Wish You Were Here od Pink Floyd

Zistite Svoj Počet Anjela

 • Táto pieseň je o oddelenom pocite, s ktorým väčšina ľudí prechádza životom. Je to komentár k tomu, ako sa ľudia vyrovnávajú so svetom tým, že sa fyzicky, mentálne alebo emocionálne stiahnu. V komentári k Stena Roger Waters uvádza, že inšpiráciou bol zakladajúci člen Pink Floyd Syd Barrett a jeho utrpenie so schizofréniou.
  Roxanne - Denver, Colorado


 • Roger Waters povedal, že táto pieseň bola založená na básni, ktorú napísal o páde Syda Barretta z reality. Hovorilo sa, že Sydovi priatelia budú čipkovať jeho kávu s LSD, čo nakoniec viedlo k jeho duševnému zrúteniu.
  Matt - Ruston, LA


 • Toto bol zriedkavý prípad, keď autori primárnych piesní Pink Floyd Roger Waters a David Gilmour navzájom spolupracovali na piesni - len málokedy spolu písali. Gilmour mal napísaný úvodný riff a hral ho v štúdiu rýchlym tempom, keď to počul Roger Waters a požiadal ho, aby to hral pomalšie. Pieseň vznikla odtiaľto, pričom dvojica spolu napísala hudbu k refrénu a verše a Waters pridal text.


 • Pieseň odrážala pocit kapely počas nahrávania albumu. Waters cítil, že do nahrávacích relácií nevynakladali úplné úsilie.
 • Keď sa táto pieseň spustí, znie to, že pochádza z rádia AM kdesi v diaľke. Predstavuje vzdialenosť medzi poslucháčom a hudbou.


 • Na konci, keď fúka vietor, môžete počuť zvuk huslí, ktoré hral Stephane Grappelli, jazzový hudobník, ktorý nahrával v okolitých štúdiách. Pink Floyd ho požiadal, aby sa o to postaral, keď zistili, že tam bol.
 • Témou albumu je absencia. Vybrali si to ako titulnú skladbu, pretože zhŕňala správu. Muž, ktorý robil ich obal, Storm Thorgerson, bol prvým, kto to navrhol ako názov albumu.
 • Album obsahuje obrázky súvisiace s témou odlúčenia. Najvýraznejší obrázok ukazuje 2 podnikateľov, ako si podávajú ruky a jeden z nich je v plameňoch. Predstavuje to neúprimnú obchodnú dohodu, pričom jeden z mužov sa chystá popáliť. Na všetkých obrázkoch niečo chýba, ako napríklad potápač, ktorý nerobí šplech.
 • Ako mnoho albumov Pink Floyd, ani toto sa na CD neprejavuje tak dobre. Veľa práce bolo pri výbere skladieb, ktoré boli na prednej a zadnej strane albumu, čo je na disku CD vylúčené, a taktiež je oveľa menší priestor na umelecké diela, ktoré sú spojené s hudbou.
 • Keď boli Pink Floyd v roku 1996 uvedení do Rokenrolovej siene slávy, hrali to na úvodnom ceremoniáli. Nick Mason prevzal cenu, ale nepripojil sa k predstaveniu, zatiaľ čo Roger Waters a Syd Barrett sa nezúčastnili.
  Bertrand - Paríž, Francúzsko
 • V 26. sekunde piesne môžete počuť malý kašeľ. To malo vytvoriť efekt, keď muž počúva rádio a hrá spolu s gitarou. V 31. sekunde môžete počuť čuchanie. Hovorí sa, že to symbolizuje, že Gilmour prestal fajčiť, ale môže to byť len rádio a muž.
  Long - Houston, TX
 • Toto je jedna z mála piesní, ktoré Roger Waters hrával na svojich koncertoch aj po odchode z Pink Floyd a ktoré mu pomohol napísať David Gilmour.
 • Fred Durst a Wes Borland z Limp Bizkit a Johnny Rzeznik z The Goo Goo Dolls to predviedli na telethone „Tribute To Heroes“ z roku 2001 v prospech obetí teroristických útokov na Ameriku. Durst, Rzeznik a Borland oslovili mladšie publikum, ale táto pieseň bola známa aj starším divákom. Telefón si pozrelo takmer 60 miliónov ľudí.
 • Wyclef Jean urobil na svojom diele dušu-reggae 2 strana II kniha album. Zaplatil kredit Pink Floyd v ďalších textoch na konci skladby:

  Môj brat ma naladil na rock
  Vychutnajte si ma Pink Floyd, skupinu z britských blokov

  Odtiene - Londýn, Anglicko
 • Pieseň zaznela na záverečnom ceremoniáli letných olympijských hier v Londýne 2012. Nick Mason hral na bicie a pomáhali mu spevák a skladateľ Ed Sheeran, Richard Jones z The Feeling a Mike Rutherford z Genesis. Ich verzia sa nasledujúci týždeň dostala do britského rebríčka jednotlivcov na #34. Originál Pink Floyd sa súčasne umiestnil na #68, čo bolo po prvýkrát, čo sa dostal do britskej top 75.
 • Malá ukážka vážnej hudby na začiatku piesne pochádza zo 4. Čajkovského symfónie.
  Thomas - Shawnee, Oklahoma

Zistite Svoj Počet Anjela

Pozri Tiež: