Nedeľa Krvavá nedeľa od U2

 • V írskej histórii sú dve krvavé nedele. Prvá bola v roku 1920, keď britské jednotky strieľali do davu na futbalovom zápase v Dubline ako odplatu za zabitie britských tajných agentov. Druhý bol 30. januára 1972, keď britskí výsadkári zabili 13 írskych občanov na proteste za občianske práva v severoírskom Derry. Pieseň je viac o druhej Krvavej nedeli.
  Céire - Dublin, Írsko
 • Texty sú nestranným odsúdením historického krviprelievania v Írsku - politika nie je vec, o ktorej by ste chceli v Írsku diskutovať. Bonov text v piesni je viac o medziľudských zápasoch než o skutočných udalostiach s Krvavou nedeľou.
 • Bono to zvykol predstavovať na koncertoch slovami: „Toto nie je rebelská pieseň.“
 • U2 hralo niekoľkokrát v Croke Parku, mieste krvavej nedele v roku 1920 v Dubline. Prvýkrát tam vystúpili v roku 1985 na turné Unforgettable Fire.
 • Bono to začal písať s politickými textami odsudzujúcimi Írsku republikánsku armádu (IRA), militantnú skupinu, ktorá sa snaží dostať britské jednotky zo Severného Írska. Zmenil ich, aby poukázal na krutosti vojny bez toho, aby sa postavil na stranu.
 • Sleduje ' Nový rok “a„ Two Hearts Beat As One “, toto bol tretí singel skupiny Vojna , tretí album U2 a ten, ktorý im urobil priezvisko aspoň v domácnostiach, kde žili hudobne uvedomelí mladí ľudia. Žiadna z týchto piesní nebola veľkým hitom, ale všetky si zaslúžili vzdušnú hru a povzbudili živé vystúpenia kapely, ktoré boli v tomto mieste stále v divadlách a na podobných miestach. Úprimné slovo im pomohlo do konca desaťročia snehovou guľou stať sa bona fide superstarmi.
 • Bono sa pokúšal dať do kontrastu masaker v Krvavej nedeli v roku 1972 s Veľkonočnou nedeľou, pokojným dňom, ktorý oslavovali protestanti aj katolíci.
 • Pri tomto výkone by Bono mával bielou vlajkou ako výzvu k mieru. Vďaka hudobnému videu, ktoré bolo prevzaté zo živého vystúpenia, ktoré je ich súčasťou, sa stala trvalá predstava Live at Red Rocks: Under a Blood Red Sky koncertný film. Koncert sa konal 5. júna 1983 v amfiteátri Red Rocks v Colorade. Réžia: Gavin Taylor V tomto čase sa U2 páčili ich videá natočené vonku v prírodnom prostredí.

  Verzia na živom albume Pod krvavou červenou oblohou bol zaznamenaný na festivale Rockpalast v Nemecku 20. augusta 1983.
 • Bicie Larryho Mullena boli nahraté na schodisku ich dublinského nahrávacieho štúdia. Producent Steve Lillywhite sa snažil dosiahnuť plný zvuk s prirodzenou ozvenou.
 • Steve Wickham, ktorý sa pridal k skupine The Waterboys, hral na tejto trati na elektrickom husle.
 • Vzhľadom na to, že konflikt v Severnom Írsku pokračoval v 90. rokoch, nadobudol nový význam.
 • U2 to zaznamenali v Denveri pre svojich Hrkálka a hukot film 8. novembra 1987. To bol ten istý deň ako masaker v Enniskillene, kde bolo 13 ľudí v Severnom Írsku zabitých bombou odpálenou Írskou republikánskou armádou (IRA). Rozhnevaní týmito udalosťami podali U2 veľmi emocionálny výkon.
 • Vojna bol tretím a posledným albumom U2 od Steva Lillywhiteho, ktorý zriedka spolupracoval s umelcami na viac ako dvoch albumoch, ale urobil tu výnimku. Lillywhite vyrábal iba niekoľko rokov, keď začal pracovať s U2, čo mu pomohlo v tom, že bol blízko ich veku a nesnažil sa ich zaradiť do bežných striktúr.
 • V roku 2003 The Edge uviedli The Clash do Rokenrolovej siene slávy. Vo svojom prejave povedal: „Niet pochýb o tom, že„ nedeľná krvavá nedeľa “by nebola - a nemohla - byť napísaná, ak nie pre The Clash.
 • Živá verzia tejto piesne sa hrá počas záverečných titulkov filmu z roku 2002 Krvavá nedeľa je dráma v dokumentárnom štýle, ktorá opakuje udalosti z 30. januára 1972 v írskom Derry. V hlavnej úlohe sa predstaví James Nesbitt (možno si ho pamätáte ako „Prasiatko Finna“ z Prebúdzajúci Ned Devine ) ako miestny člen parlamentu, ktorý je zapojený do hnutia za občianske práva.
  Jet - Seatown, ST

Zaujímavé Články