, ale pravdepodobne vlastnila niekoľko platní Rolling Stones.

  Sarstedt uviedol, že pieseň je o „generickom európskom dievčati“, ako vplyv však uviedol Atke.
 • Peter Sarstedt, starší brat Richard, už mal v Británii hit č. 1 „Well I Ask You“ v roku 1961, keď spieval pod menom Eden Kane. Keď Peter Sarstedt o sedem rokov neskôr dosiahol #1, stalo sa prvými bratmi, ktorí mali sólo #1 v Británii. V roku 1976 sa tretí brat Sarstedtovcov Robin dostal na 3. miesto vo Veľkej Británii so svojou verziou albumu „My Resistance Is Low“ od Hoagyho Carmichaela, vďaka ktorému sa klan Sarstedtovcov stal jediným trom bratom v histórii britskej hitparády, ktorý nazbieral samostatné sólové hity.
 • Medzi osobnosti, na ktoré táto pieseň odkazuje, patrí Zizi Jeanmarie, ktorá bola francúzskou balerínou a v päťdesiatych rokoch minulého storočia bola považovaná za najlepšiu tanečnicu svojej generácie. Odkazuje tiež na Aga Khana, bohatého islamského vodcu, ktorý sa oženil s anglickou modelkou Sarah Croker-Poole v roku 1969. Spomínajú sa aj mená Marlene Dietrich, Picasso, Sachel Distel a The Rolling Stones.
 • Táto 5-minútová pieseň pôvodne nemala byť singlom. Peter komentuje v 1000 UK #1 hitov Jon Kutner a Spencer Leigh: „Chcel som napísať dlhý, rozšírený článok, pretože som pracoval vo folklórnych kluboch a na univerzitách, a Al Stewart mal niečo, čo trvalo pol hodinu, a Boba Dylana„ Sad Eyed Lady Of The Lowlands “trvalo celá strana albumu. „Where Do You Go To My Lovely“ bol môj prvý pokus napísať niečo dlhšie ako moje normálne 3 minúty. Písanie bolo veľmi jednoduché, ale vedel som, čo chcem povedať. Chcel som povedať niečo o tejto konkrétnej osobe, aj keď to nebolo o nikom konkrétnom. '

  Jeho nahrávacia spoločnosť pôvodne nemala záujem vydať to ako singel: Peter Sarstedt v tej istej publikácii povedal: „Povedali, že nemá bubny, je príliš dlhý a existujú iba tri nástroje“. Vydavateľstvo ustúpilo a pieseň sa držala 6 týždňov v britských hitparádach.
 • Vďaka tomu získal cenu Ivor Novello 1969 za najlepšiu pieseň spolu s piesňou Davida Bowieho Vesmírna zvláštnosť . '
 • Očarujúca medzinárodná hviezda Sophia Loren, ktorá bola kúpená v zadných uliciach Neapola, sa zdala byť pravdepodobne inšpiráciou pre túto pieseň, ale Sarstedt povedala, že nie, aj keď „v piesni je v duchu“.
 • V an NME rozhovor, legendárny BBC DJ John Peel označil tento záznam za svoj osobný najhorší zo všetkých.
 • Žena v tejto piesni sa volá Marie-Claire, čo je názov francúzskeho módneho časopisu.
 • Sarstedt začal písať túto pieseň v roku 1966, keď bol na nákupe v Kodani. Povedal, že v tejto dobe prišiel s asi 300 piesňami, ktoré mal uložené v hlave.
 • Táto pieseň, ktorá bola otvorená akordeónom v čase valčíka, sa v éteri v roku 1969 nepodobala na nič iné, vďaka čomu vynikla a dostala sa na 1. miesto vo Veľkej Británii. Americké publikum malo ťažšie rozlúštenie Sarstedtovho prízvuku (narodil sa v Indii a do Anglicka prišiel ako 13 -ročný), ale pieseň sa aj napriek tomu umiestnila v USA na 70. mieste. Sarstedt bol z úspechu piesne zmätený. 'Zdá sa smiešne, že toľko ľudí ide von a kupuje si to,' povedal Melody Maker v tom čase. „To ma znepokojuje.“
 • Husté texty a príval obrazov pripomínajú Boba Dylana, ktorý mal na Sarstedta hlavný vplyv. 'Potom, čo som ho počul, som si myslel, že je to naozaj tak, ale všetko, čo som chcel povedať, sa zdalo podobné Dylanovi,' povedal Melody Maker . 'Trvalo dva roky, kým som si myslel, že ho už nebudem kopírovať.'
 • Skladba „Where Do You Go To (My Lovely)“ bola prvým a najväčším Sarstedtovým hitom, ale dobre sa darilo aj jeho nasledujúcemu singlu „Frozen Orange Juice“, ktorý sa vo Veľkej Británii dostal na 10. miesto. Zomrel v roku 2017 vo veku 75 rokov.
 • Albumová verzia piesne beží asi o 5:10; singel bol upravený až na 4:42.
 • Táto pieseň sa objavila vo filmoch Vedúci muž (devätnásť deväťdesiat šesť), Ešte jeden bozk (1999) a Svadobný zápas (2000). Malo to trochu oživenie, keď sa objavilo vo filme Wesa Andersona z roku 2007 Spoločnosť Darjeeling Limited .

Zaujímavé Články