Prečo nemôžeme byť priatelia? vojnou

 • Kapela dostala nápad na túto pieseň, keď cestovali po Japonsku začiatkom 70. rokov. Vojnový bubeník Harold Brown pre Songfacts povedal: „Všetci sme spojení jazykom, jedlom a kultúrou. Väčšina rasistov nevie, prečo sú rasisti. Ale zdvihnete ich, prevezmete a pustíte ich do krajiny, ako je India alebo Pakistan, hádajte čo? 'Prečo nemôžeme byť priatelia?' Pretože zrazu zistíte, že sme si vo vnútri podobnejší ako navonok. Začali sme si uvedomovať, že je to skutočne dôležité. Cestujete po celom svete, nemôžete veľa hovoriť ich jazykom. Ale jednu vec vedia, poznajú tvoju reč tela, ako môžeš reagovať. '


 • Každý verš naspieval iný člen kapely, pričom Brown zaspieval prvý. Veta „Možno nehovorím správne, ale viem, o čom hovorím“ je hráč na ústnej harmonike Lee Oskar, ktorý pochádza z Dánska a práve sa učil hovoriť po anglicky.
 • Táto pieseň hovorí o absurdnosti posudzovania ostatných na základe našich rozdielov. Vojna začala na začiatku 60. rokov ako čierna skupina s názvom The Creators a podarilo sa im prelomiť bariéry a stala sa prvou čiernou kapelou, ktorá bola rezervovaná na Sunset Strip v Los Angeles. Ako sa vyvinuli do vojny a v priebehu rokov prešli členskými zmenami, skupina sa integrovala a často hrala s bielymi hudobníkmi ako Eric Burdon, ktorý bol ich hlavným spevákom dvoch albumov.

  Harold Brown vysvetľuje svoju filozofiu: „Mám rád príkladných ľudí okolo seba. Nesúdim ťa podľa mena, farby ani peňazí. Súdim vás podľa toho, či ste alebo nie ste vzorný človek. Pretože ak viem, že ste vzorný človek, a chcem, aby ste toto zariadenie premiestnili sem alebo tam, alebo staviate dom alebo si svietite topánkami alebo podobne, potom viem, že to urobíte najlepšie vieš ako. To je konečný súčet. Vidíte, tu ľudia stále odpadávajú z Ameriky, pretože dostávame menejcenných ľudí na pozície, v ktorých nemajú žiadny obchod. “


 • War to zaznamenala v Crystal Studios v Hollywoode, kde by tiež nahrávali umelci ako Stevie Wonder a The Fabulous Thunderbirds.
 • K tejto piesni sa viaže názov kapely. Harold Brown povedal pre Songfacts: „Sme spravodliví, to je to, čo War znamenala. Snažilo sa to spojiť všetkých dohromady prostredníctvom našej hudby. “


 • V roku 2005 to satelitné rádio XM použilo v reklamách na propagáciu vysielania Major League Baseball. Išlo o to, že fanúšikovia rôznych tímov sa môžu stále stretávať, pokiaľ budú môcť počúvať hry kdekoľvek, kde sa nachádza rádio XM.
 • Sformovali sa štyria z piatich pôvodných preživších členov vojny Lowrider Band po strate mena v polovici 90. rokov na Far Out Productions (producent a skladateľ Jerry Goldstein), ktorý umožňuje pôvodnému klávesákovi Lonnie Jordanovi používať meno. Brown neponúka voči Jordánu žiadnu zlú vôľu a cíti, že „v konečnom dôsledku zvíťazí prirodzená spravodlivosť“.
 • Smash Mouth to prebrali na svojom prvom CD, Fush Yu Mang .
 • Pôvodný videoklip k tejto piesni obsahuje obsadenie mnohonárodnostných, zamestnaneckých a multikultúrnych pozemšťanov. V jednom segmente sa nachádza muž, ktorý zoskočil parašutistami a oslavoval svoju lásku. Prináša im fľašu vína a naleje im do pohárov. Pozrite sa pozorne na ženský prsteň. Nie je na ľavej ruke, pravou rukou drží pohár. Muž môže byť ženatý, pretože jeho prsteň je na obrúčke na ľavej ruke, ale nie je jasné, či je ženatý so ženou alebo či je žena vôbec vydatá.
 • Táto pieseň sa objavuje v mnohých filmoch, často na uľahčenie nálady počas scén s určitým komediálnym napätím. Jedným z príkladov je Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw (2019), kde sa dvaja frenemovia stretnú pre spoločnú vec (a veľa chaosu). K použitiu piesne patria aj ďalšie filmy:

  Mačky a psy: Pomsta Kitty Galoreovej (2010)
  College Road Trip (2008)
  Semi-Pro (2008)
  Denník opatrovateľky (2007)
  Most do krajiny Terabitia (2007)
  Lacnejšie o tucet 2 (2005)
  Pán 3000 (2004)
  Vitajte v Mooseport (2004)
  Podvádza (2002)
  Mexičan (2001)
  BASEketball (1998)
  Smrtonosná zbraň 4 (1998)
  Divoké veci (1998)
  Omámený a zmätený (1993)
 • Muppets to predviedli v epizóde z roku 1979 (v tej, v ktorej bol hosťujúcou hviezdou John Denver), a tak trochu to spievali rôzni Muppets na bojovom poli, keď sa navzájom odpaľovali. Vidíme Francúzov, Rimanov, domorodých Američanov, osadníkov na kopci a dokonca aj Nemcov, ako robia zákopovú vojnu, keď si kladú hudobnú otázku „prečo nemôžeme byť priatelia“? Je to dosť hlboké vyhlásenie a nie bezprecedentné: v roku 1914 vojaci z 1. svetovej vojny na oboch stranách nazývané prímerie a stali sa priateľmi, kým im dôstojníci neprikázali, aby sa opäť začali strieľať.


Zaujímavé Články