Biele Vianoce od Binga Crosbyho

Zistite Svoj Počet Anjela

 • Túto 8-riadkovú pieseň, ktorá vykresľuje obraz prázdninovej nostalgie, napísal Irving Berlin pre film z roku 1942 Holiday Inn , kde to Bing Crosby spieva z pohľadu Newyorčana uviaznutého v slnečnej Kalifornii počas Vianoc. Vo filme pieseň začína týmto veršom:

  Slnko svieti, tráva je zelená
  Pomaranče a palmy sa kymácajú
  Nikdy nebol taký deň
  V Beverly Hills, LA
  Ale je 24. december
  A ja túžim byť na severe


  Crosby nahral verziu piesne na vydanie ako singel so spevákmi Kim Darby Singers a John Scott Trotter Orchestra 29. mája 1942 - niekoľko mesiacov pred tým, ako sa film dostal do kín. Na radu Bingovho hudobného producenta Jacka Kappa bol tento pôvodný prvý verš vyrezaný, pretože mimo kontextu filmu nemal zmysel. Teraz, keď začíname známym textom „Snívam o bielych Vianociach“, sa pieseň stala obrovským hitom. V októbri sa umiestnila na prvom mieste rebríčka Billboard (meranie tržieb) a zostala na prvom mieste 11 týždňov. počas prvých dvoch týždňov roku 1943.

  Irving Berlin napísal ďalšiu prázdninovú pieseň, ktorú vo filme naspieval aj Crosby: „Začnime nový rok správne“. Toto bolo vydané ako B-strana singlu „Biele Vianoce“.


 • Pieseň sa tešila predajnému oživeniu každé Vianoce potom, čo bola prvýkrát vydaná v roku 1942. V tom roku sa stala číslo 1 v Amerike a opäť sa dostala na prvé miesto v rokoch 1945 a 1947. Pieseň sa objavila na rôznych Billboard grafy každý rok až do roku 1963, kedy konečne z rebríčka Hot 100 vypadol.

  Pieseň je trvalým predajcom celej generácie a je zďaleka najpredávanejšou vianočnou piesňou všetkých čias a pravdepodobne najpredávanejším singlom všetkých čias. Údaje o predaji zo štyridsiatych a päťdesiatych rokov minulého storočia sú hrubými odhadmi, najmä celosvetovými číslami, takže to nie je možné s istotou vedieť, ale Guinness World Records odhaduje „Biele Vianoce“ na prvé miesto s 50 miliónmi predaných (vybrali pekné okrúhle číslo), ďaleko pred odhadovanými 33 miliónmi na poctu Eltona Johna z roku 1997 pre princeznú Dianu „Candle In The Wind '97“ na 33 miliónov. Jedinou ďalšou piesňou, ktorá sa v tejto diskusii niekedy spomína, je pieseň Rock Around The Clock od Billa Haleyho.


 • Bing pieseň znova nahral 19. marca 1947, opäť s Johnom Scottom Trotter Orchestra, pretože pôvodní majstri boli zo všetkých tlačovín opotrebovaní. Toto je verzia, ktorá sa dnes najčastejšie počúva.


 • Pôvodní Drifters s Clydom McPhatterom ako hlavným spevákom nahrali svoju doo-wop verziu v novembri 1953. V roku 1954 sa dostala na 2. miesto v rebríčku R&B a v roku 1955 na rebríčku Pop. Hlboký basovo-tenorový hlas, ktorý v tejto verzii počujete bol Bill Pinkney, ktorý bol prvým členom skupiny.

  Verzia Drifters sa dostala do rebríčka Hot 100 (graf bol predstavený v roku 1958) dvakrát po boku Crosbyho verzie: v roku 1960 (Bing #26, Drifters #96) a v roku 1962 (Bing #38, Drifters, #88).
  Jeff - Boston, MA
 • V roku 1954 bola táto pieseň obľúbenou dovolenkou a toho roku spoločnosť Paramount Pictures vydala film s názvom biele Vianoce spojiť sa s tým. Crosby vo filme hral spolu s Dannym Kayem a samozrejme predviedol svoju slávnu pieseň.


 • V roku 1942 získal Cenu Akadémie za najlepšiu pieseň.
 • Podľa Marka Steyna Pieseň na sezónu , Berlín to začal písať 8. januára 1942. Pesničkár sa v to pondelkové ráno ponáhľal a zakričal na svoju hudobnú sekretárku Helmy Kresu: „Vezmite si pero a vezmite si túto pieseň. Je to najlepšia pieseň, akú som kedy napísal. Sakra, je to najlepšia pieseň, akú kto kedy napísal. '

  Steyn poznamenáva, že „Biele Vianoce“ vďačia za veľkú časť svojej pretrvávajúcej popularity 2. svetovej vojne, konkrétne útoku na Pearl Harbor, ktorý viedol k zapojeniu USA, pretože pieseň nadobudla význam mimo dosahu Hollywoodu: „Keby Amerika vstúpila do vojny v Európe v roku 1939 mohli byť „Biele Vianoce“ len úspešnou nahrávkou takpovediac filmu. Namiesto toho boli rok 1942 pre amerického opravára prvé Vianoce preč v Pacifiku za nádhernej slnečnej oblohy, vďaka ktorej sa domov zdal byť ešte vzdialenejší. '
 • Vianoce boli pre Irvinga Berlína a jeho druhú manželku Ellin Mackayovú, ktoré našli vianočného syna mŕtveho vo svojom kočíku skoro ráno na Vianoce ráno v roku 1928, bolestné. Napriek tomu, že bol Žid, Berlín vyrastal na oslavách sviatkov tak, že sa odplížil k domu svojho suseda. užite si slávnosti. Jeho dcéra Mary Ellin povedala Markovi Steynovi: „Môj otec veril v sekulárne americké Vianoce. O tom sa vedú mnohé polemiky, či by okrem kresťanskej oslavy narodenia Ježiša Krista mala existovať aj všeobecná slávnostná slávnosť, do ktorej by sa mohol zapojiť každý. “
 • Elvis Presley nahral túto pieseň v roku 1957 spolu s ďalšími prázdninovými normami Elvisov vianočný album . Väčšina skladateľov sníva o tom, že by Elvis nahrával ich piesne, ale Irving Berlin sa vyslovil proti kráľovej obálke a označil to za „profánnu paródiu na jeho obľúbený štandard juletide“ a tvrdil, že jeho zamestnancom bolo nariadené zavolať rozhlasové stanice a požiadať ich, aby ich nehrali. . Existuje šanca, že Berlín jednoducho spropagoval jeho pieseň, pretože na verzii Elvisa nebolo nič také urážlivé a The Drifters už urobili verziu R & B.

  Elvis, ktorý robil vianočné piesne, vtieral niektorých ľudí nesprávnym spôsobom, ale väčšina kontroverzií bola vytvorená a pomohla Elvisov vianočný album zostaňte pri čísle 1 úžasných päť týždňov na konci roku 1957 a na začiatku roka 1958. Najlepším reklamným trikom mohol byť ten, ktorý stiahla rozhlasová stanica KEX v Portlande, Oregon, ktorá odmietla pustiť pieseň a vyvolala medzi poslucháčmi diskusiu o tom, zásluhy Presleyho vianočného výstupu. Ich diskdžokej Al Priddy zahral pieseň v nedeľu a na druhý deň bol „vyhodený“, čo prinieslo národné správy - Priddy dokonca pred odletom zahral telefonát so svojou paľbou. Stanica pokračovala v incidente a po dvoch týždňoch priviedla Priddyho späť s tvrdením, že drvivá podpora poslucháčov ich prinútila rozhodnúť sa ho priviesť späť.
 • Táto pieseň má vyznamenanie, že znamená koniec americkej účasti na vojne vo Vietname. 29. apríla 1975, keď Severovietnamci obkľúčili Saigon, vstúpil do platnosti evakuačný plán, ktorý mal ostatných Američanov dostať do bezpečia. Ich tágo na evakuáciu bolo oznámenie Americkej rozhlasovej služby, v ktorom sa uvádzalo, že teplota v Saigone je „105 stupňov a stúpa“, po ktorej nasledovalo hranie „Bielych Vianoc“ Binga Crosbyho. To bol signál pre šialenú pomlčku do 14 evakuačných bodov, kde čakali helikoptéry.

  Pieseň bola vybraná, pretože vynikala - v apríli nebola šanca, že by sa mohla hrať, pokiaľ by sa niečo nestalo. Tiež to všetci vedeli.
 • Phil Spector to uviedol ako prvú skladbu svojho vianočného albumu z roku 1963 Vianočný darček pre vás od Phila Spectora , ktorý bol bohužiaľ prepustený 22. novembra 1963 - v deň, keď bol zavraždený John F. Kennedy. Spector nechal Darlene Love spievať tento a na albume použil mnoho svojich obľúbených hudobníkov z Los Angeles, vrátane vtedy neznámej Cher. Zasadnutia boli notoricky náročné a Cher vysvetlila: „Philip bol z vianočného albumu šialený. Jednoducho sme nikdy neopustili štúdio. Myslím tým, že si sa išiel osprchovať domov, vrátil si sa. Nechodili sme domov šesť týždňov, boli sme tam. Práve som mal 17 rokov a premýšľam: Ako to títo starí ľudia robia? Umieram, len ťažko sa dokážem vytiahnuť z postele. Ako to títo starí chlapi robia? '
 • Túto pieseň nahralo mnoho populárnych umelcov, ale od roku 1963 sa s touto piesňou v USA zaoberá iba Michael Bolton. S jeho vydaním v roku 1992 dosiahol #73.
 • Andy Williams vydal túto pieseň na svojom prvom vianočnom albume (bolo ich celkom osem), Vianočný album Andyho Williamsa v roku 1963, kde debutovala aj jeho vlastná trvalá dovolenková klasika „Je to najúžasnejšie obdobie v roku“. Jeho verzia piesne „White Christmas“ sa v tom roku stala aj najpredávanejším vianočným singlom.
 • Irving Berlin prišiel s melódiou na tému „Biele Vianoce“ Cylindr , muzikál z roku 1935 v hlavných úlohách Fred Astaire a Ginger Rogers. Berlín položil pieseň režisérovi Markovi Sandrichovi pre budúci film Astaire-Rogers, ale Sandrich odmietol. Ale Astaire miloval pieseň, ktorá nakoniec išla k jeho Holiday Inn costar Bing Crosby. (Mimochodom, Sandrich tiež režíroval Holiday Inn .)
 • Lady Gaga nahrala pre svoj rok 2011 jazzovú verziu Veľmi sviatok Gaga EP. Jej záber obsahuje originálny verš, v ktorom vtipkuje: „Dobre, predpokladám, že vonku ešte nie je veľmi biele.“
 • Táto pieseň bola prevedená v niekoľkých vokálnych štýloch, ale inštrumentálne tu nie je veľa miesta na krútenie. Jim Brickman, klavírny skladateľ, ktorý predvádza najrozmanitejšie vianočné piesne, vysvetľuje: „Biele Vianoce“ je skutočne ťažké urobiť, pretože v akordoch je toľko pohybu. Keď dôjde k tak veľkému počtu akordov v krátkom čase, nie je veľa príležitostí to využiť a urobiť s tým čokoľvek iné, než to, čo to už je. “
 • Pre Holiday Inn film, v ktorom sa táto pieseň prvýkrát objavila, Irving Berlin musel napísať pieseň na každé sviatky, aby sa zabávači predstavili v hoteli Holiday Inn. Očakávalo sa, že valentínska pieseň „Buďte opatrní, je to moje srdce“, ktorú naspievali Bing a Marjorie Reynolds, bude veľkým hitom, nie „Bielymi Vianocami“. Napriek tomu, že nedosiahol výšku „Bielych Vianoc“, bol to skromný hit pre Franka Sinatru, ktorý sa v roku 1942 umiestnil na 13. mieste.

  Sieť hotelov Holiday Inn je pomenovaná podľa filmu - vznikla až o desať rokov neskôr. Sam Phillips zo spoločnosti Sun Records sa stal prvým investorom v reťazci dlho po tom, čo v roku 1954 predal zmluvu Elvisa Presleyho RCA.
 • Verzia Drifters bola predstavená v roku 1990 Sám doma soundtrack. Kevin vo filme synchronizuje pery a melódiu pred tým, ako si oholí po otcovi.
 • Otis Redding zaznamenal oduševnené prevedenie, za ktorým stoja Booker T. a MG's, ktoré vyšlo v roku 1968, rok po jeho smrti. Táto verzia bola predstavená vo filme z roku 2003 Láska vlastne .

Zistite Svoj Počet Anjela

Pozri Tiež: