You Oughta Know od Alanis Morissette

Zistite Svoj Počet Anjela

 • Táto pieseň je nahnevanou správou od opovrhovanej bývalej priateľky namierenou proti jej bývalému milencovi. Morissette povedala, že je to o konkrétnej osobe, ale táto osoba ju nekontaktovala a pravdepodobne nevie, že je to o ňom. Morissette tvrdí, že nikdy nepovie, o koho ide, rovnako ako to urobila Carly Simon s 'You're So Vain'.

  Povrávalo sa, že táto pieseň je o hercovi Daveovi Coulierovi, s ktorým Morissette istý čas chodila – Coulier hovorí, že to bolo v roku 1992, keď mal Alanis 17 alebo 18 rokov a on by mal 32 alebo 33 (odtiaľ ten výraz „starší“) verzia mňa'). Coulier hral Joeyho v televíznej šou Plný dom , a je známy svojim dojmom Bullwinkle.

  V rozhovore z roku 2008 s Calgary Herald Coulier tvrdil, že pieseň je o ich bývalom rockovom vzťahu. Herec/komik povedal, že prvýkrát počul trať, keď šoféroval. 'Povedal som: 'Wow, toto dievča sa hnevá.' A potom som povedal: 'Och, myslím, že je to Alanis,'' prezradil Coulier. 'Počúval som tú pieseň znova a znova a povedal som: 'Myslím, že som tejto osobe naozaj ublížil.' Snažil som sa s ňou skontaktovať a nakoniec som ju dostal. A v tom istom čase volala tlač a hovorila: 'Chceš komentovať túto pieseň?' Zavolal som jej a povedal som: „Ahoj. Uh, čo chceš, aby som povedal?“ A ona povedala: ,Môžeš hovoriť, čo chceš.' Videli sme sa a chodili sme spolu celý deň. A bolo to krásne. Bola to jedna z tých vecí, kde to bolo niečo ako: 'Sme dobrí''.

  Coulier neskôr povedal, že sa priznal, že bol predmetom piesne len preto, aby upokojil novinárov, ktorí sa ho na to neustále pýtali. V roku 2014 povedal Buzzfeed : 'Ten chlap v tej pesničke je naozajstná diera, takže tým chlapom byť nechcem.'


 • Text pochádza z denníka, ktorý Morissette napísala počas toho, čo opisuje ako „veľmi zdevastované obdobie“. Pre Spotify povedala: „Keď počujem tú pieseň, počujem hnev ako ochranu okolo spaľujúcej zraniteľnosti. Bol som zničený a zničený. Bolo pre mňa oveľa jednoduchšie hnevať sa a cítiť silu z toho hnevu oproti zlomenej, zdesenej žene na podlahe.“
 • Morissette začínala ako tanečno-popová speváčka, svoj prvý album vydala v rodnej Kanade v roku 1991, keď mala 16 rokov. Ďalší album vyšiel o rok neskôr, ale potom bola vyradená zo svojho vydavateľstva. V snahe zmeniť smer odišla do Los Angeles a stretla sa s producentmi a hľadala niekoho, kto by pomohol naplniť jej víziu. Svojho muža našla v Glenovi Ballardovi, ktorý pracoval pre label Quincy Jones a produkoval prvý album Wilsona Phillipsa.

  Mali okamžitý vzťah a ľahkú chémiu pri písaní piesní, pričom vždy, keď sa stretli na stretnutí v Ballardovom štúdiu, dokončili jednu pieseň. Skladba You Oughta Know bola napísaná 6. októbra 1994 po trojmesačnej prestávke. V tom čase už bola Morissette s Ballardom dostatočne pohodlná na to, aby odhalila svoju hlboko osobnú lyriku. Keď skladbu vypracovali, jedným ťahom spustila vokály.

  V rozhovore pre Songfacts pre Ballard povedal: „Najúžasnejšia vec pre mňa ako spisovateľa je počuť niečí hlas v miestnosti a ona neustále skúšala, ako to urobiť, takže na konci noci v 'You Oughta „Vieš,“ mali sme skladbu a ona raz vyšla von a zaspievala ju, a keďže som bol tiež inžinier, dúfal som, že ju dostanem. Nie je to najlepšie nahraný vokál na svete – niektoré sú príliš horúce – ale toto je jediný raz, čo ho kedy spievala v štúdiu. Dokonca aj keď sme sa pripravovali na vydanie nahrávky, všetky tie vokály boli pôvodné. Nikdy som nerobil nič, čo by autenticky žilo. Naozaj, to je to, čo to bolo, živý vokál, ale je taká sakramentsky dobrá, že by to dokázala vytiahnuť. Hovorilo sa o zdokonaľovaní vecí a opätovnom robení vecí, ale bola neoblomná, že v momente stvorenia, keď sme to urobili, niečo bolo.“


 • Rozhlasové stanice to hrali s rôznymi stupňami úpravy. Urážlivé riadky sú 'Chcela by sa na teba vrhnúť v divadle' a 'Myslíš na mňa, keď ju šukáš.' Niektoré stanice hrali verziu, ktorá úplne eliminovala 'down' a 'f--k', zatiaľ čo iné ponechali 'down' a obmedzili len 'f--k'.

  Zaspievať tieto riadky si Alanis vyžadovalo určitý stupeň odvahy a rozhodujúce povzbudenie ponúkol jej producent Glen Ballard. Povedala Alanis: „Myslela som si, presne takto sa cítim, ale nechcem nikomu ublížiť. Glen práve povedal: Musíš to urobiť.
 • Morissette nemala nahrávaciu zmluvu, keď nahrávala túto pieseň, a mala problém nájsť nejakých odberateľov, keď si ju kúpila spolu s 'Hand In My Pocket' a 'Perfect' ako demo pre album. Zubatá malá pilulka album. Jediným veľkým vydavateľstvom, ktoré prejavilo záujem, bolo Madonnino Maverick Records, ktorého 22-ročný muž z A&R Guy Oseary bol veľmi nadšený, keď to počul. Podpísal ju s Maverickom v zmluve, ktorá vydavateľstvu celkom dobre vyšla, keď sa album stal jedným z najpredávanejších 90. rokov.
 • Toto získalo Grammy za najlepšiu rockovú pieseň a najlepší ženský rockový spev. Zubatá malá pilulka vyhral aj za najlepší rockový album a album roka. Spolu s Bruceom Springsteenom a U2 sa Morissette stala jediným umelcom, ktorý v tom istom roku vyhral cenu za najlepšiu rockovú pieseň a najlepší rockový album. >> Kredit na návrh :
  Bertrand - Paríž, Francúzsko
 • Na tomto hrali Dave Navarro (gitara) a Flea (basgitara) z The Red Hot Chili Peppers. Blcha vysvetlil Basgitarista časopis: „Bolo to veľmi inštinktívne – objavil som sa, rozkolísal som sa a rozdelil som sa. Keď som prvýkrát počul skladbu, bola na nej iný basgitarista a gitarista; Počúval som basovú linku a pomyslel som si: To je slabé s--t! Nebol to žiadny blesk ani smeč! Ale vokály boli silné, tak som sa len pokúsil zahrať niečo dobré.“

