Môžete mi zavolať Al od Paula Simona

 • Simon začal nahrávať túto pieseň v Južnej Afrike, kde spolupracoval s miestnymi hudobníkmi a experimentoval s ich zvukmi. Keď tam bol, nahrával s mnohými rôznymi hudobníkmi a miloval prácu chlapcov z miestnej skupiny Stimela, ktorej gitarista Ray Phiri prišiel s riffom tejto piesne počas jedného z ich jam sessions. Tieto nahrávky spolu upravil v New Yorku Simonov producent Roy Halee - monumentálna úloha v dobe analógového nahrávania, pretože v Južnej Afrike navinuli veľa pásky, ktorú Halee musela vyriešiť sériou spojov.

  Texty obsahujú zložité slovné hračky, ktoré Simon veľmi starostlivo napísal okolo trate, a postava v piesni symbolizuje jeho zážitok z Južnej Afriky. V tom čase bola Južná Afrika rozdelená apartheidom, politikou, ktorá oddeľovala černochov a bielych, a bol na mieste kultúrny bojkot (pozrite sa na Songfacts v „Sun City“). Simon sa tomuto bojkotu vzoprel a aj tak išiel, pričom si na svoje činy vzal veľa tepla - aj keď jeho zámery boli dobré, mnoho čiernych vodcov v Južnej Afrike cítilo, že akékoľvek porušenie bojkotu bráni ich príčine. Kvôli bojkotu bola hudba z tejto oblasti na samote a keď Simon pustil Graceland , priniesol na svet hudbu krajiny. V dokumente Pod africkým nebom Simon vysvetlil: „„ Môžete mi hovoriť Al “je skutočne príbeh niekoho ako ja, ktorý ide do Afriky bez nápadu a skončí s mimoriadnym duchovným zážitkom. '


 • Táto pieseň je o sebe posadnutom človeku, ktorý si uvedomuje svoje okolie. V rozhovore pre 1990 SongTalk Simon vysvetlil v časopise: „Môžete mi volať Al“, začína sa veľmi ľahko vtipom: „Prečo som uprostred mäkký, keď je zvyšok môjho života taký ťažký?“ Veľmi ľahké slová. Potom to má refrén, ktorému nemôžete porozumieť. O čom to hovorí, môžeš mi hovoriť Betty a Betty mi môžeš hovoriť Al? Nevieš o čom hovorím. Ale nemyslím si, že by to bolo otravné. Neviete, o čom hovorím, ale ja tiež nie.

  Druhý verš je skutočne rekapituláciou: Muž kráča po ulici, hovorí ... iná vec. A kým sa dostanete k tretiemu veršu a ľudia sa v piesni dostatočne dlho venujú, môžete začať hádzať abstraktné obrázky. Pretože existuje štruktúra a tieto abstraktné obrázky, zostúpia a spadnú do jedného z slotov, ktoré si myseľ už o štruktúre piesne vymyslela.

  Takže teraz máte toho chlapíka, ktorý už nemyslí na všedné myšlienky, na to, či príliš tučne, či potrebuje príležitosť na fotografovanie alebo sa bojí psov v mesačnom svetle a na cintoríne. “
 • Kde sa teda vzali „Al“ a „Betty“ v tejto piesni? Vyplýva to z večierku v roku 1970, ktorý Simon usporiadal so svojou manželkou Peggy Harper. Simonov priateľ, skladateľ Stanley Silverman, vzal so sebou ďalšieho skladateľa menom Pierre Boulez, a keď vystúpil, Boulez nazval Simona „Al“ a jeho manželku „Betty“. Boulez bol Francúz a nebol hrubý - bola to len jeho interpretácia toho, čo počul: Paul = Al, Peggy = Betty.

  Silvermanov syn je Ben Silverman, televízny magnát, ktorý bol výkonným producentom americkej verzie seriálu Kancelária . V roku 2011 Ben zadal dielo, ktoré zložil jeho otec, s názvom „Les Folies d'Al“, ktoré obsahuje variácie piesne „You Can Call Me Al“ a ktoré je odkazom na incident.


 • Toto bol prvý singel Graceland , ktorá získala Grammy za album roka v roku 1988. Bol to Simonov prvý hit od roku 1980, keď sa album „Late In The Evening“ v USA umiestnil na 6. mieste.
 • Najlepšie, čo môžeme povedať, je to zďaleka najväčší hit obsahujúci sólo na píšťalku. Hral ju Jy Morr (Morris) Goldberg, biely Juhoafričan, ktorý žil v New Yorku.


 • Simon zariadil, aby niektorí z hudobníkov, ktorí hrali na tejto piesni, vrátane gitaristu Raya Phiriho, basgitaristu Bakithi Kumala a bubeníka Isaaca Mtshaliho, prišli do Ameriky, kde pracovali na niektorých ďalších skladbách albumu a podporili Simona, keď sa objavil na V sobotu večer naživo , kde túto pieseň uviedol 10. mája 1986, niekoľko mesiacov pred vydaním albumu. Títo hudobníci neskôr sprevádzali Simona na jeho celosvetovom turné za Graceland .
 • Na videu bolo vidieť, ako Chevy Chase synchronizuje vokály, pričom Simon predstiera, že hrá na rôzne nástroje. Väčšina videí v tej dobe bola „výkonnostné videá“, čo znamená, že kapely predstierajú, že pieseň hrajú. Toto video odviedlo skvelú prácu pri ich zosmiešňovaní. Klip bol tiež pozoruhodný svojou jednoduchosťou - bol natočený v malej nevyzdobenej miestnosti pomocou jednej kamery.
 • Keď v Južnej Afrike nahrávali skladby k tejto piesni, Simon a jeho producenti si boli istí, že majú s touto piesňou úspech. Napriek tomu, že Graceland albumu sa darilo veľmi dobre, táto pieseň bola pomalým štartom. Singlu sa darilo vo Veľkej Británii, kde sa umiestnil na 4. mieste v septembri 1986, ale v Amerike sa v októbri zastavil na čísle 44. Potom, čo album a video nabrali na obrátkach, bola pieseň znova vydaná s ďalšou propagáciou v marci 1987 a tentoraz sa umiestnila na 23. mieste v USA. Bol to Simonov posledný hit Top 40 v Amerike.
 • Al Gore to využil, keď v roku 1992 kandidoval na viceprezidenta. Simon hral u rôznych demokratických fundraiserov.
 • Toto odzrkadľuje verš z ľudovej piesne „Brat, dokážeš ušetriť desetník“ o chlapcovi, ktorý prežíval ťažké časy:
  Povedz, nepamätáš si?
  Volali ma Al
  Neustále to bol Al.

  Povedz, nepamätáš si?
  Som tvoj kamoš.
  Brat, môžeš ušetriť desetník?

  Andy - Los Angeles, CA
 • Kapela z University of Florida hrá melódiu „You Can Call Me Al“ pri každom basketbalovom zápase a robí to už niekoľko rokov. Slúži na neoficiálnu tému pre basketbalové tímy. Študentská časť v O'Connell Center (kde hrá basketbalový tím) sa nazýva Rowdy Reptiles a zatiaľ čo pieseň hrá, študenti spievajú spolu s textom „Da da da da da, da da da da ...“, ktorý máva rukami s hudbou .
 • V Kancelária epizóda „Ťažká konkurencia“, Jim a Pam počúvajú potenciálne svadobné piesne vrátane Andyho a verzie skupiny Pachelbel Canon od jeho skupiny a cappella, ktorá prechádza do piesne „You Can Call Me Al“. Pam, zmätená, sa pýta, či má ísť uličkou na Simonovu melódiu. Andy odpovedal: „Ver mi, nebudeš chodiť. Budeš boogie-ing. '


Zaujímavé Články