Zombie od The Cranberries

Zistite Svoj Počet Anjela

 • Toto bolo inšpirované bombovým útokom IRA vo Warringtone, Cheshire, Anglicko, 20. marca 1993. Dve deti, Jonathan Ball a Tim Parry, boli zabité. IRA (Írska republikánska armáda) je militantná skupina, ktorá bola odhodlaná odstrániť britské jednotky zo Severného Írska.


 • Vedúca speváčka Dolores O'Riordan tvrdila, že „Zombie“ hovorí o „írskom boji za nezávislosť, ktorý, zdá sa, trvá navždy“. V textoch sa dokonca píše: „Je to rovnaká stará téma od roku 1916.“

  Rovnako ako responzívne diela Yeatsa, Heaneyho a U2, aj Cranberries tvrdia, že „Zombie“ napísali ako „pieseň pre mier, mier medzi Anglickom a Írskom“.
  Andrew - Seattle, WA, nad 2


 • Táto pieseň zaujíma nenapadnuteľný postoj, že zabíjanie malých detí je tragické, ale vpúšťaním sa do politickej bitky vyvolala veľkú kontroverziu. To O'Riordana neprekvapilo. „Vedela som, že to bude uhol piesne, pretože bola kontroverzná,“ povedala pre Songfacts. „Ale predpokladám, že som bol trochu zaskočený úspechom piesne. Nevedel som, že to bude také úspešné. '


 • Video natočil Samuel Bayer, ktorý krátko pred prímerím odletel do Belfastu, aby získal zábery z tejto oblasti - to sú skutoční britskí vojaci a miestne deti. Bayer tieto scény prerušil pôsobivými obrazmi Dolores O'Riordan, stojacej pri kríži a pokrytej zlatou farbou, ako sa na to pozerajú podobne pozlátené deti. Bayer, ktorý začínal ako maliar, bol vo svojich videách veľmi kreatívny, keď dostal voľnú ruku. Jeho najznámejšie dielo je Nirvana Vonia ako duch mladosti . '

  Vymaľovať sa pre video bol O'Riordanov nápad. Pri vysvetľovaní symboliky nám povedala: „Malo to byť svojím spôsobom nádherné, na kríži. Bolo to metaforické pre všetku bolesť, ktorá bola spôsobená, a bolo to tiež mierne náboženské. '
 • 31. augusta 1994, len niekoľko týždňov po vydaní tejto piesne, IRA vyhlásila po 25 rokoch konfliktu prímerie, čo niektorých kritikov The Cranberries viedlo k otázke, či je IRA ochotná zvolať prímerie, aby sa ubezpečila, že skupina tak neurobila. Už o nich nevydám žiadne ďalšie piesne.


 • Prvý album Cranberries, Všetci ostatní to robia, prečo nemôžeme? , bol napísaný a zaznamenaný v Írsku v priebehu niekoľkých rokov. Po vydaní albumu v roku 1993 sa vybrali na dlhé turné a začali písať piesne pre svoj druhý album. Netreba sa hádať . „Zombie“ bolo napísané vtedy, keď v tom roku cestovali po Anglicku.

  Vedúci singel albumu znamenal výrazný odchod, a to ako zvukovo, tak aj významovo, pričom agresívne politické odbočenie od piesní ako „Linger“ a „Dreams“. V rozhovore pre Songfacts s ​​Dolores O'Riordanovou povedala: „Na cestách písanie ožíva. Myslím, že preto vznikol film Zombie. Prvý album bol krotkejší a zdržanlivejší a potom sme začali trochu viac rockovať. Začali sme teda písať ďalšie rock and rollové piesne. '
 • The Cranberries to predviedli na Woodstock '94 mesiac pred vydaním singlu.
 • V Amerike pieseň nevyšla ako singel, čo je taktika navrhnutá na predaj ďalších albumov. Rozhlasovým staniciam boli vydané propagačné kópie a MTV dala videu veľa roztočenia, takže pieseň získala veľa priestoru a pomohla. Netreba sa hádať v USA sa predalo viac ako 7 miliónov kópií. Keďže film Zombie nebol predaný ako singel, nebol zaradený do rebríčka Billboard Hot 100, v rebríčku Airplay sa však umiestnil na 22. mieste.
 • Cranberries to predviedli ďalej V sobotu večer naživo 25. februára 1995.
  John - Colorado Springs, CO
 • Metalová skupina Bad Wolves vydala a obal tejto piesne 19. januára 2018. Skupina tvrdila, že Dolores O'Riordan mala podľa plánu nahrať vokály na skladbu v deň, keď zomrela o štyri dni skôr.

  Táto verzia mení niekoľko textov, spomína drony medzi zariadeniami na zabíjanie a mení riadok „Je to rovnaká stará téma od roku 1916“ na „Je to rovnaká stará téma v roku 2018“.

  „Bola z toho skutočne nadšená, pretože národy sa mohli zmeniť, ale stále bojujeme v rovnakých bitkách,“ povedal spevák Tommy Vext. 'Ľudstvo stále bojuje za svoje uplatnenie napriek všetkým konfliktom.'

  Bolo natočené video režírované Waynom Ishamom s herečkou, ktorá z originálu vytvára O'Riordanov pozlátený vzhľad.
 • Keď Dolores O'Riordan zomrela v deň, keď mala nahrať svoje vokály na titulnú stranu albumu Bad Wolves, prebehla obrovská debata v zákulisí, do ktorej sa zapojil manažér metalovej skupiny a vydavateľstvo o tom, či by mali alebo nemali skladbu ešte vydať. .

  „Pieseň sme takmer odložili,“ povedal frontman Tommy Vext Billboard . 'Nevedeli sme, čo s tým robiť.'

  Skupina sa rozhodla, že najlepšou cestou vpred bude uvoľniť kryt a darovať svoj výťažok trom deťom O'Riordana. 'Takýmto spôsobom sme sa pokúsili vytvoriť pozitívnu situáciu z takej tragickej situácie,' povedal Vext.

  Cover bol vydaný v ten istý týždeň po O'Riordanovej smrti a po pomalom štarte sa stal obrovským úspechom, čo Bad Badves prinieslo prvý vstup do Hot 100.
 • Keď v apríli 2020 video „Zombie“ dosiahlo 1 miliardu zobrazení na YouTube, The Cranberries sa stali prvou írskou skupinou, ktorá dosiahla tento míľnik.
 • V Kancelária epizóda „Návrat“ (2007), Andy (Ed Helms) opakovane spieva refrén, aby naštval svojich spolupracovníkov.

Zistite Svoj Počet Anjela

Pozri Tiež: