Hey Jude od skupiny The Beatles

Zistite Svoj Počet Anjela

 • Paul McCartney to napísal ako „Hey Jules“, pieseň, ktorá mala potešiť 5-ročného syna Johna Lennona Juliana, keď sa jeho rodičia rozvádzali. Zmena na „Jude“ bola inšpirovaná postavou „Jud“ v muzikáli Oklahoma! (McCartney miluje melódie)

  V roku 1987 Julian narazil na Paula v New Yorku, keď bývali v tom istom hoteli, a nakoniec počul, ako mu Paul z prvej ruky povedal príbeh piesne. Priznal Paulovi, že keď vyrastal, vždy sa k nemu cítil bližšie ako k vlastnému otcovi. V knihe Steva Turnera Príbehy za každou piesňou skupiny Beatles Julian povedal: „Paul mi povedal, že premýšľal o mojej situácii, o tom, čo som prežíval a čo budem musieť prežiť. S Paulom sme sa dosť často motali - viac ako ja a otec ... Zdá sa, že je oveľa viac fotografií, na ktorých som ja a Paul v tom veku hrali, ako ja a otec. Nikdy som nechcel vedieť pravdu o tom, ako sa otec mal a ako bol so mnou. Vyskytli sa veľmi negatívne veci - napríklad keď povedal, že v sobotu večer vyjdem z fľaše whisky. Je ťažké sa s tým vyrovnať. Myslíte si, kde je v tom láska? Prekvapuje ma to vždy, keď počujem pieseň. Je zvláštne myslieť si, že niekto o vás napísal pieseň. Stále sa ma to dotýka. '


 • Bol to najdlhší singel skupiny Beatles v čase 7:11 a v tom čase to bola najdlhšia pieseň, ktorá bola kedy vydaná ako singel. Bola to prvá dlhá pieseň, ktorá získala veľa airplay, pretože rozhlasové stanice stále preferovali krátke, aby ich mohli hrať viac. Keď sa z toho stal hit, stanice sa dozvedeli, že poslucháči sa budú držať, ak sa im pieseň páči, čo otvorilo cestu dlhým skladbám ako „American Pie“ a „ Layla . ' Diskdžokeji tu boli skutočnými víťazmi, pretože si mohli konečne urobiť rozumnú prestávku v kúpeľni.


 • Keď Paul McCartney napísal túto pieseň, vnútorný kruh Beatles sa zmenil. John Lennon sa nedávno stretol s Yoko a odhodil svoju prvú manželku Cynthiu; McCartney prerušil zasnúbenie so svojou dlhoročnou priateľkou Jane Asher. Bol jediným Beatle, ktorý v tejto dobe oslovil Cynthiu a Juliana.

  Cesta do Lennonovho domu v Surrey bola odrazom pre McCartneyho, ktorý premýšľal o Julianovi a o tom, aký ťažký môže byť život ako rozvodové dieťa. Napísal text: „Nerob to zle, vezmite smutnú pieseň a vylepšite ho“, pričom premýšľal o tom, ako by mohol chlapca povzbudiť.

  Paul mal počas tejto cesty podmienku vymyslieť piesne, pretože zvykol jazdiť domov na pesničkárske stretnutia s Johnom - v podkroví boli nástroje a nahrávacie zariadenie.


 • V rozhovore pre rok 2018 s GQ Paul McCartney hovoril o tom, ako prišiel na nápad na túto pieseň: „John a jeho manželka Cynthia sa rozviedli a bolo mi ľúto ich syna, ktorý bol teraz rozvodovým dieťaťom. Jedného dňa som išiel von za synom a Cynthiou a myslel som na chlapca, ktorý sa volal Julian - Julian Lennon, a začal som s touto myšlienkou: „Hej, Jules, nerob to zle, bude to v poriadku.“ Bolo to ako upokojujúca pieseň.

  To bol teda nápad, že som ich vyrazil pozrieť. Videl som ich a potom som sa vrátil a na piesni som ešte pracoval. Ale páči sa mi to meno, Jude. '
 • Bola to prvá pieseň vydaná spoločnosťou Apple Records, vydavateľstvom The Beatles. Nahrávalo sa v Trident Studios v Londýne 31. júla a 1. augusta 1968 s 36 -členným orchestrom. Členovia orchestra tlieskali a spievali na fadeoute - za svoje úsilie zarobili dvojnásobok normálnej sadzby.


 • Paul McCartney o svojom partnerstve pri tvorbe piesní s Johnom Lennonom v roku Mesačná hudba pozorovateľa Október 2007: „Mám rád spomienky na Johnovo písanie - načrtol by to skutočne rýchlo a zúfalo by sa chcel vrátiť k gitare. Ale v tej chvíli som vedel, že to bude dobrá spolupráca. Ako keď som povedal „Hej Jude“. Prežíval som to pre neho a Yoko, keď som žil v Londýne. V hornej časti domu som mal hudobnú miestnosť a hral som „Hey Jude“, keď som sa dostal k riadku „Pohyb, ktorý potrebuješ, je na tvojom ramene“, otočil som sa k Johnovi a povedal: „Opravím to Ak chceš.' A on povedal: „Nebudete, viete, je to skvelá línia, je to najlepšia veta.“ Teraz je to druhá strana veľkého spolupracovníka - nedotýkajte sa toho, človeče, to je v poriadku. “
 • Táto pieseň sa dostala na prvé miesto v najmenej 12 krajinách a do konca roku 1968 sa predalo viac ako 5 miliónov kópií. V USA sa nakoniec predalo viac ako 10 miliónov kópií a stal sa tak štvrtým najpredávanejším singlom skupiny Beatles. Faktorovanie ceny záznamov v rokoch 1968 vs. 1964, keď bol najpredávanejším Chcem držať tvoju ruku “bolo vydané,„ Hey Jude “môže byť najväčší príjem.
 • Keď McCartney hral túto pieseň pre Johna Lennona a Yoko Ono, John ju interpretoval tak, že je o ňom; počul vetu „Bol si nútený ísť von a dostať ju“, keď ho Paul prosil, aby opustil svoju prvú manželku a išiel za Yoko („Vždy som to počul ako pieseň pre mňa,“ povedal Lennon). Toto bol jeden z Lennonových narcistickejších momentov, pretože nechápal, že pieseň je napísaná pre jeho syna.
 • Toto bude strana B „revolúcie“, ale skončí to naopak. Svedčí to o tejto piesni, že posunula 'Revolution' na druhú stranu záznamu.
 • George Harrison chcel hrať na gitarový riff po vokálnych frázach, ale Paul mu to nedovolil. V tejto dobe to medzi nimi začalo byť napäté, pretože McCartney sa veľmi zaujímal o to, ako Harrison hral na piesne, ktoré napísal.
 • Julian Lennon zistil, že táto pieseň je napísaná pre neho, až keď bol teenager. V tom čase sa znova spojil so svojim otcom, ktorého čas od času navštevoval v New Yorku až do svojej smrti.
 • Beatles natočili 4. septembra 1968 v Twickenham Studios povznášajúci hudobný videoklip (vtedy sa mu hovorilo „propagačný film“) k piesni „Hey Jude“. Režisér Michael Lindsay-Hogg priviedol orchester a publikum asi 100 ľudí, ktorí sa postavili na nohy a spievali až do druhej polovice predstavenia. The Beatles sa do toho skutočne pustili, pričom cítili energiu z predstavenia po prvý raz od 29. augusta 1966, keď to urobili odohrali svoj posledný koncert .

  Filmový klip, spolu s klipom k „Revolúcii“, ktorý bol v ten deň tiež natočený, bol najskôr odvysielaný v britskom programe Šou Davida Frosta 8. septembra a rýchlo sa ho chopili ďalšie šou, vďaka čomu mala pieseň veľký propagačný náskok. The Beatles, ktorí boli v neskorých fázach skupiny a snažili sa spolu vychádzať, sa pri natáčaní skvele bavili a páčilo sa mu, ako film vyšiel. Išlo to tak dobre, že súhlasili s natočením ďalšieho celovečerného filmu, ktorý skončil ako ich dokument Nechaj to tak .
 • Čo sa týka piesne, je to jedna z najštudovanejších piesní skupiny Beatles. Začína sa to spevom - Paulov hlas spievajúcim „Hej“ - potom príde klavír (akord F). Pieseň postupne nadväzuje, pričom McCartney sám hrá na prvom verši, potom zvuky gitary Georga Harrisona, Ringovej tamburíny a harmonické vokály Georga a Johna. Bicie vstúpia asi o 50 sekúnd a pieseň odtiaľ pokračuje a dosiahne vrchol intenzity, pričom McCartney dodá líniu „lepšie ... lepšie ... lepšie“ prerušovanú výkrikom v štýle Little Richard a potom známym samostatným rozlíšením. .
 • Fadeout „na na na“ trvá štyri minúty. Refrén sa opakuje 19 -krát.
 • „Jude“ je nemecké slovo pre „Žid“, ale nikto v tábore Beatles to nevedel. V rokoch 1967 a 1968 skupina vlastnila maloobchodný dom na londýnskej Baker Street s názvom Apple Boutique, ktorý zatvorili v čase vydania tejto piesne. Na budove s okenicami zamestnanec načrtol slová „Revolution“ a „Hey Jude“, aby propagovali nový singel skupiny Beatles. Bez náležitého kontextu sa to ukázalo ako urážlivé pre židovských obyvateľov, ktorí to čítali ako nenávistné graffiti.
 • Wilson Pickett to zaznamenal krátko potom, čo to urobili The Beatles. Jeho verzia zasiahla #16 UK a #23 US a poskytla názov jeho albumu. Duane Allman na tom hral a získal obrovskú podporu v kariére, keď sa pieseň stala hitom. Nasledujúci rok strávil ako gitarista mnohých známych spevákov a potom založil skupinu The Allman Brothers, ktorí sú považovaní za najväčšiu skupinu Southern Rock všetkých čias.
 • Vďaka komunálnej povahe tejto piesne sa niekedy používa na vzdanie úcty tým, ktorí prešli. Keď sa Paul McCartney a Ringo Starr objavili v špeciáli CBS 2014 Noc, ktorá zmenila Ameriku: Pozdrav Grammy pre Beatles , Paul venoval pieseň John Lennon a George Harrison. Hudobníci, ktorí v šou účinkovali skôr, sa pripojili k pódiu na záver, ktorý televízny prenos uzavrel.
 • V Amerike sa volá album s názvom Ahoj Jude (Pôvodný názov „The Beatles Again“) bol vydaný v roku 1970 a obsahoval túto a niekoľko ďalších piesní skupiny Beatles, ktoré boli vydané ako single alebo B-strany. Album nevyšiel ako CD, pretože spoločnosť Apple Records sa rozhodla skopírovať na disk CD iba britské vydania LP. V 60. rokoch sa americkej nahrávacej spoločnosti podarilo získať ďalšie LP z britských vydaní znížením počtu skladieb a následným vydaním singlov a B-skupín ako ďalších albumov.
  Tommy - Glasgow, Škótsko
 • Ako je uvedené na DVD Skladanie spevníka Beatles „Kým Paul napísal túto pieseň pre Juliana, McCartney túto pieseň napísal mnohými spôsobmi o svojom úplne novom vzťahu s Lindou Eastmanovou.
 • Po 'Oh' v crescendo McCartney spieva 'YEAH!' nefalsetovým hlasom. Nota, ktorú trafí, je F Prirodzená nad mužskou najvyššou C, čo je pre muža veľmi ťažké trafiť nefalsetovým hlasom.
 • Pôvodná verzia z roku 1968 bola nahraná mono a mnohým poslucháčom sa zdá oveľa lepšia ako stereo remake z roku 1970, ktorý je oveľa intenzívnejšie produkovaný.
 • Zapnuté Antológia Beatles 3 Existuje verzia tejto piesne s úvodom, ktorý hovorili John a Paul: „Zo srdca čiernej krajiny: Keď som bol lupičom v Bostone, zhromaždil si sa okolo mňa svojim jemným objatím.“

  „Boston place“ (spomenutý Paulom) je malá londýnska ulica, kde spoločnosť The Beatles Apple nedávno nainštalovala laboratórium elektroniky. V známejšej scéne bola Boston Street tou ulicou, v ktorej sa Beatles uchádzali o titulnú sekvenciu svojho filmu Ťažký deň . John hovoril o „čiernej krajine“, čo bol názov starého priemyselného regiónu dymovnice v strede Anglicka.
 • Richie Havens to zahral vo Woodstocku, keď v roku 1969 otvoril festival.
 • Ak počúvate asi o 2:55, počujete zvuk od Johna Lennona, zatiaľ čo Paul stále spieva. Znie to ako „Ohh!“ najskôr, ale je to skutočne on, kto hovorí „... akord!“ Sotva to počujete, ale ak ich počúvate naozaj pozorne, môžete ho počuť hovoriť „Máš zlý CHORD“. „Akord“ hovorí oveľa hlasnejšie ako ostatné slová. A asi o dve alebo tri body neskôr môžete počuť, ako McCartney hovorí „Kráľové peklo“.
  Sydney - McHenry, IL
 • Pieseň debutovala na 10. mieste v rebríčku Hot 100 a zaradila sa tak do histórie tým, že sa stala prvým singlom, ktorý sa počas prvého týždňa v rebríčku dostal do top 10.
 • Keď bola hudba Beatles prvýkrát k dispozícii na stiahnutie - na iTunes 16. novembra 2010 - „Hey Jude“ bola v ten deň najsťahovanejšou piesňou skupiny Beatles.
 • Táto pieseň bola pomenovaná ako pieseň, ktorá sa v literatúre najčastejšie uvádza v zozname zostavenom webom pre interpretáciu kultúry Malí démoni . Medzi 55 knihami, na ktorých stránka uvádza, že sú tam uvedené, sú knihy Stephena Kinga Vlci z Cally („Prečo tu ľudia spievajú Hej Jude? Neviem“) a Toni Morrisonovej Raj („Soane bol zdesený - a odišiel sprevádzať Hey Jude vo svojom rádiu“).

  „Heartbreak Hotel“ od Elvisa Presleyho sa umiestnil na druhom mieste v rebríčku a získal ocenenie Led Zeppelin Schody do neba “skončil na treťom mieste
 • McCartney to hral na koncerte Live8 2005 v Londýne. Začal s ' Dlhá a kľukatá cesta “a posunul ho na koniec„ Hey Jude “, ktorou sa uzavrel koncert Live8.
  Ethan - Ridgely, MD
 • Paul McCartney to hral na polčasovej šou Super Bowl 2005. Vystupoval rok po tom, čo Janet Jackson odhalili na pódiu prsia, čo spôsobilo rozruch. McCartney bol považovaný za bezpečnú a spoľahlivú voľbu pre predstavenie bez nahoty.
 • sezamová ulica urobil na to paródiu (a hold zdravému stravovaniu) s názvom „Hey Food“.
 • Paul McCartney má na výber stovky zoznamov obľúbených skladieb, z ktorých si môže vo svojom katalógu vyberať, keď hrá naživo. 'Prepnem piesne, ale musím urobiť' Hey Jude ', pretože je to zábavné a je skvelé to odovzdať publiku.' GQ . Najlepšie na tom je, že cítite zmysel pre komunitu a v čase, keď je trochu tma a ľudí oddeľuje politika a iné veci, je úžasné vidieť ich všetkých spievať na záver piesne „Hey Jude“. Mám z toho veľkú radosť, a tak to nechávam v šou. “
 • To sa často vyskytuje v Stephen King Temná veža séria, vrátane prvého dielu, Pištoľník (1982). Fantasy western sa odohráva v paralelnom vesmíre, kde sa osamotený pištoľník snaží o pomstu. King vysvetlil význam piesne v rozhovore pre 1988 Strážca : „Svet pištoľníka vnímam ako akýsi postradiačný svet, v ktorom sa už história každého zhoršila a jediné, čo si už niekto pamätá, je refrén„ Hej, Jude “.

Zistite Svoj Počet Anjela

Pozri Tiež: