Máte priateľa od Jamesa Taylora

Zistite Svoj Počet Anjela

 • Túto pieseň napísala a nahrala Carole King v roku 1971 a stala sa najväčším a najznámejším hitom vtedy 23-ročného Jamesa Taylora a jeho jedinou #1 v Amerike. Bol to prvý singel z jeho tretieho albumu.

  Taylor bol prvý, kto to nahral, ​​a vydal sa na trať v štúdiách Crystal Sound na Vine Street v Los Angeles so svojou kapelou, v ktorej bol aj King na klavíri. O niekoľko dní neskôr King nahrala svoju verziu v štúdiách A&M na ulici La Brea Avenue.

  Kingova verzia bola vydaná ako prvá a objavila sa na nej Gobelín album vo februári 1971. Pieseň sa objavila na Taylor's Mud Slide Slim a Blue Horizon album v apríli a bol vydaný ako singel približne v rovnakom čase, v júli sa dostane na prvé miesto v USA.


 • Podľa Taylora mu Carole King povedal, že táto pieseň bola reakciou na jeho hit „Fire and Rain“ z roku 1970, kde Taylor spieva „Videl som osamelé časy, keď som si nemohol nájsť priateľa“. Kingova hudobná odpoveď: „Máte tu priateľa.“


 • Taylor túto pieseň prvýkrát počul v novembri 1970, keď hral týždeň predstavení v The Troubadour v Los Angeles. Do tejto doby jeho album Sladké dieťa James vzlietlo a Taylor priťahovala veľké davy. Požiadal svoju dobrú priateľku Carole Kingovú o úvodný akt a King s nevôľou prijal - nebola zvyknutá hrať svoje vlastné piesne naživo a bola veľmi nervózna.

  King pre svoju nadchádzajúcu sezónu napísal „Máš priateľa“ Gobelín albumu a počas zvukových skúšok pieseň hrala, zatiaľ čo Taylor počúvala na balkóne.

  Neskôr, počas relácie nahrávania pre neho Mud Slide Slim a Blue Horizon albumu, zostal Taylorovi nejaký čas v štúdiu po nahraní dvoch piesní v ten deň. Jeho producent Peter Asher navrhol, aby sa na skladbu „You got a friend“ vydali, a tak Taylor a jeho skupina pieseň nahrali.

  Znelo to skvele, ale Taylor nechcela ukradnúť Kingovu pieseň spod seba, a tak jej Asher zavolal s odvážnou žiadosťou, aby nechala Taylor nahrať pieseň, ktorá bola jednoznačne predurčená byť hitom. King milostivo udelil povolenie a Taylorova verzia bola vydaná ako singel a v USA bude na prvom mieste. Kingovi to však prospelo, pretože sa to pre ňu stalo základným kameňom Gobelín albumu, a hoci nikdy nevydala svoju verziu ako singel, z albumu sa v USA predalo viac ako 10 miliónov kópií.


 • V textoch medzi verziou Kinga a Taylora sú určité rozdiely, väčšinou ide len o mierne variácie. Najväčší rozdiel je v úvodných riadkoch:

  Kráľ:
  Keď ste v problémoch
  A potrebujete lásku a starostlivosť


  Taylor:
  Keď ste na dne a máte problémy
  A potrebujete pomocnú ruku
 • Taylorova verzia tejto piesne získala v roku 1971 Cenu Grammy za najlepší mužský popový spevácky výkon. Pieseň získala aj pieseň roka, cenu, ktorú udeľuje jej spisovateľka Carole Kingová.


 • Joni Mitchell s Taylorom naspievala pozadie tejto piesne. Povedal Nestrihané : „Joni spieva paralelnú piatu harmóniu, ktorá z akordu robí veľkú deviatku. Zdá sa, že to hudbu zaujímavo rámuje, aby vystúpila s takou neobvyklou notou. Jej hlas je taký čistý a tak dokonale zladený a sebavedomý, že funguje okamžite, bez ohľadu na to, čo robí. '

  Joni Mitchell sa objavil aj na dvoch ďalších skladbách z albumu: „Love Has Brought Me Around“ a „Long Ago And Far Away“.
 • Russ Kunkel hral na Cabase na tejto dráhe, čo je shaker nástroj. Kunkel a Danny Kortchmar tiež hrali na kongách a Kortchmar a Taylor na akustickej gitare. Leland Sklar hral na basu a Kunkel tiež na bicie.
 • James Taylor to spieval po januárových vraždách Charlie Hebdo vo Francúzsku v januári 2015 na zhromaždení v Paríži, ktorého sa zúčastnil štátny tajomník John Kerry. Vysvetlil to Billboard magazín, ako sa to predstavenie odohralo: „V čase útokov sme boli s manželkou vo Švajčiarsku, pričom som si bral dovolenku, než som odišiel do Paríža tlačiť na turné po Európe. John a Teresa Kerry sú, povedal by som, naši dobrí priatelia. Kim mu po útokoch napísala správu a povedala: „John, myslím, že musíš ísť do Paríža.“ Dva dni po útoku mali solidárny pochod. Ale John musel byť v Péšávare, na tajnom stretnutí. Povedal: „Budem tam hneď, ako to bude možné.“

  „Keď prišiel do Paríža, mali sme večeru a povedal:„ Zajtra budem mať prejav so starostom. James, budeš spievať „Máš priateľa“? ' Robilo sa to pri páde klobúka. Keď som sa postavil a spieval, nefungovala mi gitara. Prišla teda starostka [Anne Hidalgo] a držala jej mikrofón pred mojou gitarou. '

Zistite Svoj Počet Anjela

Pozri Tiež: