Ráno sa prebudil v Alabame 3

Zistite Svoj Počet Anjela

 • Toto sa preslávilo ako ústredná pieseň pre televízny seriál HBO Sopranovci , ale bolo to dlho pred predstavením. Pieseň sa prvýkrát objavila na debutovom albume skupiny z roku 1997 Vyhnanstvo na ulici Coldharbour , ale zostal nejasnosťou, kým David Chase, ktorý tvoril Sopranovci , sa rozhodol použiť ju ako ústrednú pieseň, keď séria debutovala v roku 1999. Chase pôvodne chcel pre každú epizódu show použiť inú pieseň, ale HBO kvôli značke a konzistentnosti trvala na jednej piesni. Chase hovorí, že keď prvýkrát počul „Woke Up This Morning“, vedel, že to je ono (CD si kúpil po tom, čo v rádiu počul inú pieseň od skupiny). A3 za použitie piesne získalo 40 000 dolárov; bola to ponuka, ktorú nemohli odmietnuť.


 • S refrénom „Dnes ráno som sa zobudil, dostal som zbraň“ znie táto skladba veľmi gangstersky, ale v skutočnosti ide o prípad, v ktorom manželka po 20 rokoch konečne zastrelila svojho hrubého manžela. Pieseň je o posilnení postavenia žien, nie o dave.

  Dotyčnou ženou je Sara Thornton, ktorá zabila svojho manžela v roku 1989. Tento prípad sa dostal na titulné stránky Anglicka, kde sa o tom dozvedel zakladateľ Alabamy 3 Rob Spragg a dostal nápad na pieseň. Pieseň napísal so svojimi spoluhráčmi z kapely Jakem Blackom, Simonom Edwardsom a Piersom Marshom.


 • Alabama 3 nie sú ani trio, ani z Alabamy. Tvorili ich Rob Spragg a Jake Black, pochádzajú z južného Londýna, ale majú vzťah k americkej country hudbe, ktorú by kombinovali s house music. Rovnako ako Chumbawamba boli kolektívom s rotujúcimi členmi a často predvádzali piesne s politickým zameraním.

  Spragg a Black začali hrať rave po Anglicku pod menom Larry Love a Reverend D Wayne Love, hovoriac v amerických prízvukoch. Ich prvý album v roku 1997 bolo niektorými hudobnými kritikmi zbožňované, ale v hitparádach nezanechalo žiadny dojem, pretože ich spojenie Americana a Eurodance sa ukázalo ako príliš úzke. Ukázalo sa, že tento výklenok je perfektný Sopranovci , pretože však poskytla vhodnú pieseň, ktorá bola neslýchaná pre všetkých, len pre malý kúsok divákov tejto šou.

  Keď sa šou stala obrovským hitom, Alabama 3 priniesla svoj počin do Ameriky, kde odohrali sériu predstavení.


 • Ako je podrobne uvedené v poznámkach k albumu, táto pieseň je ukážkou piesní „Tell Me“ od Howlina „Wolfa“, „Standing at the Burying Ground“ od Mississippi Freda McDowella a „Mannish Boy“ od Muddy Waters. Howlin 'Wolf, vlastným menom Chester Burnett, je uznávaným spisovateľom piesne spolu so štyrmi členmi Alabamy 3.
 • V USA skupina používala z právnych dôvodov názov A3, pretože vidiecka skupina Alabama pohrozila žalobou (dokonca boli odmietnuté „Bama 3“ a „Alabaman 3“). Názov Alabama 3 pochádza z prípadu z 30. rokov minulého storočia, ktorý sa týkal dvoch černochov, ktorí boli lynčovaní po obvinení zo znásilnenia belošky. Títo muži boli v médiách nazývaní „Alabama 2“.


 • Pri udeľovaní cien Emmy 1999 zahral domáci orchester túto verziu zakaždým a Soprány herec alebo spisovateľ získal cenu. V ten večer sa to hralo mnohokrát.
 • V tejto piesni je istá miera irónie, kvôli ktorej sa na to hodila Sopranovci , ktorá je o mafiánskej rodine a ich emocionálnych bojoch. Ako vysvetlil Jake Black v Časy of London: „Je úplne iróniou, že nás, ktorí nesúhlasíme s tým, čo darebáci robia, by sme mali zvoliť ústrednú pieseň šou, ktorá ukazuje ľudskú stránku darebákov. Vidíte, ako ten chlap z niekoho klope ... ale má srdce. Ten chlap celý čas ovláda životy tisícov ľudí a stláča ich. To je teda ironické. “
 • V čase, keď sa táto pieseň stala námetom pre Sopranovci „Alabama 3 bolo prepustené z ich amerického vydavateľstva Geffen. Spoločnosť Sony Music, ktorá vydala soundtrack k tejto šou, znova vydala pieseň ako singel v roku 2000, ale nikam nešla, pretože pieseň bola veľmi málo prehratá (pieseň týranej ženy od britských chlapcov s americkými akcentmi akosi nemohla nájsť formát) a pásmo bolo príliš nejasné na to, aby generovalo tržby.

  Vo Veľkej Británii je skupina známejšia svojou piesňou „Ain't Goin 'To Goa“, ktorá sa v roku 1998 dostala na 40. miesto.
 • Pôvodné vydanie tejto piesne z USA bol 12 'singel obsahujúci päť rôznych mixov piesne:

  Vyvolený jeden mix
  Urban Takeover Mix
  Drillaz In The Church Mix
  Všetci musíte prísť
  Dam Metal Jam Mix

  Mix Chosen One bol upravený na použitie na Sopranovci .
 • Na rozdiel od väčšiny televíznych relácií, Sopranovci nepoužil tematickú hudbu zloženú pre show. Namiesto toho použili skutočné piesne. Stojí to veľa, ale je to oveľa realistickejšie a môže to v scéne znamenať veľký rozdiel. Producenti strávili veľa času výberom hudby pre show.
 • Táto pieseň bola použitá v roku Simpsonovci epizóda „Papa's Got A Brand New Badge“.
  Vidiek - Sydney, Austrália
 • Hráčom harmoniky v Alabame 3 je Nick Reynolds, ktorého názov kapely je Harpo Strangelove. Jeho otec Bruce Reynolds bol strojcom Veľká vlaková lúpež v roku 1963 . V rozhovore pre Songfacts v roku 2020 vysvetlil, ako „Woke Up This Morning“ zmenilo situáciu v kapele. „Ako kedysi napísal náš hráč na klávesových nástrojoch Spirit Of Love, táto pieseň kúpila niekomu luxusný dom s bazénom - ale nikto z nás to určite nebol!“ Povedal Reynolds. „Sme očividne hrdí na to, že sme boli spojení s tak obľúbenou sériou, a do určitej miery ju stále dojíme a práve sme vydali Sada 5-albumových boxov . '

  Nick sa tiež podelil o svoje myšlienky o zámorskej popularite The Sopranos. „V Británii to bolo obrovské, pretože vo zvyšku sveta neviem, ale predpokladám, že áno. Malajzijská princezná mi kedysi povedala, že v Malajzii išlo o kultovú sériu, ale bola zakázaná a k dispozícii iba na VHS pod pultom! Skutočná pultová kultúra! '

Zistite Svoj Počet Anjela

Pozri Tiež: