Bitter Sweet Symphony od The Verve

 • Vedúci spevák Richard Ashcroft napísal texty, ktoré sú pochmúrnym pohľadom na ťažoby každodenného života: „Si otrokom peňazí, potom zomrieš.“

  V tomto bode svojej kariéry sa Ashcroft dozvedel, že peniaze a šťastie nie sú synonymá. „Ľuďom sa v živote predal lotériový sen, že peniaze vyriešia problémy všetkých,“ povedal v rozhovore pre Songfacts. 'Zrazu sa pozeráte na ľudí a myslíte si:' Viem, že potrebujú X, ale ak dám X, potom ten vzťah, ktorý mal zomrieť pred rokmi, bude pokračovať a kaziť sa. ' Otvára to nespočetné množstvo vecí, o ktorých by ste za normálnych okolností nikdy neuvažovali, zodpovednosti na novej úrovni. '
 • Slávny orchestrálny riff obsahuje ukážku z nejasnej inštrumentálnej verzie piesne Rolling Stones z roku 1965 „The Last Time“ od producenta Stonesa Andrewa Looga Oldhama, ktorý ju zaradil na album z roku 1966 s názvom Spevník Rolling Stones (pripočítané Orchestru Andrewa Oldhama). Verve dostali povolenie použiť šesťsekundovú vzorku od spoločnosti Decca Records, ktorá vlastní spoločnosť Oldhamské nahrávanie Potrebovali však povolenie aj od vydavateľa albumu „The Last Time“, ktorý si uvedomili až po dokončení albumu.

  Takže s Mestské hymny ready to go a 'Bitter Sweet Symphony' naplánovaný ako prvý singel, Verve manažér Jazz Summers sa pokúsil zaistiť tie práva, ktoré patrili spoločnosti ABKCO Allena Kleina. Rolling Stones podpísali veľmi neistú zmluvu s Kleinom, ktorý bol ich manažérom, na začiatku svojej kariéry a museli urobiť obrovské ústupky, aby sa z toho dostali. Časť dohody poskytla Kleinovi publikačné práva na všetky piesne Stones, ktoré nahrali do roku 1969.

  V knihe Allen Klein: Muž, ktorý vyslobodil Beatles, vyrobil kamene a transformoval rokenrol , uvádza sa v ňom, že Summers ponúkol Kleinovi 15% vydavateľstva na získanie práv. Klein ho odmietol a keď si uvedomil, že Verve sedia na úspešnom zázname, ktorý nemôžu vydať bez dohody, trval na 100% vydaní. Verve sa podvolili, pretože skutočne nemali na výber. Richard Ashcroft, ktorý napísal text, dostal paušálny poplatok 1 000 dolárov a musel podpísať svoje práva. 'Bol som nútený podpísať jednu z najlepších piesní všetkých čias,' povedal.

  Konečným výsledkom bolo, že Klein na piesni enormne zarobil vždy, keď bola kúpená alebo použitá v televíznej šou, filme alebo reklame.
 • 'Skúste vyžiť, ste otrokom peňazí, potom zomriete.'

  Ashcroftov otec, Frank, bol kancelársky úradník, neuspokojivá práca, ktorá mu zarábala dosť na to, aby sa zaobišiel. Zomrel náhle na krvácanie do mozgu v roku 1982, keď mal Richard 11 rokov a jeho sestry Victoria a Laura boli veľmi mladé.

  'Pracoval deväť až päť a nikam sa nedostal,' povedal Ashcroft Vyberte . 'Okamžite som si uvedomil, že to nie je život pre mňa.'
 • Ukážka použitá v tejto piesni je jednou z mnohých vrstiev, ktoré tvoria skladbu. Úvodná časť piesne nie je ukážka - aranžoval ju Wil Malone - aj keď bola založená na týchto tónoch.
 • Spoločnosť Nike to použila v reklamách ako súčasť svojej kampane „I Can“ z roku 1998, ktorá ukazovala každodenných športovcov cvičiť s odhodlaním. The Verve boli proti tomu, aby nepoužívali svoje piesne v reklamách, ale nemali kontrolu nad vydavateľskými právami na túto pieseň: Spoločnosť ABKCO spoločnosti Allen Klein áno. Keď spoločnosť ABKCO pieseň autorizovala, dala spoločnosti Nike právo znova ju nahrať s inými hudobníkmi, a tak skupina The Verve súhlasila s použitím ich pôvodnej nahrávky, aby sa tak nestalo.

  Z textového hľadiska je pieseň v úplnom protiklade k korporátnemu monolitu, ktorý predáva tenisky, ale spoločnosť Nike použila iba inštrumentálnu časť, o ktorú bol veľký záujem, pretože Coca-Cola, Budweiser a ďalšie veľké spoločnosti sa predháňali v jej použití.

  Verve boli údajne zaplatené 175 000 dolárov, pričom ABKCO dostalo oveľa viac. Skupina peniaze darovala odvolaniu o banskú baňu Červeného kríža.

  Po spustení reklamy sa reklama Mestské hymny album zaznamenal v Amerike veľký nárast predaja, čo kapele v tejto krajine prinieslo ďalšie vystúpenie.

  V Európe bola pieseň použitá za podobných okolností približne v rovnakom čase v reklamách automobilovej spoločnosti Vauxhall.
 • Toto bol jediný americký hit pre The Verve, ale boli oveľa obľúbenejší v rodnej Británii, kde ich ďalší singel ' Drogy nefungujú , “šiel na #1. Skupina sa rozpadla v roku 1999 a reformovala sa v roku 2007, keď vydala album Forth v roku 2008. Ich predchádzajúce albumy boli:

  Severná duša - Vydané v roku 1995, má temnejšiu stránku.
  Búrka v nebi - Vydaný v roku 1993, psychedelický rocker.
  Nie zostúp - Zbierka B-strán od Búrka v nebi , vydané v roku 1994.

  Po Mestské hymny , ich spevák Richard Ashcroft odštartoval úspešnú sólovú kariéru.
  Seth - Stuttgart, Nemecko
 • Zachytili ste slovnú hru v názve?: Bitter Suite Symphony.
 • Na videu je vidieť, ako Ashcroft vchádza do ľudí, keď kráča po Hoxton Street, preplnenej nákupnej oblasti v Londýne. Bolo to inšpirované videom k piesni 'Unfinished Sympathy' z roku 1991 od Massive Attack, kde bolo zobrazené, ako spevák kráča po ulici podobným spôsobom. Klip režíroval Walter Stern, ktorý tiež urobil promo 'Teardrop' od Massive Attack.
 • Ak by si The Verve zachovali vydavateľské práva na túto skladbu, je veľká šanca, že by sa z nej nikdy nestal hit v Amerike. Je to preto, že by nedovolili, aby bol použitý v reklame Nike, čo tam predstavilo pieseň.

  The Verve sa pokúsili preniknúť na americký trh v roku 1992, keď predstavili reklamný trik a niekoľko hodín hrali svoju pieseň „A Man Called Sun“ zo zadnej časti valníka, ktorý jazdil po New Yorku. V Amerike ale nedokázali preraziť a vynaložili málo úsilia na propagáciu Mestské hymny tam.

  Keď spoločnosť Nike začala vysielať reklamu (debutovala počas zápasu NFC Championship medzi San Francisco 49ers a Green Bay Packers 11. januára 1998), rozhlasové stanice pridali do svojich zoznamov skladieb „Bitter Sweet Symphony“ a MTV video striedalo. Pieseň však v Amerike vyšla ako singel až 10. marca, keď už dosiahla popularitu. Debutoval na 13. mieste v rebríčku Hot 100, o týždeň neskôr sa umiestnil na 12. mieste a počas nasledujúcich 18 týždňov sa postupne šplhal po rebríčku.
 • Pretože toto bolo ukážkou piesne z The Rolling Stones, Mick Jagger a Keith Richards získali skladateľské kredity spolu s Richardom Ashcroftom. Ashcroft bol naštvaný, že prišiel o honoráre, a povedal, že toto je „najlepšia pieseň, akú Jagger a Richards napísali za posledných 20 rokov“.
 • Toto je predstavené na kľúčovej koncovej scéne filmu 1999 Kruté úmysly , kde po tom, čo Sebastian (Ryan Phillippe) zomrie, jeho nevlastná sestra Kathryn (Sarah Michelle Gellar) dostane svoje vyznamenanie. Má vykresliť Sebastianove životné vzostupy a pády: Kathrynine kruté výstrelky, ktoré ho takmer zničili, a krásne dievča (Reese Witherspoon), ktoré mu ukázalo, ako milovať a vykúpiť svoj život.

  Podľa producenta Neala Moritza stála pieseň vyčistenie takmer milión dolárov, čo je asi 10% ich rozpočtu. Keď zistili cenu, vyskúšali mnoho ďalších skladieb, ale žiadna nemala rovnaký vplyv.
  Kristy - La Porte City, IA
 • Zatiaľ sme nenašli vysvetlenie, prečo, ale futbalový tím Seattle Seahawks to používa ako svoju ústrednú pieseň od polovice minulého storočia. Pieseň rozhodne nie je typickou športovou hymnou a nemá nič spoločné so Seattlom - mestom s bohatou hudobnou históriou a mnohými domácimi piesňami, ktoré sa zdajú byť vhodnejšie.

  Seahawks hrajú pieseň pri príchode na ihrisko, takže ju bolo možné počuť na troch Super Bowloch, ktoré tím urobil: prehra s Steelers v roku 2006, výhra nad Broncos v roku 2014 a prehra s Patriots v roku 2015 (Pats vyšiel na ' Bláznivý vlak ').
 • Podrobnosti o právnom spore okolo tejto piesne nie sú jasné, pretože sa nekonal žiadny súdny proces, ktorý by ju zaznamenal. Zdá sa, že David Whitaker, ktorý urobil sláčikové aranžmán na orchestrálnej verzii „The Last Time“, ktorá bola zaradená do ukážky, nič nedostal. Andrew Loog Oldham, ktorý túto verziu produkoval, sa zapojil do akcie po vydaní albumu „Bitter Sweet Symphony“ a nie je jasné, či sa mu podarilo vyrovnať.

  Pokiaľ ide o publikačné práva k dokumentu „Naposledy“, ich spravovala spoločnosť ABKCO, ale Allen Klein zjavne nebol jediným vlastníkom. Podľa článku v časopise Mojo Klein získal 9/24 tretiny vydavateľstva, Mick Jagger a Keith Richards sa rozdelili 9/24/3 a 3/24 mesiaca prešli do Westminster Publishing, ktorí boli na začiatku vydavateľmi Stones. Tu je uvedené, že Jagger a Richards z dohody vo veľkom profitovali, čo vysvetľuje, prečo k súdnemu procesu nikdy nemali veľa čo povedať.

  Ďalšia vráska: „The Last Time“ je veľmi podobná piesni od The Staple Singers z roku 1955 s názvom „This May Be The Last Time“, ale The Stones ju vyhlásili za svoju vlastnú.
 • Toto bol showstopper, keď znovuzjednotený Verve hral na festivale v Glastonbury v roku 2008. Ashcroft predstavil pieseň slovami: „Život je boj. V pondelok ráno môže byť pre mnohých z vás boj v práci, ktorou pohŕdate, v práci pre šéfa, ktorým pohŕdate. Otrok peňazí, potom zomrieme. “
 • Vo vyhlásení zverejnenom 23. mája 2019 Richard Ashcroft oznámil, že Jagger a Richards mu vrátili honoráre za „Bitter Sweet Symphony“ a dvojici The Stones tiež odstránili kredit za písanie. Toto oznámenie sa zhodovalo s tým, že Ashcroft získal pri udeľovaní cien Ivor Novello Cenu za mimoriadny prínos pre britskú hudbu. Ashcroft hovorí, že si pieseň konečne môže vychutnať, keď ju počuje hrať na futbalových zápasoch.

Zaujímavé Články