Cotton Eye Joe od Rednex

 • V tejto piesni je „Cotton Eye Joe“ horúci zemiak, ktorý jazdí z mesta do mesta očarujúci a manipulujúci so všetkými ženami, ktoré ich ničí pre ostatných. „Nebyť Cotton Eye Joe, bol by som už dávno ženatý,“ smúti jeden z týchto chudobných chalanov v prvom riadku.
  Tyler - Phoenix, AZ
 • Táto pieseň vznikla v Amerike v roku 1800 a je bežne spájaná s americkým juhom. Stala sa obľúbenou piesňou vo vidieckych baroch, pretože sa perfektne hodila na tancovanie. Je to tradičná ľudová pieseň a nahralo ju mnoho vidieckych umelcov.
 • Film Johna Travoltu z roku 1980 Mestský kovboj obnovený záujem o túto pieseň. Vo filme ho hrá skupina vytvorená pre film s názvom Bayou City Beats, ktorý ho hrá, zatiaľ čo dav v nočnom klube Gilley (kde sa väčšina deja odohráva) na neho tancuje.
 • Rednex je skupina švédskych producentov, ktorí nahrali „Cotton Eye Joe“ ako techno -tanečnú pieseň. Keď pieseň dali dohromady, prišli s motívom vidieckej tekvice a pomenovali skupinu Rednex, hru so slovom „redneck“, čo je výraz pre nekultúrneho južana v Amerike. Našli päť švédskych interpretov, ktorí stvárnili kapelu, obliekli ich do roztrhaných šiat a poskytli im stereotypný pohľad na kopec, s neupravenými vlasmi a špinavými tvárami. V príťažlivom marketingovom ťahu odmietli rozhovory a tlači poskytli životopis, v ktorom vysvetľovali, že skupinu zachránili z necivilizovanej dediny s názvom Brunkeflo v zapadákove Idaho a priviezli do Švédska, kde mohli vyjadriť svoje hudobné dary. Volali sa Bobby Sue, Billy Ray, Mary Joe, BB Stiff a Ken Tacky - všetci inbrední.

  Zápletka fungovala. V celej Európe spoločnosť Rednex získala veľa novín so svojim výstredným príbehom a vzhľadom. Až vo februári 1995 - asi šesť mesiacov po vydaní piesne - švédske noviny prelomili príbeh, že Rednex je miestnym výtvorom s príbehom vytvoreným na oklamanie tlače.
 • Verzia Rednex je založená na 1992 záznam írskej skupiny The Chieftains , ktorí sa pre svoj album spojili s rôznymi country spevákmi Iná krajina . Ich „Cotton Eye Joe“ predstavuje Rickyho Skaggsa, ktorý pieseň začína spevom zboru a cappella, po ktorom nasleduje čistá časť huslí. V štúdiu v Štokholme producenti Janne Ericsson a Örjan Öberg vyskúšali tieto časti a pridali rytmus, čím vytvorili veľmi tanečné demo, ktoré hrali na silvestrovskej párty, kde na to dav začal tancovať. S ďalším švédskym producentom Patom Reinizom pieseň prepracovali bez ukážok, aby sa vyhli právnym problémom.

  Projekt pomenovali „Rednex“ a vyvinuli americkú vizuálnu tému Hillbilly a nakúpili ho pre nahrávacie spoločnosti. Francúzske vydavateľstvo Scorpio prešlo, ale ich muž z A&R predložil návrh: pridajte banjo a ženské vokály. Urobili to a v roku 1994 uzavreli dohodu s holandským vydavateľstvom Zomba.

  Pieseň vyšla v Európe a vzlietla a koncom roka sa umiestnila na 1. mieste vo Švédsku, Nemecku, Holandsku, Veľkej Británii a na niekoľkých ďalších územiach. V Amerike zaznamenal oveľa menej nadšenú odozvu, pričom v máji 1995 dosiahol číslo 25. Ale zatiaľ čo americké rozhlasové stanice sa piesni vyhýbali, hudobní režiséri na bejzbalových štadiónoch ju prijali a pieseň sa rozšírila športom. V Amerike sa pieseň zaborila do kopačiek a držala líniu, pričom zostala základným športovým podujatím. Ak vidíte, ako medzi striedaniami tancuje maskot na výkope, je veľká šanca, že bude hrať „Cotton Eye Joe“.
 • Potom, čo sa pieseň začala uberať v Európe, Rednex začali pracovať na svojom debutovom albume Sex a husle , pomocou pasu švédskych producentov, vrátane mladého Maxa Martina, ktorý bol koproducentom piesne „Wish You Were Here“ (Martin sa stal jedným z najlepších skladateľov/producentov svojej generácie, zodpovedný za niektoré z najväčších hitov Britney Spears, Taylor Swift, Backstreet Boys, Katy Perry a mnoho ďalších). Zdvojnásobili sa v téme hillbilly s piesňami ako „Fat Sally Lee“ a „The Sad But True Story of Ray Mingus, the Lumberjack of Bulk Rock City“. Nasledujúci singel „Old Pop In An Oak“ bol tiež veľkým hitom v Európe, rovnako ako ďalší, Martinov album „Wish You Were Here“.

  Potom, čo v roku 2001 nahradili celú svoju zostavu (tentoraz väčšinou nešvédskych interpretov), ​​pokračovali v hre, uvoľnili viac materiálu v žilách parodickej parodie a prehrali tento obraz so svojimi kostýmami. Stiahli aj niekoľko kaskadérskych kúskov, ako keď sa pokúšajú predať kapelu na eBay. Do roku 2012 bol Rednex „výkonným fondom“ s vymeniteľnými členmi. Členom skupiny sú priradené mená ako Abby Hick, Pervis the Palergator a Boneduster Crock.
 • Rednex nemá pri zobrazovaní americkej podunkovej kultúry žiadne kruté úmysly. V rozhovore pre Songfacts s ​​Patom Reinizom povedal: „Keď sme vydali album„ Cotton Eye Joe “, vedeli sme len veľmi málo o americkej kultúre hillbilly/redneck, okrem stereotypov. Pre nás bol obraz rednecku veľmi kompatibilný s pocitom hudby - surový, energický, jednoduchý, párty atď. Až potom sme sa však dozvedeli viac o tejto kultúre. Dozvedieť sa o tom v skutočnosti neovplyvnilo obraz Rednexu, ktorý zostane ako pocta/paródia tohto životného štýlu 50/50. '
 • Hudobné video bolo vyrobené podľa predlohy Nirvany Vonia ako duch mladosti “, ale namiesto pekelnej demonštrácie z pekla je to výstredná prázdnota. Natáčalo sa na starú elektráreň vo Švédsku.
 • Tradičné verzie tejto piesne sú ukážkou banja a/alebo huslí, pričom vokály sú takmer výlučne zborové, čo je variácia:

  Nebyť Cotton Eye Joe
  Bol som už dávno ženatý
  Odkiaľ ste prišli, kam ste prišli?
  Odkiaľ si prišiel, Cotton Eye Joe?


  Speváci často ad-libovali niektoré riadky ako: „Napnite husle, zdvihnite luk,
  zahrajte si malú melódiu s názvom „Cotton Eye Joe“, ale Rednex napísal dva pôvodné verše, ktoré príbeh zintenzívnili. Dozvedeli sme sa, že Cotton Eye Joe išiel do mesta počas zimnej búrky a odišiel so všetkými dámami v meste.
 • Texaská skupina Asleep At The Wheel to robí od svojho vzniku na začiatku 70. rokov a nahrala to pre svoj vlastný album z roku 1985. „Túto pieseň sme hrali každú noc v tanečných sálach,“ povedal spevák Ray Benson pre Songfacts. „Tu v Texase každý vie ten tanec a nie je to linecký tanec, je to partnerský tanec. Preto sme to hrali. To, kým sme boli a kým sme, keď hráme v dancehalle. Keď som počul elektronickú verziu Rednex, povedal som si: „Čo to do pekla je?“
 • V roku 2002 vydali Rednex remix piesne „Cotton Eye Joe“ a nové video réžia Patric Ullaeus, ktorého špecialitou sú metalové kapely. Toto aktualizované video vyzerá ako niečo medzi vysadením domu a bojom v klietke.
 • „Cotton Eye Joe“ je dejovým bodom epizódy 2013 Nové dievča „Elainin veľký deň“, kde sa sociálne narušujúce hlavné postavy pokúšajú rozvrátiť svadbu hraním piesne na obrade. Plán funguje, ale skrachujú, pretože jeden z chlapcov je známy tým, že miluje pieseň; cituje niečo z toho neskôr v epizóde, keď sa zmieruje so svojou priateľkou a hovorí jej: „Odkiaľ pochádzame, kam ideme?“ Znie to hlboko, kým si neuvedomí, že pieseň iba cituje.

  Vyskytuje sa aj v epizódach seriálu Ako sa dostať preč s vraždou („Je niekto skutočne mŕtvy?“ - 2016), Family Guy („Náš idiot Brian“ - 2015) a Malcolm v strede („Večera vonku“ - 2000)
 • Ženské vokály sú od Anniky Ljungberg, ktorá vystupovala s Rednexom ako Mary Joe. Mužský vokál je od Görana Danielssona, ktorý zostal v zákulisí; jeho časť pre predstavenia a vo videu bola synchronizovaná perami Andersa Arstranda, ktorý išiel za Kenom Tackym.
 • Rednex vystupoval v Amerike až v roku 2017. Do tej doby bol ‘Cotton Eye Joe’ v tejto krajine najobľúbenejší vďaka airplay na podujatiach. Chvíľu trvalo, kým skupina pochopila, aký vplyv má pieseň na Štáty. „Mali sme o tom nejaké predstavy kvôli sociálnym médiám a ľuďom, ktorí nám hovorili, ale až po našej návšteve sme lepšie pochopili, aký to má vplyv na toľkých úrovniach (športové akcie, svadby, školské cvičenia, line dance, atď.) ), “Povedal Pat Reiniz pre Songfacts. 'Dozvedieť sa o tom bolo úžasné a trochu šokujúce a sme na to hrdí.'

Zaujímavé Články