Wake Me Up od Avicii (s Aloe Blacc)

 • Tento singel obsahuje gitarové riffy inšpirované bluegrassom v kombinácii s rozsiahlymi akordmi Aviciiho, rozsiahlou domácou hudbou. Keď švédsky DJ prvýkrát predstavil melódiu na Ultra Music Festival v Miami, niektorí fanúšikovia tanečnej hudby zdvihli obočie nad kombináciou country, folku a EDM. Dokonca sa to dalo porovnať s dobou, keď Bob Dylan sa stal elektrickým prúdom na folklórnom festivale Newport v roku 1965 , ktorá rozhnevala mnoho ľudových puristov, ale v konečnom dôsledku bola zaradená ako jeden zo zásadných momentov americkej rock'n'rollovej histórie.


 • Pieseň mala premiéru v rozhlasovej šou BBC Radio 1 Pete Tonga 14. júna 2013, pričom DJ ju označil za „úplnú zmenu štýlu“ oproti svojim predchádzajúcim singlom. Neskôr bol prepustený na iTunes a rádiu 25. júna 2013.
 • Obsahuje vokály a texty americkej soulovej speváčky Aloe Blacc, ktorej singel „I Need A Dollar“ dosiahol v roku 2010 druhé miesto v britskom rebríčku jednotlivcov.

  Aj keď Blacc nebol považovaný za umelca na trati, povedal Billboard časopis, ktorý vidí horšiu stránku opomenutia: „Je to jedna z tých vecí, kde je pre fanúšikov horkosladká; Chcem, aby moji fanúšikovia vedeli, že robím niečo nové, “povedal. 'Ale páči sa mi ten objav.'

  „Keď som bol malý, miloval som pieseň„ Somebody's Watching Me “od Rockwella a netušil som, až oveľa neskôr, že môj obľúbený spevák Michael Jackson spieva v refréne,“ pokračoval Blacc. „Takže nikdy nevieš; niekedy sa také veci stanú a prinútite Michaela McDonalda spievať zbor, o ktorom ste si neuvedomili, že je Michael McDonald. Teraz máš Aloe Blacc spievať pieseň, ktorá sa nakoniec naučíš je Aloe Blacc. '


 • Autorské piesne skladajú Avicii, Aloe Blacc a multiinštrumentalista Mike Einziger z rockovej skupiny Incubus. Pieseň napísali v domácom štúdiu Einzigera v kalifornskom Malibu. Podľa Blacca mali Avicii a Eizinger stopu, keď dorazil. Po ruke mal nesúrodé kúsky textov, jedným z nich bol riadok „Zobuď ma“, ktorý považoval za najsilnejší odkaz k skladbe.

  Kým Einziger hral, ​​Blacc spieval: „Zobuď ma, keď je po všetkom“ a kadencia čiary išla s akordovým priebehom. Ďalší riadok, ktorý Blacc zo svojho zošita uviedol, bol „Celú dobu som sa ocitol, nevedel som, že som stratený.“ Blacc sa obával, že tieto dva riadky nebudú mať v tej istej piesni zmysel, ale Einziger mu povedal, že je to v poriadku, a tak šli do toho.
 • Einziger pre Radio.com priznal, že „sa s Aviciiho hudbou až tak zoznámil, keď sa [prvýkrát] stretli, aby diskutovali o hudbe.“ „Niekto z jeho tábora ma kontaktoval a spýtal sa, či by som nemal záujem s ním na niečom pracovať,“ vysvetlil. 'Najprv som bol zmätený myšlienkou:' Ako by to fungovalo? ' Potom som však povedal: „Prečo by som na svete nebol?“

  Pieseň bola napísaná len za dve hodiny počas jam session v Einzigerovom domácom štúdiu s Avicii hrajúcim na klávesy a multiinštrumentalistickou gitarou Incubus. Duo okamžite začalo vytvárať akordovú postupnosť a potom na ňom spievalo bez lyrické melódie.

  Avicii mal v tú noc pracovať s Aloe Blacc na úplne samostatnom projekte, ale pár pociťoval takú veľkú dynamiku, že sa rozhodli pozvať amerického rappera, ktorý sa stal spevákom, aby prispel. 'Prišiel s niekoľkými textami, ktoré už napísal,' povedal Einziger. „Bolo to skoro ako báseň. Začali sme teda brať texty, ktoré napísal, a aplikovať ich na naše nové melódie. '

  Do konca noci trojica skladbu prakticky dokončila.


 • Avicii sa rozhodol s touto piesňou vykročiť zo svojej komfortnej zóny EDM a produkovať niečo, čo sa výrazne líši od jeho ostatných strihov. „Nechcel som, aby ma„ Úrovne “identifikovali. V istom zmysle je to len pieseň a vždy som produkoval veľa hudby, takže som chcel urobiť niečo naozaj iné, “vysvetlil pre Správy MTV. 'Naozaj som sa chcel uistiť, že robím niečo iné, ako robí ktokoľvek iný.'
 • Pieseň je medzi súčasnými hitparádami jedinečná v tom, že jej háčik je inštrumentálny. V spojení s už chytľavým vokálnym zborom to dáva poslucháčovi extra „výplatu“ (najpútavejší a najpamätnejší moment piesne), ktorá tvorí 61% celej piesne. Pieseň sa končí inštrumentálnym outrom, ktoré je pre hitparád opäť neobvyklé.
 • Aloe Blacc ešte musel vydať nahrávku veľkého vydavateľstva, keď dostal toto vystúpenie. Avicii poznal Blaccovu pieseň „I Need A Dollar“, pretože bola hitom v Európe, a keď DJ/producent chcel pre túto skladbu oduševneného speváka/textára, požiadal ho.
 • V rozhovore pre štúdio 92.3 NOW v New Yorku s DJ Toro, Avicii povedal, že hudobné párovanie EDM a country nebolo niečo, čo bolo naplánované na začiatku. 'Krajinský aspekt toho naozaj necítim, ak niečo cítim, je to skôr ako ľudová hudba,' povedal. „To bolo viac, s čím sme sa na začiatku hrali - ale keď sme to urobili prvýkrát, nebol som si ani istý, či v piesni použijem gitaru. Všetko to prišlo potom, pretože sme sa všetci zamilovali a zvykli si na gitaru a tú atmosféru. Bolo to skutočne energické, celá letná atmosféra. Preto sme sa rozhodli, že to tam ponecháme. “
 • Videoklip k piesni režíroval renomovaný fotograf módy a celebrít Mark Seliger (Rolling Stones, Kurt Cobain). Nasledujú dve sestry, ktoré sú vyhnancami vo svojom vlastnom kalifornskom meste, ako cestujú, aby sledovali Aviciiho vystúpenie na Ultra Music Festival, kde singel prvýkrát uviedol. Mladšie dievča hrá detská modelka Laneya Grace a staršie stvárňuje ruská kráska Kristina Romanova. V klipe je oblečenie od Denim & Supply - Avicii je ambasádorom ikonického amerického odevného produktu.
 • Pútavosť piesne sa prejavila, keď sa stala iba treťou melódiou na vrchole hitparád Billboard's Dance/Mix Show Airplay a Triple A. Ten posledný pochádza z formy rockového formátu orientovaného na album a je známy svojou multižánrovou zmesou nezávislých, alternatívnych a rootovaných rockových kapiel a akustických spevákov/skladateľov. Ďalšími skladbami, ktoré korunovali oba príbehy, boli „The Killers“ „Read My Mind“ v roku 2007 a Gotyeho „Somebody That I Used To Know“ v roku 2012.
 • Avicii bol známy predovšetkým svojimi inštrumentálkami EDM, takže bolo prekvapením, keď táto ľudová fúzia neizolovala jeho fanúšikovskú základňu. Je však potrebné poznamenať, že pieseň stále používa chytľavý inštrumentálny háčik, generický prvok nevyhnutný pre EDM. Je možno menej prekvapujúce, vzhľadom na prominentnosť ľudových skladieb v hitparádach tejto éry, že táto pieseň zožala taký veľký úspech a obsadila 27 hitparád po celom svete.

  Vďaka fúznym prvkom je pieseň perfektná ako výplň tanečného parketu, zatiaľ čo introspektívne texty môžu pieseň prispôsobiť osobnejšiemu počúvaniu. Túto kombináciu robia ešte prirodzenejšími oduševnené vokály Aloe Blacca, ktoré sú dostatočne jemné na to, aby evokovali emocionálne aspekty melódie, spolu s euforickými vlastnosťami potrebnými pre úspešnú skladbu EDM.
 • S piesňou sa Avicii dostal na čelo britských singlových rebríčkov. Bola to pre Švédku druhá britská #1, ktorá pôvodne dosiahla vrcholnú pozíciu vo februári 2013 vďaka spolupráci s holandským DJom Nickym Romerom „I Could Be The One“. Summit sa dosiahol aj vo viac ako 25 ďalších krajinách vrátane Austrálie, Francúzska, Nemecka, Talianska, Nového Zélandu a Španielska.
 • Aloe Blacc prišla s textom v lietadle. „Myslel som si:„ Môj život je sen. Zobuď ma, keď bude koniec, '' zaspomínal si Billboard časopis. „Keď som vstúpil do relácie s Mikeom Einzigerom na gitare a Aviciiom, Mike hral na svoje gitarové akordy a tieto slová ... spôsob, akým som ich spieval, sa cítil jednoducho správne. V ten večer sme to nakoniec nahrali a ja som išiel domov a počúval túto akustickú verziu, z ktorej Avicii nakoniec urobil fantastický hit. Je to úžasný zážitok. '
 • Bola to vôbec prvá pieseň, ktorá dosiahla 200 miliónov streamov v službe streamovania hudby Spotify.
 • Red Hot Chilli Pipers predviedli rockovú verziu na spustenie Veľkého víkendu BBC Radio 1 2014. Ich prevedenie sa stalo hitom na YouTube po tom, čo Avicii tweetoval obal kapely svojim nasledovníkom a taktiež sa dostal na 54. miesto v britskom rebríčku jednotlivcov.
 • Názov sa v tejto piesni opakuje iba štyrikrát, čo je veľmi málo v porovnaní s inými hitmi tej doby.
 • Blacc nahral pre svoj rok 2013 obnaženú, intímnu verziu piesne Pozdvihnite svojho ducha album.
 • Shazam počas opätovného spustenia aplikácie na identifikáciu hudby 10. decembra 2014 oznámil, že ide o najšazamskejšiu skladbu všetkých čias. Do tohto dátumu Avicciho hit zozbieral viac ako 19 miliónov dopytov, tesne za ním nasledovala snímka „Blurred Lines“ Robina Thickeho s viac ako 18 miliónmi.
 • V novembri 2014 skupina celebrít pod vedením zbormajstra a vysielateľa Garetha Malona nahrala obal ako oficiálny charitatívny singel pre deti z roku 2014. Ich zborová verzia sa dostala na prvé miesto v britskom rebríčku jednotlivcov iba 16 mesiacov potom, čo to urobil aj originál interpretovaný Aviciiom.


Zaujímavé Články