Sugar Man od Rodrigueza

 • Rodriguez je Sixto Rodriguez, téma dokumentu z roku 2012 Hľadá sa Sugar Man . Vďaka tejto piesni si vyslúžil pomenovanie „Sugar Man“.

  Pieseň je otvorene o drogách a dílerom je „Sugar Man“. Refrén je zoznam látok:

  Lode so striebornou mágiou, ktoré máte pri sebe
  Svetre, koks, sladká Mary Jane


  Nikto skutočne nevie, čo predstavujú „strieborné magické lode“, ale „skokanov“ predstavujú amfetamíny, „koks“ je kokaín a „sladká Mary Jane“ je marihuana. Je to veľmi pochmúrny príbeh o tom, že ste v návale závislosti - „Sugar Man“ je falošný priateľ, ktorý vám zmení srdce na mŕtve čierne uhlie.


 • Rodriguez, rodák z Detroitu, vydal v roku 1967 singel s názvom „Slip Away“ vo vydavateľstve Impact Records, ktorý však nikam nevedel. O niekoľko rokov neskôr ho objavili producenti Mike Theodore a Dennis Coffey, ktorí mu dohodli zmluvu so Sussex Records a vyrobili jeho debutový album, Chladný fakt , s úvodnou skladbou „Sugar Man“.

  V rozhovore pre Songfacts s ​​Coffeym povedal: „Keď sme ho prvýkrát videli hrať, hrával sa tvárou k stene. Mysleli sme, Čo ten chlap robí? '

  Coffey bol jedným z Motownových Funk Brothers, špičkového gitaristu, ktorý hral v mnohých skladbách pre The Temptations. Na album pridal gitaru a priniesol aj ďalšieho Funk Brother, Boba Babbitta, aby hral na basu. Theodore ovládal klávesnice.

  'Bol taký plachý, že sme ho museli vziať do štúdia sami a nahrať štyri piesne a vybudovať okolo neho kapelu,' povedal Coffey. 'Potom sa s kapelou pohodlne nahral.'
 • Psychedelické víry v tejto piesni simulujú účinky liekov, o ktorých Rodriguez spieva. Dvakrát spieva ten istý súbor textov, ale druhýkrát sa už vzdialia a zdeformujú, čo je znakom toho, že drogy preberajú kontrolu. Na vybudovanie dráhy Coffey a Theodore zobrali kúsky ďalších piesní a pustili ich dozadu, čím vytvorili podivné, znepokojujúce lôžko na pozadí.


 • Táto pieseň a Chladný fakt albumu, sa mu dostalo málo pozornosti a po jednom ďalšom albume Rodriguez zmizol. Ale v Austrálii, na Novom Zélande a v Južnej Afrike, Chladný fakt získal nasledovníka, ktorý sa staval rok čo rok. Rodriguez absolvoval turné po Austrálii s miestnymi hrdinami Midnight Oil v roku 1981 a keď tam album vyšiel na CD, stal sa platinovým. Ale po turné opäť zmizol, aj keď jeho popularita v Južnej Afrike prudko stúpla, kde sa stal legendou. Rodriguez sa vrátil domov v Detroite a získal diplom z filozofie, robil sociálnu prácu, kandidoval do zákonodarného zboru a pracoval na čerpacej stanici. O svojej juhoafrickej popularite sa dozvedel až v 90. rokoch, keď mu bolo päťdesiat a pracoval ako robotník pri upratovaní domov.

  V roku 1998 spolupracoval juhoafrický fanúšik Stephen Segerman s americkým novinárom Craigom Bartholomew-Strydromom, aby Rodriguezovi zaistil turné po krajine spolu so Švédskom, Austráliou a Novým Zélandom. Zábery boli použité pre dokument s názvom Mŕtvi muži nechodia na turné , predchodca filmu oceneného Oscarom za rok 2012 Pátranie po Sugar Manovi , ktorý ho po prvý raz dostal na verejnosť v Amerike. Začal vystupovať v balených domoch a jeho katalóg bol znova vydaný.
 • Juhoafrická vysielacia spoločnosť zakázala túto pieseň kvôli referenciám o drogách, pričom skladba bola doslova poškriabaná v záznamoch, takže sa mnohí čudujú, čo sa na tejto záhadnej skladbe nachádza. Zákaz bol zrušený v roku 1991, keď bol Nelson Mandela prepustený z väzenia.
 • V roku 2003 producent David Holmes urobil orchestrálnu verziu tejto piesne, ktorá bola pripísaná Davidovi Holmesovi Presents The Free Association.
Zaujímavé Články