  Na organe je Benmont Tench z Tom Petty & the Heartbreakers, ktorý prišiel na jedno stretnutie, keď Morissette a Ballard pracovali na albume. Hral celkovo na šiestich skladbách. Jeho platba: večera.
 • Táto pieseň vyniesla Morissette k medzinárodnej hviezde, ale sláva sa ukázala ako malá zubatá pilulka. Keď ju spoznali takmer všade, kam prišla, zničilo to jednu z jej obľúbených činností: sledovanie ľudí. Po asi 18 mesiacoch turné po propagácii bola vyčerpaná. Urobila si výlet do Indie, aby sa skoncentrovala a vydala svoj ďalší album, Údajný bývalý feťák pobláznenia , v roku 1998.
 • V Amerike sa táto skladba šírila rozhlasovými vlnami koncom leta 1995 a vyvolala pre Morissette veľký rozruch. Kvôli jeho chladnému spevu museli byť DJi rýchli a kreatívni, keď to hovorili ( žiadny mŕtvy vzduch... nechaj hudbu v pohybe ), problém znásobený jej šiestimi slabikami. Rozhovor cez koniec bol tiež zakázaný - outro je tiež chladný vokál.

  Mnoho poslucháčov skončilo v obchodoch s platňami a hľadali skladbu, len aby zistili, že nie je na predaj, čo bol bežný spôsob hudobného marketingu v polovici 90. rokov na zvýšenie predaja albumov. Jediný spôsob, ako vlastniť pieseň, bol na Zubatá malá pilulka album, z ktorého sa nakoniec predalo viac ako 16 miliónov kópií v čase, keď albumy vychádzali za približne 15 dolárov za pop.

  Ponechanie singla mimo trhu spôsobilo, že skladba sa nedostala do rebríčka Hot 100, ale v júli 1995 sa umiestnila na 1. mieste v rebríčku Modern Rock av septembri na 13. mieste v rebríčku Airplay. Rovnaká taktika bola použitá pri ďalšom singli „Hand In My Pocket“, ktorý sa v októbri dostal na prvé miesto v modernom rocku a na 15. mieste na Airplay. Zubatá malá pilulka sa predávalo asi milión kópií mesačne, trend, ktorý pokračoval aj v roku 1996. Vystúpenie Morissette Grammy k skladbe „You Oughta Know“ sa odohralo vo februári toho istého roku a bolo použité ako B-strana skladby „Ironic“, ktorá sa vyšplhala na #4. Horúcich 100 v apríli. ' You Learn ' bol potom vydaný ako singel, opäť s Grammy vystúpením 'You Oughta Know' na flipe; v júli to bolo číslo 6, čím sa konečne ukončil kalendárny rok Alanis, ktorý bol uvedený na trh s majstrovskou presnosťou.
 • Morissette predviedla pomalú verziu tohto na udeľovaní cien Grammy v roku 1996. Predstavenie malo 7-sekundové oneskorenie, takže mohli vypískať slovo 'f--k'. Necenzurovaná verzia vystúpenia Grammy bola vydaná ako B-strana 'You Learn' v roku 1996.
 • Morissette nikdy nespievala dezinfikovanú verziu, ani v štúdiu, ani naživo. Keď ju predviedla v televízii, producenti ju často žiadali, aby zmenila text, ale ona to nikdy neurobila, pretože si myslela, že je lepšie spievať jej pravdu a mať ju tlmenú, ako sa cenzurovať.
 • Toto sa často považuje za pomstu, ale Morissette hovorí, že to nikdy nebola motivácia. „Kontext je dôležitý,“ povedala pre Spotify. „Nevedel som, že túto pieseň bude počuť veľa ľudí. Nemyslel som si, že to bude počuť celá planéta. Písal som to preto, aby som nebol chorý. Písal som to, aby som to dostal z tela, rovnakým spôsobom, akým by som hovoril s terapeutom alebo so svojím najlepším priateľom. Keby som o tom nehovoril, bol by som chorý. Bolo to veľmi katarzné. Myslel som si, že písanie piesní s týmito témami by znamenalo, že sa nebudem musieť rozprávať s ľudskými bytosťami. Ale keď som za tie roky spieval 'You Oughta Know' nespočetne veľakrát, samotný vzťah bol stále zafarbený bolesťou a rýchlo som zistil, že proces písania týchto piesní bol veľmi katarzný, ale nebol liečivý - stále som mal komunikovať s ľudskými bytosťami pri riešení vecí.“
 • Táto skladba získala veľa pozornosti, keď ju Morissette predviedla na albume MTV Video Music Awards a ďalej V sobotu večer naživo .
 • Nahrávanie bez dohody s vydavateľstvom dalo Morissette určitý stupeň slobody. 'Boli sme úplne odtrhnutí od hlavného prúdu - žiadna nahrávacia spoločnosť, žiadny dohľad - takže sme to všetci naozaj robili len preto, aby sme sa páčili,' povedal Glen Ballard pre Songfacts. „Nemal som potuchy, kde a kedy to vyjde. Vedel som, že v štúdiu mám pri sebe skvelého umelca a to je všetko, na čom mi záleží. Nepočúvali sme veci, aby sme sa snažili, aby to znelo ako v rádiu.“
 • Nikdy nedosiahla úroveň Taylor Swift, ale Alanis získala značnú hudobnú inšpiráciu z minulých vzťahov, pričom táto pieseň je najznámejším príkladom. Sexuálne sa začala venovať, keď mala 14 rokov, hoci bola katolíčka, pohlavný styk odložila až do svojich 19 rokov. Mnohé z jej fyzických vzťahov boli so staršími mužmi, pretože sa cítila nezlučiteľná s chlapmi v jej veku. Jej pieseň Hands Clean sa zaoberá jedným z týchto vzťahov.
 • Alternatívna verzia 'You Oughta Know' známa ako 'Jimmy The Saint Blend' je uvedená ako posledná skladba na albume. Po chvíľke ticha sa spustí skrytá a cappella skladba s názvom 'Your House', v ktorej Morissette opisuje sliedenie okolo domu chlapíka bez povolenia. Hovorilo sa, že 'Your House' opisuje udalosti, ktoré ju viedli k napísaniu 'You Oughta Know', ale tá je o inom vzťahu.
 • Táto pieseň je dejovou líniou epizódy seriálu HBO z roku 2002 „The Terrorist Attack“. Obmedziť svoje nadšenie . Larry David sa v šou pokúša prinútiť Alanis, aby mu povedala, o kom je pieseň, pričom prisahá, že zachová tajomstvo. Nakoniec mu to pošepká do ucha a Larrymu to netrvá dlho.
 • Beyoncé skladbu zastrešila počas svojho svetového turné I Am... World Tour 2009 a časť z nej predviedla na odovzdávaní cien Grammy v roku 2010.
 • Hovoriť s Paráda v rozhovore v roku 2012 Morissette povedala, že sa nikdy neunaví hrať túto pieseň, pretože „je to skvelý prostriedok na prenos akéhokoľvek hnevu alebo nahromadenej energie z toho dňa“.
 • V roku 2015 Entertainment Weekly V rozhovore sa Morissette zamyslela nad tým, prečo toľko mužov chce staviť na melódiu, ktorá ani zďaleka nie je pochvalná.

  'Vieš, že neznieš ako najlepší chlap na svete, však?' povedala. „Nenapísal som to preto, aby som sa vrátil. Všetci to nazývali perfektnou pomstou, ale nie je to tak. Je to zdevastovaná pieseň a na to, aby sme sa dostali z tejto skľúčenosti, hnevať sa je krásne. Myslím, že pohyb hnevu nás môže vytiahnuť z vecí. Za tú pesničku si môže pripísať zásluhy 55 ľudí a ja som vždy zvedavý, prečo to robia. Ale Dave je o tom najverejnejší.“
 • Toto bolo použité v niekoľkých televíznych reláciách, vrátane:

  Kancelária ('A Benihana Christmas' - 2006): spieva Kevin v sprievode Darryla na syntetizátore.
  30 Rock ('Epizóda 210' – 2008)
  Degrassi: Nová generácia („Nikdy nikdy: 1. časť“ – 2012)
  Bobove veľké hamburgery ('Môj veľký tučný grécky Bob' - 2013)

  Pieseň sa objavila aj v komédii z roku 1999 Svätý dym , v hlavnej úlohe Kate Winslet a Harvey Keitel a komediálna dráma z roku 2006 Rozchod , v hlavných úlohách Vince Vaughn a Jennifer Aniston.
 • Morissette touto skladbou rozbila šteklivý imidž, ktorý si vypestovala v rodnej Kanade svojimi prvými dvoma tanečno-popovo orientovanými albumami. 'Táto nahrávka pochádza z miesta vo mne, ktoré som musela vydať,' povedala MOJO v roku 1995. „Veľa hnevu pochádza zo skutočnosti, že som tomu nečelil, zo strachu, celému prístupu Pollyanny, ktorý som mal, keď som bol mladší. Popieral som si akékoľvek vyžívanie sa v mojej temnejšej stránke. Ale hneď ako som začal písať, zmieril som sa s tým.“
 • Speváčku to rýchlo frustrovalo, keď sa provokatívna veta „Chcela by ťa zraziť v divadle“ stala najväčším rozprávačom piesne. „Ten jeden riadok, na ktorý sa v médiách toľko zameriavali, bolo skreslením toho, prečo bol napísaný,“ povedala. Q časopisu v roku 1996. „To hovorí veľa o tom, ako sa spoločnosť možno nevyvinula tak, ako som si myslel, že sexuálne odkazy stále považuje za tabu. Bol napísaný zo zúfalého, temného, ​​takmer pateticky smutného miesta v mojom podvedomí, z rozhovoru, ktorý som viedol s mojou vlastnou psychikou – je to riadok tak silný ako ktorýkoľvek iný na nahrávke.“
 • Pre príjemné kaviarenské počúvanie vydala Morissette pri príležitosti 10. výročia akustickej verzie Zubatá malá pilulka v roku 2005. Prvých šesť mesiacov sa predával výhradne v Starbucks. >> Kredit na návrh :
  Bertrand - Paríž, Francúzsko
 • V máji 2018 muzikál Zubatá malá pilulka , založený na skladbách z albumu, debutoval s priaznivými ohlasmi v American Repertory Theatre v Cambridge, Massachusetts. Napísané Juno scenárista Diablo Cody, príbeh sleduje boje rodiny na predmestí v Connecticute. 'You Oughta Know' hrá v dejstve II Lauren Patten, ktorá stvárňuje Jo, milenku rodinnej dcéry.
 • Niektorí ozbrojení muži ohrozovali Alanis Morissette, keď na tom pracovala Zubatá malá pilulka a speváčka takmer prišla o všetku prácu, ktorú pre nahrávku urobila. Rozhovor s Alexom Jonesom a Gethin Jonesom na BBC The One Show , povedala:

  „Zadržiavali ma so zbraňou v ruke a chceli všetky moje veci a ja som vedel, že im v prvom rade dám čokoľvek. Po druhé, mal som batoh so všetkým Zubatá malá pilulka zaznamenajte do nej obsah. Dal som im peňaženku a kabelku a povedali, choď si ľahnúť. Tak som si ľahol s batohom a myslel som si, že si to zoberú cestou von, ale nezobrali. Bola to taká náhoda a som šťastný, že som stále tu.“
 • Skladateľský tím Duomo vytvoril sláčikovú verziu 'You Oughta Know' pre dobový dramatický televízny seriál Netflix Bridgerton . Inštrumentálka hrá počas 5. sezóny 2. série, „Nemysliteľný osud“, keď vikomt Anthony Bridgerton uvažuje o svojom blížiacom sa svadbe.

  Alanis Morissette nahrala nový pohľad na pieseň s The Kroma Ensemble, ktorá bude sprevádzať verziu Duomo. Vyšiel Netflix hudobné video apríla 2022 v kombinácii jej orchestrálneho stvárnenia s montážou Anthonyho Bridgertona a jeho lásky, Lady Kate Sharma.


Zistite Svoj Počet AnjelaPozri Tiež: