Umelecké fakty zo železa a vína

Zistite Svoj Počet Anjela

 • 26. júla 1974


 • Iron & Wine je umelecké meno pre Samuela Beama. Zvuky Iron and Wine boli pôvodne vyplnené akustickou a slide gitarou, ako aj jemne nahovoreným vokálom. Odkedy však Iron & Wine začali v roku 2002 produkovať hudbu komerčne, zvuky sa vyvinuli do bluesovejšieho a optimistickejšieho štýlu jam band.


 • Pred vystúpením ako Iron & Wine sa Beam krátko stretol s Hollywoodom ako osvetľovač. Pracoval na filme Patriot s Melom Gibsonom a Heathom Ledgerom. Potom sa Beam zamestnal ako vysokoškolský profesor, ktorý vyučoval film a kinematografiu na univerzite v Miami. Voľný čas trávil písaním a nahrávaním piesní vo svojom suteréne, ako aj rozširovaním svojej rodiny; od roku 2012 má s manželkou Kim päť dcér. Jeho rodina mala neustály vplyv na jeho rozhodnutie venovať sa hudbe, ktorá bola doteraz pomerne úspešná.


 • Ako dieťa vyrastajúce v Irme v Južnej Karolíne si Beam pamätá, že bol posadnutý umením a hudbou. Spomína: ‚V mojej izbe bolo rádio naozaj vždy zapnuté. Vyrastal som v kreslení. Vždy som kreslil, celý čas, so zapnutým rádiom.“ Ako tínedžer sa Beam presťahoval do Richmondu vo Virgínii, kde študoval výtvarné umenie na Virginia Commonwealth University. Mal cieľ stať sa maliarom, no skončil štúdiom fotografie. Nakoniec prestúpil na Floridskú štátnu univerzitu študovať kinematografiu, kde sa stretol a zamiloval sa do Kim, ktorá sa neskôr stala jeho manželkou.
 • Texty Iron & Wine, ktoré sú napísané výlučne Beamom, používajú pomerne veľa odkazov na náboženstvo. Počas rozhovoru pre NPR Beam vysvetlil, že „je to súčasť mojej výchovy. Chodili sme do kostola a to sú postavy [od ktorých] nás učili učiť sa o morálke.“ Beam ďalej vysvetlil, že na vysvetlenie inak zložitých morálnych problémov a ideálov uprednostňuje náboženské vyvodzovanie.


 • Vydavateľstvo, ktoré podpísalo Iron & Wine na debutový album Beam, bolo SubPop Records zo Seattlu, Washington. Medzi ďalšie známe kapely, ktoré možno nahrať pod týmto vydavateľstvom, patria Nirvana, Flight of the Conchords a Soundgarden, ktoré sú viac spojené s rockom a grunge ako s ľudovými zvukmi Iron & Wine.
 • Debutový album Iron & Wine, The Creek Drink the Cradle , bol nahraný na pásku v Beamovom dome; až do svojho druhého albumu nikdy nevstúpil do hudobného štúdia. Po prepustení z The Creek Drink the Cradle v roku 2002 si Beam spomína na svoje prvé zážitky z turné. Bolo to pre neho „ťažké“ obdobie, povedal. 'Počul som ľudí vpredu hovoriť o najvšednejších veciach, [ako] ich zoznamy s potravinami.“ V tom istom roku remix od Beama, 'Such Great Heights' od The Postal Service, vystrelil Iron & Wine do hviezd po použití v reklame M&Ms. Táto pieseň bola zaznamenaná aj na soundtracku k filmu Záhradný štát v roku 2004.
 • Do roku 2011 Iron & Wine urobili ďalší krok vpred od akustického sólového interpreta pridaním Calexico, rockovej kapely, ktorá využíva syntetizátory, saxofóny a bicie. V snahe vysvetliť svoju premenu Beam uviedol: „Nie je to pre mňa zábava [nahrať rovnakú nahrávku] a pre nikoho iného to nie je zábava počúvať. Oveľa radšej by som chcel počuť, ako niekto skúša niečo nové a vydarené, namiesto toho, aby som to hral na istotu a vytvoril rovnakú nahrávku, akú už mám.“
 • Spýtal sa Nestrihané ako ho ovplyvnila jeho náboženská výchova, Sam Beam odpovedal:

  'Na mnoho spôsobov! Náboženstvo bolo obrovskou súčasťou toho, ako som chápal svet, a keď som ho opustil, všetko sa zrútilo. Stále to riešim. Veľké posuny v perspektíve sú skutočne znepokojujúce pre ľudí, najmä pre mladých ľudí, ktorí si ešte len vykrajujú svoju predstavu o fungovaní sveta. Ale mám pocit, že to je rituál prechodu, ktorým prechádza každý, najmä v období dospievania a začiatku dvadsiatky. Moja nebola výnimkou, len bola o niečo násilnejšia v prechode od náboženskej myšlienky k sekulárnej myšlienke. Veľmi to zmenilo spôsob, akým som dôveroval informáciám.“

Zistite Svoj Počet Anjela

Pozri Tiež: