Baby It's Cold Outside od Margaret Whiting a Johnnyho Mercera

Zistite Svoj Počet Anjela

 • Jeden z klasických duetov Tin Pan Alley, 'Baby It's Cold Outside' sa stal obľúbeným na dovolenke, ale pôvodne to bola párty pieseň, ktorú napísal Frank Loesser pre neho a jeho manželku Lynn, aby vystúpili s cieľom pobaviť hostí. Loessers sa vyznali v piesni: Frank zložil Chlapci a bábiky a mnoho ďalších muzikálov; Lynn, bývalá speváčka nočného klubu, sa podieľala na produkcii muzikálu Najšťastnejší chlap , ktorý Frank napísal.

  V roku 1949 bol vo filme použitý film Baby It's Cold Outside Neptúnova dcéra , kde bola vykonaná dvakrát; raz s Ricardom Montalbanom, ktorý sa snažil presvedčiť Esther Williamsovú, aby zostala, a znova s ​​Betty Garrettovou, ktorá sa snažila zadržať Red Skeltona. Pieseň v tom roku získala Oscara za najlepšiu pôvodnú pieseň.


 • Frank Loesser napísal túto pieseň v roku 1944 na kolaudačný večierok, ktorý so svojou manželkou usporiadali po presťahovaní sa do hotela Navarro v New Yorku. Ich prevedenie sa ukázalo ako veľmi úspešné a pár pokračoval v predvádzaní piesne na večierkoch, ktorých sa zúčastnili v New Yorku a Hollywoode. Ich syn John Loesser odvolaný The Palm Beach Post 7. december 2010: „Bolo to niečo, čo v tých časoch robili skladatelia. Ak ste boli pozvaní na párty, očakávalo sa, že budete spievať na večeru. Oscar Levant, Roger Edens, Harry Warren – všetci to dokázali. Ale pieseň bola súkromným spoločenským kúskom na párty. Moja mama jednoducho milovala aj tú pieseň, aj to, že bola jej. A držalo ich to v šampanskom a kaviári.“

  Nakoniec MGM ponúkla Frankovi Loesserovi za pieseň dobré peniaze a použila ich Neptúnova dcéra . Jeho manželka však nebola ohromená. „Išiel domov a povedal to mojej matke a tá bola nahnevaná,“ spomínal John The Palm Beach Post . 'Predali ste našu pieseň pre Esther Williamsovú a Ricarda Montalbana!' sťažovala sa manželovi. „Cítila som sa taká zradená, ako keby som ho prichytila ​​v posteli s inou ženou,“ posťažovala sa ich deťom.

  Dlho potom si Lynn jednoducho povzdychla: 'Esther Williamsová a Ricardo Montalban!'
 • Táto pieseň je bodovým kontrapunktom medzi mužom a ženou, pričom každý má veľmi jasné ciele: Ona chce ísť domov, on chce, aby zostala. Nakoniec nie je jasné, čo sa stane, pretože sa spoja, aby zaspievali refrén.

  Pieseň sa vo všeobecnosti počúva ako rozmarná zábava, ale vytrvalosť tohto chlapíka je trochu znepokojujúca. Keď sa spýta: 'Čo je v tomto nápoji?' núti vás to premýšľať, či sa ju snaží opiť - alebo ešte horšie.

  Aby to neznelo dravo, ženský hlas v piesni býva výrazný, čím dáva jasne najavo, že je to jej rozhodnutie.


 • V roku 1949 vzniklo niekoľko nahrávok tejto piesne, z ktorých najpopulárnejšia bola od Margaret Whitingovej a Johnnyho Mercera s podporou Paul Weston Orchestra. Whiting bol populárny spevák tej doby, ale Mercer bol viac známy ako textár - neskôr napísal slová k 'Moon River'. Ich verzia sa v tom roku dostala na 4. miesto v rebríčku Billboard, ale prevedenia od Dinah Shore a Buddyho Clarka, Elly Fitzgerald a Louisa Jordana a Dona Cornella a Laury Leslie sa v tom roku tiež dostali do rebríčka.

  Zvláštne, bolo to leto 1949, keď bola pieseň hitom: Každý záznam v rebríčku sa odohral medzi májom a augustom. Neptúnova dcéra , ktorý ju spopularizoval vo filme, vyšiel v júni.
 • Po vlne nahrávok v roku 1949 sa piesni nedostalo veľkej pozornosti až do roku 1957, keď ju Mae West a Rock Hudson predviedli v parnom duete na slávnostnom odovzdávaní cien Akadémie. To vyvolalo ďalšie obálky, vrátane verzie od Raya Charlesa a Betty Carterovej, ktorá sa v USA dostala na číslo 62.

  V 70-tych a 80-tych rokoch bolo len pár nových nahrávok, ale Bette Midler a James Caan tomu dali nový život, keď to naspievali vo filme z roku 1991. Pre The Boys (prehráva sa cez záverečné titulky). Robert Palmer & Carnie Wilson a Vanessa Williams & Bobby Caldwell sú niektoré z párov 90. rokov.

  V roku 2000 si skladba „Baby, It's Cold Outside“ našla cestu do mnohých vianočných zoznamov skladieb, pričom skladba bola nahraná vo všetkých mysliteľných formátoch. Lady Antebellum sa so svojou verziou v roku 2008 umiestnila na 103. mieste, Glee Cast v roku 2010 na 57. mieste a Haley Reinhart a Casey Abrams v roku 2011 na 120. mieste.
 • V roku 1999 sa tým Tom Jones a Cerys Matthews zaoberali a dostali sa na 17. miesto v britskom singlovom rebríčku. Cerys Matthews bola vedúcou speváčkou waleskej skupiny Catatonia, ktorá mala koncom 90. rokov niekoľko hitov vrátane „Mulder And Scully“ a „Road Rage“. Matthewsová buď hlboko obdivovala svojho kolegu z Walesu, alebo tam bol nejaký šikovný marketing. Jej predchádzajúci singel, ktorý vydala pred týmto duetom, bola nahrávka s liverpoolskou skupinou Space, hitom Top 10 „The Ballad of Tom Jones“.
 • Táto pieseň sa vo filme z roku 2003 objavuje dvakrát Elf . Najprv ju zaspieva Zooey Deschanel s Willom Ferrellom, potom vo verzii od Deschanela a Leona Redbona hrá počas záverečných titulkov Redbone bol tiež hlasom Leona Snehuliaka). Verzia Deschanel/Redbone obnovila záujem o skladbu a dostala veľa éteru na vianočných zoznamoch skladieb. O niekoľko rokov neskôr sa Deschanel opäť rozbehla, keď sa pridala k M. Wardovi v duu She & Him.

  In Elf James Caan hrá Buddyho nezbedného otca, ktorý musí byť prinútený spievať nahlas, aby ho všetci počuli (je to najlepší spôsob, ako šíriť vianočnú náladu). V roku 1991 pre tento film spieval skladbu Baby It's Cold Outside Pre The Boys .
 • Toto sa nepovažovalo za sviatočnú pieseň až do 90. rokov, keď sa k piesňam ako „My Favorite Things“ a „Winter Wonderland“ pridali vianočné piesne, ktoré s Vianocami nemajú nič spoločné. Jeho vzhľad v Elf , ktorý je do veľkej miery vianočným filmom, ho zakorenil ako sezónny favorit.
 • Rôzne paródie na túto pieseň obracajú scenár, pričom chlap sa snaží prinútiť dievča, aby odišlo. Toto sa uskutočnilo v roku 2013 V sobotu večer naživo scénka, v ktorej sa Jimmy Fallon pokúša dostať Cecily Strong zo svojho bytu po skúške. „Takže, mám ti zavolať taxík,“ spieva, na čo ona odpovie: „Ach, ale vonku je zima.“
 • Idina Menzel a Michael Bublé dostali túto pieseň na #1 v rebríčku Adult Contemporary v roku 2014. Video rýchlo nazbieralo 10 miliónov zhliadnutí na YouTube napriek tomu, že sa v klipe neobjavil ani jeden spevák - detskí herci Emily Carey a Harry Collett zahrali pieseň v elegantnom hotelové prostredie. Pieseň sa objavila na Menzelovom albume Sviatočné priania .

  Aj v roku 2014 Seth MacFarlane a Sara Bareilles dostali pieseň na 10. miesto v rebríčku AC po tom, čo ju predviedli na slávnostnom rozsvietení stromu v Rockefellerovom centre.
 • Miss Piggy a tanečná hviezda Rudolf Nureyev spievajte to v parnej miestnosti v epizóde z roku 1978 Muppet Show . Slečna Piggy je agresorkou.
 • Hudobníci z Minnesoty Josiah Lemanski a Lydia Liza urobili a reinterpretácia tejto piesne v roku 2016 so zmenenými textami, aby bol dej viac konsenzuálny. Namiesto toho, aby na ňu tlačil, aby zostala, chlap odpovedá vetami ako: 'Dúfam, že sa dostaneš domov v poriadku' a 'Napíš mi čo najskôr.'

  Pieseň napísali asi za 45 minút a nahrali ju v ten istý deň. Dali to online a miestne NPR rádio The Current to začalo hrať. CNN pripravila pár na rozhovor a v tlači sa to ako snehové gule obnovilo diskusia (a širší kultúrny kontext) o tom, či pôvodná verzia ohrozuje ženy alebo nie.
 • V roku 2018 niektoré rozhlasové stanice vrátane WDOK v Clevelande upustili od tejto piesne v reakcii na hnutie #MeToo. Začiatkom roka bol Bill Cosby poslaný do väzenia, obvinený zo sexuálneho napadnutia niekoľkými ženami, ktoré tvrdili, že omámil ich nápoje. S týmto príbehom v titulkoch sa 'hej, čo je v tomto nápoji?' línia mala kriminálnu konotáciu. 'Bill Cosby to pokazil všetkým,' povedala dcéra Franka Loessera Susan.

  Mnohí stáli pri piesni, ktorá sa stala politickým klinom. Rádio WAKY v Louisville v štáte Kentucky, aby vyjadrilo svoju podporu, hralo 16. decembra dve po sebe nasledujúce hodiny päť rôznych verzií, čím si vyslúžilo uznanie od poslucháčov a množstvo bezplatnej publicity. Niektoré stanice, ktoré skladbu stiahli, vrátane KOIT v San Franciscu a KOSI v Denveri, ju nakoniec po odpore poslucháčov obnovili.

  Táto kontroverzia priniesla skladbe oveľa viac prehratí a 22. decembra sa verzia Deana Martina umiestnila na #10. billboard Rebríček predaja digitálnych piesní.
 • V roku 2019 John Legend a Kelly Clarkson prevzali túto pieseň vo verzii s textom, v ktorom je chlap podporný a úctivý a nikdy na ňu netlačí, aby zostala. Clarkson spieva pôvodný text, ale Legend ponúka úplne iné repliky, pričom vždy zachováva chladnú hlavu a niekedy poskytuje komickú úľavu:

  Moja mama sa začne báť
  - Zavolám auto a poviem mu, nech sa ponáhľa

  Môj brat bude pri dverách
  - Miluje moju hudbu, zlato, som si istý

  Ale možno len o cigaretu viac
  - To je niečo, čo by sme asi mali preskúmať


  V tomto prostredí jej Legend umožňuje ľahký odchod, ale ona to neberie.

  Legend napísala nový text s Natashou Rothwellovou, spisovateľkou/herečkou známou svojou prácou na televíznom seriáli. Neistý . On a Clarkson hrali pieseň ďalej Hlas , kde boli sudcami. Legenda vedela, že nie každý pochopí vtip. Keď bola pieseň zverejnená, na Twitteri napísal: 'Uvítacia aktualizácia alebo 'PC kultúra sa zbláznila a zničila všetko veľké v histórii hudby?' Ty rozhodni.'


Zistite Svoj Počet AnjelaPozri Tiež: