Fairytale of New York od The Pogues

 • Táto pieseň je o Íroch, ktorí sa v 19. storočí prisťahovali do Ameriky, aby unikli zemiakovému hladomoru a dúfali, že sa stanú zabávačmi v New Yorku. Mnohí to však neurobili a skončili bez domova. Hovorí sa tiež, že pochádza z túžby vzdialiť sa od nevkusných vianočných piesní a zdôrazniť skutočnosť, že veľa ľudí má na Vianoce hrozné chvíle.
  Adam - Dewsbury, Anglicko
 • Po ich druhom albume Rum, Sodomy a The Lash , The Pogues chceli vydať vianočný singel. Vedúci spevák Shane MacGowan a hráč na banjo Jem Finer sa namiesto cover verzie rozhodli napísať jednu sami. Prvé pokusy o nahrávanie boli duet s basgitaristom MacGowana a Poguesa Cait O'Riordanom. Pieseň nemali pripravenú na vianočný singel, a tak ju nahrali na tretí album, Ak by som mal padnúť z milosti s Bohom , ktorý produkoval Steve Lillywhite. Lillywhite si vzal kazety domov a nechal svoju manželku Kirsty MacColl nahrať nahlas, ale jej hlas bol taký dobrý, že sa ho rozhodli ponechať.
 • Najprv mala táto pieseň text o námorníkovi a ďalekom oceáne, ale Finerova manželka navrhla, aby to zmenil na vianočný pár, ktorý nemá šťastie. Finer napísal ďalšiu pieseň a obe vzal k MacGowanovi, ktorý spojil melódiu prvej s dejovou líniou druhej.
 • V roku 2004 bola anketa VH1 zvolená za najobľúbenejšiu vianočnú pieseň v Británii.
 • Shane MacGowan sa narodil na Štedrý deň.
 • Názov bol prevzatý z knihy s názvom Rozprávka z New Yorku , James Patrick (JP) Donleavy.
 • Policajt, ​​ktorý na začiatku videa tlačí stanicu Pogue Shane MacGowan, je herec Matt Dillon.
 • Toto bolo použité na otvorenie filmu z roku 1996 Basquiat , o graffiti výtvarníkovi, ktorý sa stáva populárnym v umeleckej komunite.
  Jeff - Kendall Park, New Jersey, nad 3
 • 18. decembra 2000 zahynula Kirsty MacColl pri nehode na lodi. Tento singel bol opakovane vydaný pre vianočný trh v Británii. V roku 2005 bolo vydané znova s ​​cieľom propagovať novú kampaň za vyšetrovanie smrti McColla.
 • Po umiestnení na 3. mieste v Spojenom kráľovstve v roku 2005 po opätovnom vydaní v prázdninovom období a v roku 2006, keď sa znovu dostal do rebríčka na vrchole #6, sa táto skladba stala prvou vianočnou piesňou, ktorá sa dostala do britskej Top 10 tri roky po sebe, keď sa vďaka stiahnutým predajom vrátil do Top 10 v roku 2007. Nálada sa naďalej každoročne objavuje v top 20.
 • Počas piateho verša MacGowanova postava odkazuje na MacCollovu postavu ako na „starú dievku na haraburdu“, na ktorú MacColl odpovedá:

  Ty darebák, červ
  Ty lacný, mizerný hlupák


  V roku 2007 začala BBC hrať verziu s upraveným slovom „fagot“. Po predvídateľnom pobúrení začali hrať nezostrihanú verziu.

  MacGowan na diskusiu v roku 2019 reagoval slovami: „Neexistuje žiadna politická korektnosť. Povedali mi, že je to urážlivé pre homosexuálov; Nechápem, ako to funguje. Nikto v kapele si nemyslí, že to stojí za zamyslenie. '

  Spevák dodal: „Slovo postava použila, pretože zodpovedalo spôsobu, akým hovorí, a jej charakteru. Nemala by byť milá osoba, dokonca ani zdravá osoba. Je to žena určitej generácie v určitom čase v histórii a nemá šťastie a je zúfalá. “
 • Táto pieseň bola inšpirovaná rovnomenným románom JP Donleavyho z roku 1961. Autor povedal Denná pošta 18. december 2009: „Technicky som mohol podniknúť právne kroky za pirátstvo, ale ako viem, Shane MacGowan - verím, že jeho otec je fanúšikom mojej práce - rozhodol som sa neobťažovať.“
 • Pieseň vznikla stávkou Elvisa Costella, že Shane MacGowan a Jem Finer nedokázali prísť s vianočným záznamom, ktorý by nebol kašovitý.
 • Texty „Chlapci zboru NYPD stále spievajú„ Galway Bay “nie sú úplne pravdivé. NYPD v skutočnosti nemajú zbor, aj keď majú írsku fajku, ktorá je uvedená v hudobnom videu. The pipe band nepoznal „Galway Bay“, takže namiesto toho hrali „Mickey Mouse Club March“ a promo sa neskôr spomalilo, aby sa zmestilo do rytmu.

  Fajka pila na autokare, ktorý ich priviedol k natáčaniu videa. Kým prišli na natáčanie, boli ešte opití ako samotní The Pogues a odmietli sa objaviť, pokiaľ im nepodali viac alkoholu.

Zaujímavé Články