Nórske drevo (Tento vták lietal) od The Beatles

Zistite Svoj Počet Anjela

 • Toto bola prvá popová pieseň, ktorá používala sitár - hral ju George Harrison. Harrison bol v sitare nový a vzal si veľa práce, aby to pochopil. Kúpil si nástroj, ktorý opísal ako „nevkusný“ a naučil sa hrať. Bol to David Crosby z The Byrds, ktorý Harrisona predstavil sitaru krátko potom, čo mu ľudový hudobník Shawn Phillips ukázal základné kroky. O niekoľko mesiacov neskôr Harrison študoval nástroj u indického hudobníka Raviho Shankara, ktorý Harrisonovi pomohol preskúmať východnú hudbu a náboženstvo.

  V rozhovore s Valiaci sa kameň v roku 1971 John Lennon vysvetlil, prečo sa rozhodli pri tejto piesni použiť sitár. Spomínal si: „Myslím, že to bolo v štúdiu. George práve dostal sitár a ja som povedal: „Mohli by ste hrať toto dielo?“ Prešli sme mnohými rôznymi verziami piesne, nikdy to nebolo správne a veľmi som sa na to hneval, nevyšlo to tak, ako som povedal. Povedali: „Dobre, urob to tak, ako to chceš urobiť“ a ja som povedal: „Chcem to urobiť len takto.“ Pustili ma a ja som do mikrofónu veľmi hlasno urobil gitaru a zároveň som ju zaspieval. Potom mal George sitár a spýtal som sa ho, či by mohol zahrať dielo, ktoré som napísal, vieš, dee diddley dee diddley dee , ten kúsok, a nebol si istý, či to môže ešte hrať, pretože na sitare toho veľa neurobil, ale bol ochotný ísť, ako to už býva zvykom, a dozvedel sa bit a daboval ho potom. Myslím, že sme to urobili po častiach. '


 • V tejto piesni nie je veľa textov, ale rozprávajú o mužovi, ktorého pozvú do domu dievčaťa. Keď ho nepustí do svojej postele, spí vo vani. Keď na druhý deň ráno odíde, podpáli miesto. Bola to jedna z prvých piesní, ktoré Lennon napísal a ktorá rozprávala kompletný príbeh.


 • Nórske drevo je falošné drevo, ktoré sa používalo na výrobu lacného nábytku. John Lennon tvrdil, že netuší, odkiaľ pochádza názov, ale Paul McCartney povedal, že na to prišiel, inšpirovaný nórskym Woodom v domácnosti Asher, kde bol ubytovaný. McCartney chodila s Jane Asher a bola dobrým priateľom s jej bratom Petrom Asherom z dua Peter & Gordon.


 • John Lennon o tejto piesni povedal: „Pokúšal som sa napísať o afére bez toho, aby som svojej manželke oznámil, že ju mám. Písala som tak trochu zo svojich skúseností - dievčenské byty, podobné veci. Bol som veľmi opatrný a paranoidný, pretože som nechcel, aby moja manželka Cyn vedela, že mimo domácnosti sa skutočne niečo deje. Vždy som mal nejaké záležitosti, takže som sa pokúšal byť sofistikovaný pri písaní o afére, ale takým dymovým spôsobom, že to nebolo možné rozpoznať. Ale nepamätám si žiadnu konkrétnu ženu, s ktorou to má do činenia. '
  Bertrand - Paríž, Francúzsko
 • Beatles to zaznamenali 12. októbra 1965, prvý deň Gumenná duša sedenia. Prvý záber piesne, ktorý je súčasťou albumu Zborník 2 CD a pôvodne predstavujúci Georgeov sitar mal byť pôvodne spustený Gumenná duša kým nebol o týždeň alebo dva urobený remake. Poznámky v Zborník 2 album to overiť.
  Adrian - Wilmington, DE


 • Ringo na tejto dráhe zahral prstové činely.
 • Bob Dylan napísal akúsi paródiu na túto pieseň s názvom „Fourth Time Around“, ktorá sa nachádza na jeho albume z roku 1966. Blondínka na blondínu . Jeho pieseň používa podobnú melódiu; rozpráva aj príbeh o zvláštnom stretnutí s dievčaťom.
 • Bol to Paul McCartney, kto prišiel s názvom albumu Gumenná duša . Povedal Lennon Valiaci sa kameň že sa domnieval, že je to slovná hračka znamenajúca anglickú dušu. Dodal: „Za týmto všetkým nie je žiadny veľký záhadný význam, boli to len štyria chlapci, ktorí riešili, ako nazvať nový album.“
 • K mnohým umelcom, ktorí sa podieľali na tvorbe tejto piesne, patria José Feliciano, Herbie Hancock a Buddy Rich. Mierna rapová skupina P.M. Dawn tiež urobil verziu pre svoj 1993 Album The Bliss , a Cornershop to pokryli na albume z roku 1997 Keď som sa siedmykrát narodil - ten s ich britským hitom číslo 1 „Brimful Of Asha“.

Zistite Svoj Počet Anjela

Pozri Tiež: