Vietor volá Mary od Jimiho Hendrixa

Zistite Svoj Počet Anjela

 • Jimi to napísal v roku 1967 pre Máte skúsenosti? ; bolo to inšpirované jeho vtedajšou priateľkou Kathy Mary Etchingham. Hádal sa s ňou kvôli jej vareniu. Veľmi sa nahnevala, začala hádzať hrnce a panvice a nakoniec sa rozbehla, aby zostala jeden deň doma u priateľa. Keď sa vrátila, Jimi pre ňu napísal „The Wind Cries Mary“.

  Kathy Mary si spomenula: „Mali sme hádku kvôli jedlu. Jimi nemal rád hrudkovitú zemiakovú kašu. Boli tam hodené taniere a ja som utiekol. Keď som sa na druhý deň vrátil, napísal o mne tú pieseň. Je to neuveriteľne lichotivé. “ (Zdroj Q časopis február 2013)


 • Pieseň Jimi ticho napísal vo svojom byte a nikomu ju neukázal. Po nahraní albumu 'Fire' (ktorý bol o jeho sexuálnom vzťahu s Kathy) mal v nahrávacom štúdiu 20 minút voľna, a tak to ukázal skupine. Podarilo sa im to zaznamenať za 20 minút, ktoré mali. Kapela neskôr nahrala niekoľko ďalších záberov piesne, ale všetky pôsobili veľmi sterilne a rozhodli sa ísť s pôvodnou nahrávkou.


 • Toto bol tretí singel skupiny Máte skúsenosti? .
  Brett - Edmonton, Kanada, nad 2


 • Mnoho ľudí predpokladalo, že ide o marihuanu, ktorá je známa aj ako „Mary Jane“.
 • Táto pieseň začína výrazným a rozpoznateľným úvodom, v ktorom sa v druhej inverzii hrajú tri chromaticky stúpajúce akordy „päť“. Akord „päť“ pozostáva z dvoch tónov (prvá alebo „koreň“ a piata) namiesto troch (koreň, tretia a piata). Chýbajúca stredná nota dáva akordu „otvorenejší“ alebo „holý“ zvuk. Druhá inverzia „prevráti“ noty v akorde, takže piata, nie koreňová, je najnižšie znejúcou notou. Pre poslucháča je potom ťažšie okamžite identifikovať, v akom kľúči sa pieseň hrá. Okrem toho, vďaka synkopickému rytmu je pre poslucháča ťažké identifikovať „down beaty“ piesne. Táto kombinácia hudobných prvkov vytvára jedinečný a dezorientačný zážitok, keď pieseň zaznie prvýkrát.


 • Jamie Cullum pokryl túto pieseň a nahradil gitarovú časť jazzovým klavírom. K ďalším piesňam patria John Mayer, Popa Chubby a Robyn Hitchcock.
  Tonyz - Mandelieu
 • Podľa knihy Jimi Hendrix: Elektrický cigán , Hendrix to napísal ako veľmi dlhú pieseň, ale rozložil ju, aby zodpovedala konvencii krátkych piesní a aby bola priateľská k rádiu. Hendrix sa obával, že by poslucháči piesni v skrátenej podobe nerozumeli.

Zistite Svoj Počet Anjela

Pozri Tiež: