Pre koho zvoní zvon od Metallica

 • Texty piesní sú založené na rovnomennom románe Ernesta Hemingwaya z roku 1940. Kniha je o Američanovi, ktorý dostal za úlohu odstrániť most, ktorý držala fašistická armáda v španielskej občianskej vojne - predchodcovi 2. svetovej vojny. Zamiloval sa a potom zistil veľmi znepokojujúce veci o živote a smrti.
  Anthony - Wichita, KS
 • Fráza „Pre koho zvoní mýtne“ vznikla v básni z roku 1623 od Angličana Johna Donna, ktorý napísal:

  Odoslať nevedieť
  Komu zvonia do hrobu
  Spoplatňuje ťa


  Hemingwayova kniha použila názov.
 • Táto pieseň je komentárom nezmyselnosti vojny. Niekoľko posledných riadkov piesne sa líši od knihy, aby poukázalo na tento bod.
  Bertrand - Paríž, Francúzsko, nad 2
 • Toto je ďalšia pieseň, v ktorej si jedinečný štýl sólovej basy Cliffa Burtona často mýlia s gitarovým sólom. Burton hral úvod s použitím svetelného skreslenia na svojich basoch.

  Podľa Kirka Hammetta Burton pravidelne hrával intro basový riff, keď sa dvojica motala v hotelovej izbe. Gitarista pripomenul Valiaci sa kameň v roku 2014: „Nosil so sebou akustickú klasickú gitaru, ktorú rozladil, aby mohol ohýbať struny. Každopádne, keď bude hrať ten riff, pomyslel by som si: „To je taký zvláštny, atonálny riff, ktorý vôbec nie je ťažký.“

  „Pamätám si, že to hral pre Jamesa (Hetfield, spev) a James k tomu pridal ten prízvuk a zrazu sa to zmenilo,“ dodal Hammett. „Je to taký šialený riff. Dodnes si myslím: „Ako to napísal?“ Kedykoľvek v dnešnej dobe počujem, je to ako: „Dobre, Cliff je v dome.“

  Autormi piesne sú Burton, Hetfield a Lars Ulrich.
 • Jazdiť na blesku je druhým albumom Metallica a prvým koproducentom Flemminga Rasmussena, ktorý pracoval aj na ich ďalších dvoch albumoch. Nastúpil, keď sa skupina rozhodla nahrať album v Európe, kde štúdiový čas stál vďaka priaznivému kurzu oveľa menej ako v Amerike. Vybrali si Rasmussenovo Sweet Silence Studios v Kodani a použili ho ako inžinier a koproducent (spolu s kapelou).

  Na tejto skladbe vyskúšali niečo nové. '' For Whom the Bell Tolls 'bola prvou piesňou, ktorú sme kedy urobili na klipe,' povedal Rasmussen v rozhovore pre Songfacts. „To bolo trochu zložité. Lars sa tiež naučil hrať na klik. '
 • Pieseň sa začína zvonením, ktoré zazvoní celú prvú minútu piesne a potom postupne zhasne. Je to druhá najznámejšia rocková pieseň, ktorá to dokázala, a umiestnila sa za piesňou Hell's Bells skupiny AC/DC z albumu z roku 1980. Naspäť do čiernej .

  Kapely dostali svoje zvuky zvonov veľmi rôznymi spôsobmi; Spoločnosť AC/DC si objednala u zlievárne zákazkový, tonový zvon, ktorý zaznamenal pomocou mobilnej jednotky a 15 mikrofónov. Metallica použila cievku so zvukovými efektmi.

  'Upravili sme efekt zvončeka, aby zodpovedal tempu,' povedal Flemming Rasmussen pre Songfacts. „Skopíroval som to a narezal na miesto, kde to malo prísť. Takže akonáhle sme spustili, že páska začala na správnom mieste, jednoducho sa prehrala sama a potom ju zahodila do 24 skladieb. '


Zaujímavé Články