Paranoidní od Black Sabbath

 • Ako naznačuje názov, táto pieseň je o mužovi, ktorý je paranoidný. Hnacia gitara a basa vytvárajú nervóznu energiu spolu so zúfalým vokálom Ozzyho Osbourna. Basgitarista skupiny Black Sabbath Geezer Butler, ktorý napísal text, vysvetlil význam piesne Mojo časopis jún 2013: „V zásade je to len o depresii, pretože som vlastne nepoznal rozdiel medzi depresiou a paranojou. Je to drogová vec; keď fajčíte jointa, ste voči ľuďom úplne paranoidní, nemôžete s nimi mať vzťah. Existuje ten prechod medzi paranojou, ktorú dostanete, keď fajčíte drogu, a depresiou potom. “
 • 'Paranoid' je obľúbený fanúšik, má ďaleko od obľúbeného kapely. Povedal Geezer Butler Gitarový svet časopis, marec 2004, „Veľa z toho Paranoidný album bol napísaný v čase nášho prvého albumu, Black Sabbath . Celé sme to nahrali asi za dva alebo tri dni, naživo v štúdiu. Pieseň „Paranoid“ bola napísaná ako dodatočný nápad. V podstate sme potrebovali 3-minútovú výplň albumu a Tony prišiel s riffom. Rýchlo som urobil texty a Ozzy ich čítal, keď spieval. '

  Tony Iommi pre Songfacts vysvetlil: „Pieseň bola napísaná ako výplň albumu - nikdy nemala byť ničím iným. Ale stal sa singlom, pretože to bola krátka pieseň, a pretože sa tým stalo to, čo urobilo, väčšina ľudí nás poznala kvôli „paranoidnosti“ v ich časoch.
 • Aj keď to bol prvý singel s piesňou Black Sabbath, debutový singel skupiny bol v skutočnosti coververziou albumu Crow „Evil Woman Don't Play Your Games With Me“ niekoľko mesiacov pred vydaním albumu „Paranoid“. „Paranoid“ bol oveľa úspešnejší. Vyšlo šesť mesiacov po ich prvom albume s vlastným názvom a malo obrovský vplyv na ich rodné Spojené kráľovstvo, kde sa dostalo na 4. miesto a stalo sa jednou z ich podpisových piesní.

  Skupina sa už nikdy nedostala do britskej Top 10, ale nebol to problém, pretože predaj albumov a lístkov viac ako vynahradil. Mnoho britských rockových kapiel, vrátane Led Zeppelin a Pink Floyd, kladie malý dôraz na jednotlivcov.
 • Toto bola titulná skladba k druhému albumu Sabbath. Skupina chcela album nazvať „ Vojnové ošípané , 'po ďalšej piesni na scéne, ale nahrávacia spoločnosť ich prinútila použiť' Paranoid ', pretože to bolo menej útočné. Obal albumu je však doslovnou interpretáciou knihy „Vojnové prasa“, ktorá zobrazuje prasa s mečom a štítom.
 • Slovo „Paranoid“ sa v piesni nikdy nespomína, ale v texte nie je žiadny logický názov.
 • „The Wizard“, pieseň z ich prvého albumu, bola použitá ako B-strana singla.
 • Black Sabbath čakali dva roky, kým vydali ďalší singel „Iron Man“. Nechceli sa stať „skupinou jednotlivcov“, s deťmi, ktoré chodia na svoje vystúpenia len preto, aby počuli ich hity. To tiež zaistilo, že fanúšikovia si albumy kúpia.
 • Vo Veľkej Británii bolo toto vydanie znova vydané v roku 1980, aby sa využil úspech Black Sabbath: Konečne naživo , ktorá vyšla začiatkom toho roku. Album bol prevzatý z koncertu Sabbath v roku 1975 s pôvodnými členmi kapely.
 • Pôvodná zostava Black Sabbath sa dala dokopy a hrala to vo svojom setu na Live Aid v roku 1985. Bolo to ich prvé spoločné vystúpenie od roku 1978.
 • Megadeth o tom hovorila na tribute albume Black Sabbath z roku 1994 Narodenie v čiernom . Weezer to zahrnul do svojej sady krytov na rok 2019 Teal Album .
 • Túto skladbu použilo prekvapivo veľa filmov. Medzi nimi:

  Sid a Nancy (1986)
  Omámený a zmätený (1993)
  Súkromné ​​časti (1997)
  Akúkoľvek nedeľu (1999)
  Takmer slávny (2000)
  Slimáky (2004)
  Sme Marshall (2006)
  Temné tiene (2012)
 • Táto pieseň sa používa v dvoch hudobných videohrách: Guitar Hero III: Legends of Rock pre Nintendo Wii, Xbox 360, Playstation 2 a Playstation 3 a tiež pre videohry Rokova skupina pre Xbox 360 a Playstation 3.
  Mike - Malé mesto v štáte MA
 • Vo Fínsku má „Paranoid“ rovnaký status ako „Freebird“ v USA alebo „Stairway to Heaven“ vo Veľkej Británii. Bez ohľadu na skupinu alebo typ hudby, ktorú hrajú, niekto často kričí „Soittakaa Paranoid!“ (Hrajte 'Paranoid').
 • Nahral Tony Iommi Paranoidný s čiernym okom po tom, čo sa kapela zapojila do bitky s niektorými pankáčmi. Tento incident je tiež uvedený v článku „Víly nosia topánky“.
 • Vo svojej knihe Iron Man: Moja cesta nebom a peklom s Black Sabbath Iommi povedal, že on a Ozzy v tom čase pravdepodobne ani netušili, čo slovo „paranoid“ znamená. Texty nechali basgitaristovi Geezerovi Butlerovi; považovali ho za inteligentného.
 • Black Sabbath hrali (OK, synchronizované perami) na tomto mieste Top of the Pops v roku 1970.
 • V roku 2002 Ozzy, Tony Iommi, Phil Collins a Pino Palladino (Who) hrali túto pieseň v Buckinghamskom paláci počas Zlatého jubilea kráľovnej.

Zaujímavé Články