Narodil sa v USA Bruce Springsteen

Zistite Svoj Počet Anjela

 • Springsteen to napísal o problémoch, s ktorými sa vietnamskí veteráni stretli po návrate do Ameriky. Vietnam bol prvou vojnou, ktorú USA nevyhrali, a zatiaľ čo veteránom z iných vojen sa dostalo hrdinského uvítania, tí, ktorí bojovali vo Vietname, boli po návrate do svojej vlasti väčšinou ignorovaní.


 • Pôvodný názov bol „Vietnam“. Režisér Paul Schrader poslal Springsteenovi scenár k filmu s názvom Narodený v USA. , o rockovej kapele zápasiacej so životom a náboženstvom. Vďaka tomu mal Bruce nápad na nový titul. Nanešťastie pre Schradera, keď bol v roku 1985 konečne pripravený natočiť film, názov „Born In The U.S.A.“ bolo príliš spojené s piesňou. Springsteen mu však pomohol a poskytol pieseň „Light Of Day“, ktorá sa stala novým názvom Schraderovho filmu a celovečernej piesne vo filme.


 • Toto je jedna z najviac nesprávne interpretovaných piesní vôbec. Väčšina ľudí si myslela, že je to vlastenecká pieseň o americkej hrdosti, keď v skutočnosti hanebne pozerá na to, ako sa Amerika správa k svojim vietnamským veteránom. Springsteen to považuje za jednu zo svojich najlepších piesní, ale vadí mu, že je tak široko nesprávne interpretovaná. S plynulým rytmom, nadšeným refrénom a vlasteneckým obalom albumu je ľahké si myslieť, že to má viac do činenia s americkou hrdosťou než s hanbou Vietnamu.


 • Toto je prvá pieseň a titulná skladba k jednému z najobľúbenejších albumov vôbec - Narodený v USA. predalo viac ako 18 miliónov kópií. Singel vyšiel v Anglicku ako dvojitá strana A s skladbou „I'm On Fire“.

  Bola to prvá pieseň, ktorú Springsteen pre album napísal. Prvýkrát to nahral 3. januára 1982 na kazetu, ktorá sa stala jeho albumom Nebraska neskôr toho roku.
 • Počas kampane v New Jersey v roku 1984 Ronald Reagan vo svojom prejave povedal: „Budúcnosť Ameriky spočíva v tisíc snoch vo vašich srdciach. Spočíva v posolstve nádeje v piesňach, ktoré tak veľa mladých Američanov obdivuje: vlastný Bruce Springsteen z New Jersey. A pomôcť vám splniť si tieto sny je to, o čo v tejto mojej práci ide. '

  Springsteen o tom hovoril v rozhovore pre rok 2005 s Národný verejný rozhlas . Povedal Bruce: „To bolo vtedy, keď republikáni najskôr zvládli umenie kooptovať čokoľvek a všetko, čo sa zdalo zásadne americké, a ak ste boli na druhej strane, boli ste nejakým spôsobom nevlastenecký. Robím americkú hudbu a píšem o mieste, kde žijem a kým som v živote. To sú veci, za ktoré budem bojovať a bojovať. “

  Keď hovoril o nesprávnom výklade piesne, dodal: „V mojich piesňach je duchovná a nádejná časť v refrénoch. Blues a vaša každodenná realita sú v podrobnostiach týchto veršov. Duchovné vychádza v zboroch, ktoré som získal z gospelovej hudby a kostola. '


 • Chrysler ponúkol Springsteenovi 12 miliónov dolárov na použitie v reklamnej kampani s Bruceom. Springsteen ich odmietol, takže namiesto toho použili „Pride Is Back“ od Kennyho Rogersa. Springsteen nikdy nenechal svoju hudbu použiť na predaj výrobkov.
 • Táto pieseň inšpirovala slávnu fotografiu zadku Springsteena Annie Leibowitz na pozadí americkej vlajky. Bruce musel byť presvedčený, že ho použije ako obal albumu. Niektorí ľudia si mysleli, že zobrazuje Springsteena močiaceho na vlajku.

  Pri pohľade späť na obálku v rozhovore pre rok 1996 s NME Springsteen povedal: „Pravdepodobne som pracoval na svojej vlastnej neistote, vieš? Tento konkrétny obraz je pravdepodobne jedinýkrát, keď sa pozerám späť na obrázky kapely a príde mi to ako karikatúra. “
 • Podľa Maxa Weinberga sa Bruce pokúsil urobiť pieseň v štýle rockabilly trio s vidieckym rytmom.
 • Bicie sólo ku koncu piesne bolo úplne improvizované. Bubeník Max Weinberg povedal, že skupina nahrávala v štúdiu oválneho tvaru, pričom hudobníci boli rozdelení na rôzne časti. Springsteen vpredu sa po speve zrazu otočil k Weinbergovi (vzadu) a horúčkovito mával rukami vo vzduchu, aby signalizoval bubnovanie. Weinberg to potom pribil.
 • Od piesne, ktorú Max Weinberg povedal, pokračovala v psychedelickej zápche, bolo ukrátených osem minút.
  Marshall - Sacramento, CA, pre 3
 • Bruce na svojich turné predviedol sólové, akustické verzie v rokoch 1996 a 1999. Chcel sa uistiť, že obecenstvo piesni porozumie.
 • Springsteen dovolil známej rapovej skupine The 2 Live Crew, aby to vyskúšala pre svoju pieseň „Banned In The U.S.A.“ v roku 1990, potom, čo bola skupina zatknutá za predvádzanie piesní s obscénnymi textami. Bruce cítil, že majú ústavné právo hovoriť vo svojich piesňach čokoľvek.
 • Toto bolo nahrané naživo v štúdiu iba v troch záberoch.
 • V roku 1988, štyri roky po vydaní tejto piesne, spoločnosť Sony kúpila vydavateľstvo Springsteen, Columbia Records, čo znamená „Born In The U.S.A.“ je teraz vo vlastníctve japonskej spoločnosti.
 • Narodený v USA. bolo prvým CD vyrobeným v USA na komerčné vydanie. Bolo to stlačené, keď CBS Records v roku 1984. V Credre otvorila svoj závod na výrobu CD v Terre Haute, Indiana. Disky boli predtým dovezené z Japonska.
 • Televízna relácia pre deti sezamová ulica prepracoval na „Barn In The U.S.A.“, pripočítal Bruce Stringbean a S. Street Band.
  Bertrand - Paríž, Francúzsko, nad 2
 • Springsteenove recitácie tohto nariekania nad žalostnými situáciami veteránov vojny vo Vietname počas jeho turné Born In The USA 1984-85 prispeli k jeho nesprávnemu čítaniu ako vlasteneckej piesne amerických pravičiarov. Kritik Greil Marcus napísal: „Je zrejmé, že kľúčom k obrovskému výbuchu Bruceovej popularity je nedorozumenie ... Je poctou tomu, že ľudia počujú to, čo chcú počuť.“
 • Video režíroval John Sayles, ktorý napísal scenár k filmu z roku 1978 Piranha a neskôr filmy režíroval Osamelá hviezda , Medovník a Osem mužov von . Väčšina videa je záberom, ako Springsteen predviedol pieseň na koncerte - ten istý outfit mal oblečený niekoľko po sebe idúcich šou, aby mohol Sayles získať zábery (Springsteen nechcel synchronizovať pery). Ďalšie zábery pochádzajú z vietnamskej štvrte v Los Angeles a Springsteenovho starého dupania, Asbury Park, New Jersey. Video sa držalo skutočného významu piesne so zábermi továrenských robotníkov, bežných ľudí kráčajúcich po uliciach, vojakov cvičiacich na boj a radu chlapov čakajúcich na pôžičku pred výplatou. Povedal Sayles v knihe Chcem svoju MTV : „Bolo to v čase, keď Ronald Reagan kooptoval film„ Narodený v USA “. a Reagana, jeho politika bola všetkým, na čo sa pieseň sťažovala. Myslím, že časť energie z tohto vystúpenia pochádza z toho, že sa Bruce rozhodol: „Túto pieseň si nárokujem od Reagana.“
 • Nebola to prvá hitová pieseň, ktorá rozprávala príbeh o návrate vietnamského veterána do Ameriky. V roku 1982 skupina Charlie Daniels Band získala v Amerike titul „Stále v Saigone“ na 22. mieste. Túto pieseň napísal Dan Daley, ktorý mal pocit, že iba dvaja umelci sú pre ňu tí praví. 'Pretože to bola taká politická pieseň, v stratégii boli iba dvaja umelci, ktorým by dávalo zmysel ju dať,' povedal nám Daley. „Jeden bol Bruce Springsteen a druhý Charlie Daniels. Pretože obaja urobili verejné vyhlásenia na podporu vietnamských veteránov. “
 • Springsteen vo svojej práci často reflektoval vojnu vo Vietname. Neslúžil, pretože sa vyhýbal draftu a tváril sa, že je na LSD zle sediaci. Vyjadril vinu, pretože vedel, že na jeho miesto prišiel niekto iný, a možno sa nevrátil.

  Keď Springsteen počas svojho vystúpil s náhradnou, akustickou verziou piesne Springsteen na Broadwayi prebieha v rokoch 2017-2018 a predstaví ho príbehom o Walterovi Cichonovi (vyslovuje sa sha-shone), vodcovi rockovej kapely z New Jersey s názvom Motifs, ktorý vyzeral byť predurčený na slávu. Cichon bol draftovaný a v roku 1968 zmizol v akcii (Springsteenova pieseň „The Wall“ z roku 2014 je o Cichonovi).

  S týmto pozadím „Born In The U.S.A.“ rozpráva tragický príbeh nielen o vojakoch, ktorí boli po návrate do Vietnamu zanedbávaní, ale aj o tých, ktorí sa nikdy nedostali domov.
 • Richard 'Cheech' Marin to parodoval v piesni 'Born In East L.A.', ktorá pochádza z jeho rovnomenného filmu z roku 1987. Ukážkové texty:

  Ďalšia vec, ktorú viem, som v cudzej krajine
  Ľudia rozprávajú tak rýchlo, že som tomu nerozumel


  Margaret - Buellton, Kalifornia
 • Úvodný riadok „Narodený v meste mŕtveho muža“ cituje kniha Stephena Kinga To (1986), aby predstavili „Časť 1: Tieň predtým“, ktorá nám hovorí všetko o prekliatom meste Derry, Maine a deťoch, ktoré sa zišli, aby bojovali so zlým klaunom.
 • Jennifer Lopez začlenila kúsok tejto piesne do svojho setu, keď účinkovala v polčase Super Bowlu 2020. Lopez si uctila svoju vlasť a svoje dedičstvo tým, že si obliekla pernatú pelerínu s portorikánskou vlajkou na jednej strane a americkou vlajkou na druhej strane. Keď odhalila portorikánsku stránku, jej dcéra Emme spievala refrén piesne „Born In The U.S.A.“ Lopez sa narodil v New Yorku.

  Springsteen skladbu vynechal, keď v roku 2009 hral polčasovú šou Super Bowl.

Zistite Svoj Počet Anjela

Pozri Tiež: