Nedeľné ráno Coming Down od Johnnyho Casha

Zistite Svoj Počet Anjela

 • Kris Kristofferson napísal túto pieseň, keď žil v zapadnutom bytovom dome v Nashville, keď pracoval ako domovník pre Columbia Records - podivné povolanie vzhľadom na to, že získal magisterský titul z Oxfordskej univerzity a povýšil sa na kapitána americkej armády. Kristofferson však chcel byť skladateľom, a tak odmietol miesto profesora na Vojenskej akadémii USA vo West Pointu a zametal podlahy v Kolumbii a čakal na svoju prestávku.

  V armáde sa Kristofferson naučil lietať s lietadlami a pracoval ako pilot komerčného vrtuľníka v Nashville a príbeh o tom, ako dostal svoju demo nahrávku tejto piesne k Cashovi, sa stal legendou: Svojou helikoptérou Národnej gardy odletel na Cashov pred dvor, kde pristál a doručil pásku. Príbeh je často skreslený, aby naznačoval, že Cash sa s Kristoffersonom nikdy nestretol, ale poznali sa od roku 1965. V rozhovore pre rok 2008 s San Luis Obispo Tribune Kristofferson vysvetlil: „Johna som predtým poznal. Bol som jeho školníkom v nahrávacom štúdiu a hodil som mu každú pieseň, ktorú som kedy napísal, aby vedel, kto som. Ale stále to bol akýsi zásah do súkromia, ktorý by som neodporúčal.

  Ak mám byť úprimný, nemyslím si, že tam bol. Mal celý príbeh o tom, ako som vystupoval z helikoptéry s páskou v jednej ruke a s pivom v druhej.

  John mal celkom kreatívnu pamäť, ale nikdy by som nespochybňoval jeho verziu toho, čo sa stalo, pretože bol tak zodpovedný za akýkoľvek úspech, ktorý som mal ako skladateľ a interpret. Postavil ma na pódium prvýkrát, keď som kedy bol, počas vystúpenia na Newport Folk Festival. '


 • Táto pieseň je o kocovine, pričom Cash spieva o „zostúpení“ v nedeľu ráno po „ukameňovaní“ v sobotu večer. Mnoho piesní Krisa Kristoffersona sa zaoberá tým, čo sa stane po zábave, a väčšinou to nie je pekné. V tejto piesni si náš hrdina oblieka svoju najčistejšiu špinavú košeľu, napije sa niekoľkých pív a vydáva sa tvárou v tvár osamelému dňu.


 • Táto pieseň bola č. 1 v hitparáde Country dva týždne v septembri 1970. Bola to Kristoffersonova prvá krajina číslo 1 ako spisovateľka.


 • V roku 2009 Valiaci sa kameň článok o Krisovi Kristoffersonovi, ktorý napísal Ethan Hawke, vysvetľuje, že Kris prinútil Johnnyho Casha počúvať pieseň pred odstránením helikoptéry. Potom, čo to Cash počul, povedal, že sa mu „páčia jeho piesne natoľko, že ich stiahnem a nedovolím, aby ich počul niekto iný“.

  Cash pieseň nahrala naživo Johnny Cash Show , a pred predstavením ho cenzori ABC požiadali, aby zmenil text piesne „Prajem si, Pane, aby som bol ukameňovaný“ na „Želám si, Pane, aby som bol doma“. Cash to naspieval tak, ako to napísal Kristofferson, a dokonca zdôraznil slovo „ukameňované“.
 • Pôvodnú verziu tejto piesne zaznamenal Ray Stevens v roku 1969. Na udeľovaní cien BMI Country Awards 2009, kde bol Kristofferson ocenený ako ikona, si spomenul, ako Stevens využil šancu na svoju melódiu, keď bol ešte neznámym skladateľom. „Nikto nikdy nevynaložil toľko peňazí a úsilia na nahrávanie jednej z mojich piesní,“ povedal Kristofferson. 'Pamätám si, keď som to počul prvýkrát - je to úžasný spevák - musel som odísť z vydavateľstva a len som sedel na schodoch a plakal, pretože to bola taká krásna vec.'

  Stevens dodal, že ho pieseň zaujala, pretože cítil, že Kristofferson má „iskru“.

  'Bol veľmi talentovaný, veľmi múdry a včas prišiel so svojim štýlom,' pripomenul Stevens. „Veľa ľudí odvtedy skopírovalo tie piesne, ktoré zverejnil, takže v tomto momente sa to nezdá byť také odlišné. Stále je to samozrejme. Je len veľmi málo spisovateľov, ktorým sa v istom čase zažehne tá iskra. '


Zistite Svoj Počet Anjela

Pozri Tiež: