Wuthering Heights od Kate Bush

Zistite Svoj Počet Anjela

 • Vychádza z klasickej knihy Emily Bronteovej s rovnakým názvom. Pieseň do značnej miery rozpráva rovnaký príbeh ako kniha, len na oveľa vyššom tóne.

  V knihe sa spoja dvaja mladí ľudia, Catherine a Heathcliff, a stanú sa milencami. Cestou zápasia s problémami triedy a rodiny. Búrlivé výšiny bol Brontein jediný román, aj keď publikovala niekoľko básní.


 • Bola to prvá pieseň, ktorú Bush nahral pre vydavateľstvo. Bol vydaný ako singel a hoci hudobná tlač odmietla pieseň ako novinku, v Británii sa dostala na prvé miesto. Zostalo tam štyri týždne a odštartovalo jej kariéru vo veku 19 rokov.


 • Kate Bush a Emily Bronte majú rovnaké narodeniny, 30. júla (Bronte v roku 1818, Bush v roku 1958).


 • Kate začala hrať na klavír v 11 rokoch a napísala svoju prvú pieseň v 13. V čase, keď nahrávala album, mala na výber asi 50 piesní, ale toto nebola jedna z nich. Prišla na to krátko pred nahrávaním albumu. Tvrdí, že pieseň napísala za jednu noc za splnu.
 • Bol to obrovský hit všade okrem USA. Takto to zostalo pre Busha, ktorý nikdy nedokázal zlomiť americký trh.


 • Bushovo vydavateľstvo EMI chcelo ako prvý singel vydať album „James and the Cold Gun“, pretože verilo, že rozhlasové stanice to nebudú hrať, pretože to znelo príliš zvláštne. Keď sa to Kate dozvedela, trvala na tom, aby bolo najskôr vydané 'Wuthering Heights', ale ako 19-ročná, ktorá nikdy nevydala pieseň, nemala k tejto záležitosti veľké slovo. Jej šéf vydavateľstva sa rozhodol nechať jej cestu, pričom usúdil, že pieseň bude prepadnúť a Bushovi dokáže, že vie, ako robiť svoju prácu lepšie ako ona. Ukázalo sa, že sa strašne mýlil a Bushovi bolo umožnené vybrať si jej ďalší singel. Jej voľba bola „Muž s dieťaťom v očiach“.
 • Keď sa tento stav zvýšil na č. 1, Kate Bush sa stala prvou sólovou speváčkou, ktorá sa dostala na prvé miesto v britských rebríčkoch s piesňou, ktorú sama zložila.
 • V čase písania tohto článku Kate nikdy nečítala celú knihu, ale poznala príbeh. Román si požičala od svojho brata a listovala v stránkach a vyberala niekoľko kľúčových riadkov. „Meno Cathy pomohlo a uľahčilo premietnutie mojich vlastných pocitov túžby po niekom natoľko, že ich nenávidíte,“ vysvetlila v bulletine fanúšikovského klubu z roku 1979. 'Chápal som, ako sa Cathy cítila.' Kate tvrdí, že s textom pocítila také spojenie, že v knihe našla dokonca aj riadky po už ich napísala do textov.
 • Gitarové sólo je od Iana Bairnsona, predtým Pilota. V polovici 70. rokov zaznamenali v USA hit č. 5 s „Magic“ a v Británii sa umiestnili na prvom mieste v rebríčku s „januárom“.
 • Inžinier Jon Kelly si spomenul na záznam piesne Kate Bushovej do knihy Classic Tracks: Skutočné príbehy za 68 seminárnymi nahrávkami od Richarda Buskina. 'V prípade' Wuthering Heights 'napodobňovala túto čarodejnicu, šialenú dámu z Yorkshire Moors, a bola v tom veľmi teatrálna, 'spomenul si. 'Bola taká hypnotizujúca interpretka - do všetkého, čo robila, vrhla svoje srdce a dušu - že bolo ťažké jej niečo vyčítať alebo povedať:' Dokázal by si to lepšie. '

  'Nemohli ste Kate držať ďalej od sedení, aj keď ste mali divoké psy a bazuky,' dodala Kelly. „Práve to všetko popíjala a učila sa všetko, čo sa dialo. V prvom momente, keď vošla do riadiacej miestnosti, som vedel, že tam chce byť; kontrolu nad svojimi vlastnými záznamami. Bola bystrá a taktiež sa s ňou fenomenálne ľahko pracovalo. '
 • Bush jednu noc neskoro nahral svoj vokál a urobil dva alebo tri zábery, z ktorých si producent Andrew Powell vybral to najlepšie. „Nedalo sa kompilovať,“ potvrdila Kelly. „Bol to úplný výkon. Mix sme začali okolo polnoci a Kate tam bola celý čas a povzbudzovala nás. Nemohli ste jej nič odoprieť. Takže sme sa pustili do práce a skončili sme asi o piatej alebo šiestej ráno. '
 • Pat Benatar o tom informovala na svojom albume z roku 1980 Zločiny vášne .
 • Kate si počas procesu písania piesne všimla niekoľko náhod, ako keby mala napísať melódiu. Vysvetlila: „Keď Emily Bronteová napísala knihu, bola v terminálnom štádiu konzumácie a ja som pri písaní piesne poriadne prechladol. Tiež, keď som bol v Kanade, zistil som, že Lindsay Kemp, moja učiteľka tanca, je v meste, len desať minút jazdy autom, a tak som ho išiel navštíviť. Keď som sa vrátil, mal som nutkanie zapnúť televíziu - bolo asi jedno ráno -, pretože som poznal film Búrlivé výšiny by bolo zapnuté Naladil som sa na gangsterský film z tridsiatych rokov, potom som listoval kanálmi a hrával ruletu, kým som to nenašiel. Prišiel som vo chvíli, keď Cathy zomierala, takže to je všetko, čo som z filmu videl. Bola to úžasná náhoda. '
 • Natočili sa dve hudobné videá. V prvej verzii, ktorú režíroval Nick Abson, je Kate zobrazená ako tancuje na anglickom vidieku (konkrétne Salisbury Plain) v červených šatách. V druhej verzii, ktorú režíroval Keef, má na sebe biele šaty a vystupuje v tmavej miestnosti uprostred bielej hmly. Kate hovorila o prvom klipe v rozhovore VH1 z roku 1990: „Video, ktoré sme natočili pre„ Wuthering Heights “, bolo pravdepodobne jedným z prvých, ktoré bolo kedy natočené, určite tu v tejto krajine, pokiaľ ide o video, a bola som v tom veľmi ovplyvnená. ešte stále Lindsay Kemp. Bol to teda do značnej miery tanečný vplyv, ktorý som vyjadril. Takže to bolo naozaj vypracovanie choreografie, ktorá vyzerala zaujímavo, a tak by to vytvorilo osobnosť Cathy. '
 • Americká punková skupina White Flag nahrala verziu pre kompilačný album z roku 1992 Sloboda výberu: Včerajšie hity novej vlny v podaní súčasných hviezd .
 • Toto bolo použité v televíznom seriáli Lekári („Autor, Autor“ - 2014) a Som Alan Partridge („Basic Alan“ - 1997). Bolo to tiež uvedené vo filmoch Výlet (2010) a Mäkké ovocie (1999).

Zistite Svoj Počet Anjela

Pozri Tiež: