Windowlicker od spoločnosti Aphex Twin

Zistite Svoj Počet Anjela

 • Vydaný 23. februára 1999 na rovnomennom singli „Windowlicker“ bol NME Singel roka 1999 v grafoch na konci roka.

  Názov by mohol odkazovať na výraz „likér na okná“, ktorý sa v minulosti používal ako hanlivý názov pre niekoho s mentálnym postihnutím. Mohlo by to odkazovať aj na francúzsky výraz pre okenné nákupy (fráza používaná na vyzdvihnutie okoloidúcich žien) - „faire du lèche -vitrine“ - čo v doslovnom preklade znamená „lízanie okna“.


 • Skladba začína hlavným melodickým motívom a Jamesov vokál sa skloňuje. Potom vstupuje do sekanej a pokazenej perkusívnej sekcie, predtým ako hlavný motív a Jamesove vokálne melódie vstupujú s hlavným refrénom. V priebehu trate sú tieto prvky a ďalšie manipulované so zvyšujúcou sa intenzitou.


 • Celé hudobné video obsahuje 4-minútový otvárací úsek, v ktorom sa dvaja muži márne pokúšajú vyzdvihnúť pár žien, než Richard D. James (Aphex Twin) príde v 38-okennej strečovej limuzíne a začne tancovať. Celé video je paródiou na súčasné americké gangsta hip -hopové hudobné videá - v tomto segmente dochádza v priemere k vulgarizmom každé dve sekundy.

  Jednotlivé umelecké diela a hudobné video sledujú motív, ktorý sa nachádza vo väčšine Jamesových prác, v ktorom jeho vlastná tvár nahrádza tváre ostatných. To sa dosiahlo skôr pomocou masiek a make -upu než digitálnej grafiky. Chris Cunningham vytvoril umelecké dielo a režíroval video.


 • V roku 2000 bola trať nominovaná na cenu Brit Award za najlepšie britské video, ale prehrala s videom na tému korčuľovania Robbieho Williamsa pre skladbu „She's The One“.
 • Spektrogram stopy odhaľuje špirálu na konci piesne. To sa dosiahlo pomocou programu MetaSynth, programu, ktorý používateľovi umožňuje vložiť digitálny obrázok ako spektrogram.


 • Beatboxer a komik Beardyman pokryli trať iba hlasom a slučkovými samplermi počas svojho vystúpenia na Edinburskom komediálnom festivale v roku 2009.
 • Holandský multiinštrumentalista Binkbeats absolvoval trať v rámci série Boiler Room „Beats Unraveled“ v roku 2014.

Zistite Svoj Počet Anjela

Pozri Tiež: