Windowlicker od Aphex Twin

Zistite Svoj Počet Anjela

 • Vydaný 23. februára 1999 na rovnomennom singli 'Windowlicker' bol NME Singel roka 1999 vo svojich koncoročných rebríčkoch.

  Názov by mohol byť odkazom na výraz „lízač okien“, ktorý sa v minulosti používal ako hanlivé pomenovanie pre niekoho s mentálnym postihnutím. Mohlo by to tiež odkazovať na francúzsky výraz pre nakupovanie pri výklade (fráza používaná na označenie akcie zdvíhania okoloidúcich žien) – „faire du lèche-vitrine“ – čo sa doslovne prekladá ako „lízanie okna“.


 • Skladba začína hlavným melodickým motívom a Jamesove vokály sú znížené. Potom vstupuje do sekanej a skrutkovanej perkusnej sekcie, predtým ako vstúpi hlavný motív a Jamesove vokálne melódie s hlavným refrénom. V priebehu trate sa s týmito a ďalšími prvkami manipuluje so zvyšujúcou sa intenzitou.
 • Celé hudobné video obsahuje 4-minútovú úvodnú časť, v ktorej sa dvaja muži márne pokúšajú zdvihnúť pár žien, kým Richard D. James (Aphex Twin) príde v 38-okienkovej limuzíne a začne tancovať. Celé video je paródiou na súčasné americké gangsta hip-hopové klipy – v tomto segmente je v priemere každé dve sekundy nadávka.

  Jediný artwork a hudobné video sleduje motív, ktorý sa nachádza vo veľkej časti Jamesových diel, v ktorých jeho tvár nahrádza tvár iných. Dosiahlo sa to skôr použitím masiek a make-upu než digitálnou grafikou. Chris Cunningham vytvoril umelecké dielo a režíroval video.


 • V roku 2000 bola skladba nominovaná na Brit Award za najlepšie britské video, ale prehrala s videom Robbieho Williamsa s tematikou korčuľovania k skladbe „She's The One“.
 • Spektrogram stopy odhaľuje špirálu na konci piesne. Dosiahlo sa to pomocou programu MetaSynth, ktorý umožňuje používateľovi vložiť digitálny obrázok ako spektrogram.
 • Beatboxer a komik Beardyman na svojom vystúpení v roku 2009 na Edinburgh Comedy Festival pokryli skladbu iba pomocou svojho hlasu a loopingov.
 • Holandský multiinštrumentalista Binkbeats zastrešil skladbu v roku 2014 v rámci série „Beats Unraveled“ od Boiler Room.


Zistite Svoj Počet AnjelaPozri Tiež: