Mala by si vedieť, Alanis Morissette

Zistite Svoj Počet Anjela

 • Táto pieseň je nahnevanou správou opovrhovanej bývalej priateľky zameranej na jej bývalého milenca. Morissette povedala, že je to o konkrétnej osobe, ale táto osoba ju nekontaktovala a pravdepodobne nevie, že je to o ňom. Morissette tvrdí, že nikdy nepovie, o koho ide, rovnako ako to urobila Carly Simon s textom „Si taká márna“.

  Hovorilo sa, že pieseň je o hercovi Dave Coulierovi, s ktorým Morissette istý čas chodila - Coulier hovorí, že to bolo v roku 1992, keď mala Alanis 17 alebo 18 rokov a mal 32 alebo 33 (preto je rad „starší“ moja verzia “). Coulier hral Joeyho v televíznej šou Plný dom , a je známy svojim dojmom Bullwinkle.

  V rozhovore pre The 2008 Calgary Herald Coulier tvrdil, že pieseň je o ich bývalom skalnom vzťahu. Herec/komik povedal, že stopu prvýkrát počul, keď šoféroval. 'Povedal som:' Wow, toto dievča sa hnevá. ' A potom som povedal: „Ach, človeče, myslím, že je to Alanis,“ prezradil Coulier. 'Počúval som pieseň znova a znova a povedal som:' Myslím, že som tejto osobe skutočne ublížil. ' Skúsil som ju kontaktovať a nakoniec som ju chytil. V rovnakom čase volala tlač a hovorila: „Chcete sa k tejto piesni vyjadriť?“ Zavolal som jej a povedal som: „Ahoj. Uh, čo mi chcete povedať? ' A ona povedala: „Môžete hovoriť, čo chcete.“ Videli sme sa a vydržali sme celý deň. A bolo to krásne. Bola to jedna z tých vecí, kde to bolo niečo ako: „Sme dobrí.“

  Coulier neskôr uviedol, že sa k predmetu piesne priznal len preto, aby upokojil novinárov, ktorí sa ho na to neustále pýtali. V roku 2014 povedal Buzzfeed : 'Ten chlap v tej piesni je skutočná diera, takže nechcem byť tým chlapom.'


 • Texty piesní pochádzajú zo záznamu v časopise, ktorý Morissette napísala počas toho, čo opisuje ako „veľmi zničený čas“. Pre Spotify povedala: „Keď počujem tú pieseň, počujem hnev ako ochranu okolo pálčivej zraniteľnosti. Bol som ponížený a zničený. Pre mňa bolo oveľa jednoduchšie byť nahnevaný a cítiť silu toho hnevu voči zlomenej, zdesenej žene na podlahe. “


 • Morissette začínala ako tanečno-popová speváčka a prvý album vydala v rodnej Kanade v roku 1991, keď mala 16 rokov. Ďalší album vyšiel o rok neskôr, ale potom bola zo svojho vydavateľstva vyradená. Keď chcela zmeniť smer, odišla do Los Angeles a stretla sa s producentmi, hľadajúc niekoho, kto by pomohol naplniť jej víziu. Svojho muža našla v Glen Ballard, ktorý pracoval pre vydavateľstvo Quincy Jones a produkoval prvý album Wilson Phillips.

  Mali okamžitý vzťah a ľahkú chémiu skladania piesní, dokončili jednu pieseň zakaždým, keď sa stretli na stretnutí v Ballardovom štúdiu. „You Oughta Know“ bol napísaný 6. októbra 1994 po trojmesačnej prestávke. Do tejto doby bola Morissette s Ballardom dostatočne pohodlná na to, aby odhalila svoju hlboko osobnú lyriku. Potom, čo spracovali trať, vyrazila na jeden hlas.

  V rozhovore pre Songfacts s ​​Ballardom povedal: „Najúžasnejšie pre mňa ako spisovateľa je počuť v miestnosti niekoho hlas a neustále skúšala, ako to urobiť, takže na konci noci na tému„ Ty Oughta “ Vieš, „mali sme stopu a ona len vyšla von a raz ju naspievala, a keďže som bol aj inžinier, dúfal som, že ju dostanem. Nie je to najlepšie nahratý vokál na svete - niektoré sú príliš horúce -, ale to je jediný prípad, kedy ho naspievala v štúdiu. Aj keď sme sa chystali vydať nahrávku, všetky tieto vokály boli pôvodné vokály. Nikdy som neurobil nič autenticky naživo. Skutočne, to je to, čo to bolo, živý vokál, ale je taká sakra dobrá, že to dokázala strhnúť. Hovorilo sa o zdokonaľovaní vecí a o ich opakovaní, ale ona tvrdohlavo tvrdila, že na okamihu stvorenia, keď sme to urobili, niečo bolo. “


 • Rozhlasové stanice to hrali s rôznym stupňom úprav. Pohoršujúce sú riadky „Pôjde na vás v divadle“ a „Myslíte na mňa, keď sa s ňou bavíte?“ Niektoré stanice hrali verziu, ktorá úplne eliminovala „dolu“ a „f-k“, zatiaľ čo iné zostali „dolu“ a obmedzili iba „f-k“.

  Alanis potrebovala istú dávku odvahy, aby zaspievala tieto riadky, a zásadné povzbudenie ponúkol práve jej producent Glen Ballard. Alanis povedal: „Myslel som si, že presne takto sa cítim, ale nechcem nikomu ublížiť. Glen práve povedal: Musíš to urobiť. “
 • Morissette pri nahrávaní tejto piesne nemala dohodu o nahrávaní a ťažko hľadala nejakých príjemcov, keď si ju kúpila spolu s piesňami „Hand In My Pocket“ a „Perfect“ ako ukážka pre Zubatá malá pilulka album. Jediným veľkým vydavateľstvom, ktoré prejavilo záujem, bola spoločnosť Madonna's Maverick Records, ktorej 22-ročný muž z tímu A&R Guy Oseary bol veľmi nadšený, keď to počul. Keď sa album stal jedným z najpredávanejších v 90. rokoch, podpísal ju s Maverickom v dohode, ktorá pre značku vyšla celkom dobre.


 • Vďaka tomu získali Grammy za najlepšiu rockovú pieseň a najlepší ženský rockový spev. Zubatá malá pilulka získal aj za najlepší rockový album a album roka. Spolu s Bruceom Springsteenom a U2 sa Morissette stala jediným umelcom, ktorý v tom istom roku vyhral za najlepšiu rockovú pieseň a najlepší rockový album.
  Bertrand - Paríž, Francúzsko
 • Hrali na to Dave Navarro (gitara) a Flea (basa) z The Red Hot Chili Peppers. Flea vysvetlil Basgitarista časopis: „Bolo to veľmi inštinktívne - ukázal som sa, rozkýval som sa a rozdelil som sa. Keď som prvýkrát počul skladbu, bol na nej iný basgitarista a gitarista; Počúval som basovú linku a pomyslel som si: To je slabý zvuk! Nebol to žiadny blesk a žiadny smeč! Ale vokál bol silný, takže som sa len pokúsil zahrať niečo dobré. '

  Na organe je Benmont Tench z Tom Petty & the Heartbreakers, ktorý prišiel na jedno sedenie, keď Morissette a Ballard pracovali na albume. Hral celkom na šiestich skladbách. Jeho platba: večera.
 • Táto pieseň priviedla Morissette k medzinárodnej sláve, ale sláva sa ukázala ako zubatá malá pilulka. Keď bola uznávaná takmer všade, kam prišla, zničilo to jedno z jej obľúbených aktivít: sledovanie ľudí. Asi po 18 mesiacoch turné propagácie bola vyčerpaná. Urobila si výlet do Indie, aby sa sústredila, a vydala svoj ďalší album, Predpokladaný bývalý narkoman zamilovanosti , v roku 1998.
 • V Amerike sa táto pieseň dostala do éteru neskoro v lete 1995 a vytvorila pre Morissette veľký rozruch. Vďaka svojmu chladnému vokálu museli DJi pri rozprávaní hovoriť rýchlo a kreatívne ( žiadny mŕtvy vzduch ... udržujte hudbu v pohybe ), problém znásobený jej šiestimi slabikami. Hovoriť cez koniec bolo tiež verboten - outro je tiež chladný vokál.

  Mnoho poslucháčov skončilo v obchodoch s platňami a hľadalo pieseň, ale nakoniec zistili, že nie je na predaj. Ide o bežný hazard v hudobnom marketingu v polovici 90. rokov na zvýšenie predaja albumov. Jediný spôsob, ako vlastniť skladbu, bol Zubatá malá pilulka albumu, v ktorom sa predalo viac ako 16 miliónov kópií v čase, keď albumy dosahovali približne 15 dolárov za pop.

  Vďaka udržaniu singlu mimo trhu bola pieseň nevhodná pre Hot 100, ale v júli 1995 sa dostala na prvé miesto v rebríčku Modern Rock a v septembri sa umiestnila na 13. mieste v rebríčku Airplay. Rovnaká taktika bola použitá aj pri nasledujúcom singli „Hand In My Pocket“, ktorý v októbri priniesol číslo 1 Modern Rock a #15 Airplay. Zubatá malá pilulka sa predávalo asi milión kópií mesačne, čo je trend, ktorý pokračoval v roku 1996. Morissetteho Grammy predstavenie „You Oughta Know“ sa odohralo vo februári toho roku a bolo použité ako B-strana filmu Ironické , “ktorá sa v apríli vyšplhala na #4 na Hot 100. Skladba „You Learn“ bola vydaná ako singel, opäť s predstavením Grammy „You Oughta Know“; v júli sa dostal na #6, nakoniec ukončil kalendárny rok Alanis, ktorý bol na trh uvedený s majstrovskou presnosťou.
 • Morissette predviedla túto pomalú verziu pri udeľovaní cien Grammy 1996. Šou mala 7-sekundové meškanie, aby mohli vypustiť slovo „f-k“. Necenzurovaná verzia predstavenia Grammy bola vydaná ako B-strana „You Learn“ v roku 1996.
 • Morissette nikdy nespievala dezinfikovanú verziu, či už v štúdiu alebo naživo. Keď to predvádzala v televízii, producenti ju často žiadali, aby zmenila text, ale ona to neurobila, pretože usúdila, že je lepšie zaspievať jej pravdu a nechať ju stlmiť, než aby sa sama cenzurovala.
 • Často sa to považuje za pieseň pomsty, ale Morissette hovorí, že to nikdy nebola motivácia. „Kontext je dôležitý,“ povedala pre Spotify. „Nevedel som, že pieseň bude počuť veľa ľudí. Nemyslel som si, že to bude počuť celá planéta. Písal som to, aby som neochorel. Písal som to, aby som to dostal z tela, rovnako ako by som hovoril s terapeutom alebo so svojim najlepším priateľom. Keby som o tom nehovoril, ochorel by som. Bolo to veľmi katarzné. Myslel som si, že písanie piesní s týmito témami v nich znamená, že nebudem musieť hovoriť s ľuďmi. Ale keďže som za tie roky nespočetne veľa krát spieval „You Oughta Know“, samotný vzťah bol stále poznačený bolesťou a rýchlo som zistil, že proces písania týchto piesní bol veľmi katarzný, ale nebol uzdravujúci - stále som mal komunikovať s ľuďmi, aby veci vyriešili. “
 • Táto pieseň si získala veľkú popularitu, keď ju Morissette predviedla na Ceny MTV Video Music Awards a ďalej V sobotu večer naživo .
 • Zaznamenanie tohto záznamu bez dohody so značkou poskytlo Morissette určitý stupeň slobody. 'Boli sme tak úplne odviazaní od hlavného prúdu - žiadna nahrávacia spoločnosť, žiadny dohľad - takže sme to všetci robili len preto, aby sme sa potešili,' povedal Glen Ballard pre Songfacts. „Netušil som, kde a kedy to vyjde. Vedel som, že mám v štúdiu geniálneho výtvarníka a to je všetko, na čom mi záleží. Nepočúvali sme veci, aby sme sa pokúsili znieť ako v rádiu. '
 • Nikdy to nedosiahlo úroveň Taylor Swift, ale Alanis získala značnú hudobnú inšpiráciu z minulých vzťahov, pričom táto pieseň je najznámejším príkladom. Sexuálne aktívnou sa stala ako 14 -ročná, hoci bola katolíčka, stýkala sa až do svojich 19. rokov. Mnoho jej fyzických vzťahov bolo so staršími mužmi, pretože sa cítila nekompatibilná s mužmi jej vlastného veku. Jej pieseň „Hands Clean“ sa zaoberá jedným z týchto vzťahov.
 • Alternatívna verzia piesne „You Oughta Know“ známa ako „Jimmy The Saint Blend“ je uvedená ako posledná skladba na albume. Po nejakom tichu sa spustí skrytá a cappella skladba s názvom „Your House“, v ktorej Morissette opisuje šmátranie po chlapovom dome bez povolenia. Hovorilo sa, že „Váš dom“ opisuje udalosti, ktoré ju viedli k napísaniu „Vieš,“ ale tá je o inom vzťahu.
 • Táto pieseň je dejom epizódy seriálu HBO z roku 2002 „Teroristický útok“ Obmedziť svoje nadšenie . V šou sa Larry David pokúša prinútiť Alanis, aby mu povedala, o kom je pieseň, a prisahal, že zachová tajomstvo. Nakoniec mu to pošepká do ucha a netrvá dlho a Larry to odovzdá ďalej.
 • Beyoncé pieseň pokryla počas svojho turné 2009 I Am ... World Tour a jej časť predviedla na udeľovaní cien Grammy 2010.
 • Hovoriť s Sprievod v rozhovore pre rok 2012 Morissette povedala, že sa nikdy neunaví predvádzať túto pieseň, pretože „je to skvelé vozidlo, ktoré dokáže odviesť akúkoľvek zúrivosť alebo zadržanú energiu z toho dňa“.
 • V roku 2015 Týždenník zábavy Pri rozhovore sa Morissette zamýšľala nad tým, prečo toľko mužov chce vložiť svoje tvrdenie do melódie, ktorá zďaleka nie je bezplatná.

  'Vieš, že nevyzeráš ako najväčší chlap na svete, však?' povedala. „Nepísal som to, aby som sa vrátil. Všetci to nazývali perfektnou pomstou, ale nie je to tak. Je to zničená pieseň, a aby sa človek mohol zbaviť tejto skľúčenosti, je krásne byť nahnevaný. Myslím si, že pohyb hnevu nás môže z vecí vytrhnúť. Na tejto skladbe sa môže podieľať päťdesiatpäť ľudí a ja som vždy zvedavý, prečo to robia. Ale Dave je o tom najverejnejší. “
 • Toto bolo použité v niekoľkých televíznych reláciách, vrátane:

  Kancelária („A Benihana Christmas“ - 2006): naspieval Kevin v sprievode Darryla na syntetizátore.
  30 Rock ('Epizóda 210' - 2008)
  Degrassi: Nová generácia („Nikdy nikdy: časť 1“ - 2012)
  Bobove veľké hamburgery („Môj veľký tučný grécky bob“ - 2013)

  Pieseň figuruje aj v komédii z roku 1999 Svätý dym , v hlavných úlohách Kate Winslet a Harvey Keitel, a komediálnej dráme z roku 2006 Rozchod , kde hrajú Vince Vaughn a Jennifer Aniston.
 • Touto piesňou Morissette rozložila škrípavo čistý obraz, ktorý si vypestovala v rodnej Kanade, svojimi prvými dvoma albumami orientovanými na tanec a pop. 'Tento záznam pochádza z miesta vo mne, ktoré som musel uvoľniť,' povedala MOJO v roku 1995. „Veľa hnevu pochádza zo skutočnosti, že som sa tomu nevenoval, zo strachu, celého prístupu Pollyanny, ktorý som mal, keď som bol mladší. Odoprel som si akékoľvek potešenie zo svojej temnejšej stránky. Ale hneď ako som začal písať, zmieril som sa s tým. “
 • Speváčka začala byť rýchlo frustrovaná, keď sa provokatívna veta „Pustila by do vás v divadle“ stala najväčšou rečou piesne. 'Ten jeden riadok, na ktorý sa toľko zameriava v médiách, bol skreslením toho, prečo bol napísaný,' povedala Q časopis v roku 1996. „Veľa hovorí o tom, ako sa spoločnosť možno nevyvinula tak, ako som si myslel, že sexuálne odkazy stále považuje za tabu. Bolo to napísané zo zúfalého, temného, ​​takmer žalostne smutného miesta v mojom podvedomí, z rozhovoru, ktorý som viedol s vlastnou psychikou - je to riadok tak silný ako všetky ostatné v zázname. '
 • Na počúvanie príjemnej kaviarne vydala Morissette vylepšenú verziu akustickej verzie 10. výročia jej vzniku Zubatá malá pilulka v roku 2005. Prvých šesť mesiacov sa predával výlučne v Starbucks.
  Bertrand - Paríž, Francúzsko
 • V máji 2018 muzikál Zubatá malá pilulka , založený na piesňach z albumu, debutoval na priaznivých recenziách v American Repertory Theatre v Cambridge, Massachusetts. Napísané Juno scenárista Diablo Cody, príbeh sleduje boje prímestskej rodiny v Connecticute. „You Oughta Know“ hrá v II. Dejstve Lauren Pattenová, ktorá stvárňuje Joa, milostný záujem dcéry tejto rodiny.
 • Niektorí ozbrojení muži sa Alanis Morissetteovej vyhrážali, keď pracovala Zubatá malá pilulka a speváčka takmer prišla o všetku prácu, ktorú pre album urobila. Rozhovor s Alexom Jonesom a Gethinom Jonesom v BBC The One Show , povedala:

  „Držali ma v hlave a oni chceli všetky moje veci a ja som vedel, že v prvom rade im dám čokoľvek. Za druhé, mal som svoj batoh so všetkým Zubatá malá pilulka zaznamenajte do nej obsah. Dal som im svoju peňaženku a kabelku a oni povedali, choďte si ľahnúť. Tak som si ľahol s batohom a myslel som si, že to vezmú pri výstupe, ale neurobili to. Bolo to také nešťastné a som rád, že som stále tu. “

Zistite Svoj Počet Anjela

Pozri Tiež: